Szukaj

Łysienie u mężczyzn

Dziś mężczyzna z bujną czupryną już nie wyróżnia się z tłumu. Owłosienie głowy stało się powodem do dumy nie tylko dla kobiet, ale również i dla płci przeciwnej. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje włosy, żeby któregoś dnia nie obudzić się bez nich.

Łysienie u mężczyzn

Przyczyny łysienia u mężczyzn

Należy zaznaczyć, że każdy człowiek traci włosy. Codziennie. Średnio od około dwudziestu do stu i nie jest to powód do zmartwień. To całkowicie normalny proces, związany z tzw. cyklem włosa. Jego pierwszym etapem jest faza wzrostu, kiedy w wyniku podziału komórek w cebulce wyrasta włos. Na późniejszym etapie włos obumiera, a następnie wypada. Problem pojawia się, kiedy w jego miejsce nie wyrasta nowy lub pojawia się słabszy. Co jest tego przyczyną?

Łysienie androgenowe

W 95% przypadków za łysienie odpowiedzialne są hormony. U mężczyzn łysienie może zacząć się już w wieku dwudziestu lat, a nawet wcześniej. Jest to tzw. łysienie androgenowe, które nie jest zależne od wieku, a od nadmiernego przetwarzania testosteronu w dihydrotestosteron. Dochodzi do tego pod wpływem enzymu 5 alfa – reduktazy. Dihydrotestosteron sprawia, że meszki włosów się kurczą. Z tego powodu w miejscu poprzednich włosów pojawiają się słabsze, które szybciej wypadają.

Ponadto dihydrotestosteron wzmaga wytwarzanie łoju. A łojotok nie pozostaje bez wpływu na wypadanie włosów. Jego oznaką jest tłusty łupież. Może dojść również do łojotokowego zapalenia skóry. W takim przypadku należy udać się do dermatologa.

Gen łysienia

Nadmierne wypadanie włosów może powodować również tzw. gen łysienia. W większości przypadków dziedziczy się go po ojcu. Za jego przyczyną tworzą się charakterystyczne zakola. To właśnie od okolic skroniowo-czołowych rozpoczyna się proces łysienia. Równie często włosy mogą wypadać nad czołem i na szczycie głowy. Zdecydowanie łagodniej owłosienie przerzedza się na obwodzie głowy. W niektórych sytuacjach również nieodpowiednia dieta i długotrwały stres mogą powodować nadmierną utratę włosów.

Jak poradzić sobie z łysieniem?

Łysienie da się zahamować na coraz więcej sposobów. Chociażby obniżając wytwarzanie enzymu 5 alfa - reduktazy, który jest główną przyczyną wypadania włosów. Owłosienie można również częściowo uzupełnić. Implanty wytwarzane są z włosów naturalnych. Osadza się je na specjalnej siateczkowej bazie. Nie ma co martwić się o podrażnienia lub odczyn alergiczny, ponieważ siateczka wykonana jest z hipoalergicznych materiałów.

Przyczyną wypadania włosów nie musi być koniecznie nadmierne wydzielanie hormonów. Może po prostu włosom brakuje pewnych pierwiastków. Warto udać się więc do lekarza i wykonać tkankową analizę. Badanie wykaże, czego brakuje włosom. Najczęściej niedobór dotyczy magnezu. Niektóre elementy mogą występować w nadmiarze. Badanie do tanich nie należy (koszt to około 260 złotych), ale pozwoli specjaliście ustalić idealną dietę dla włosów.

Zamiast jednak zachodzić w głowę, jak pozbyć się problemu łysienia, najprościej jest mu zapobiec. Może niektóre czynności wokół owłosienia nie są wykonywane właściwie np. włosy suszone są zbyt gorącym strumieniem powietrza?

Jak pielęgnować włosy?

Mężczyźni mają mniej puszyste włosy i twardszą skórę głowy od kobiet. Dlatego do pielęgnacji owłosienia powinni używać specjalnie przeznaczonych dla nich specyfików, a nie podbierać preparaty z szafki kobiety. Zatem co powinni robić, aby ich włosy zachowały świeżość, nie przetłuszczały się i nie wypadały?

Szamponów nie powinno się ściągać ze sklepowych półek na chybił trafił. Wcześniej mężczyzna musi zorientować się, jakiego typu ma włosy i dobrać do niego odpowiedni produkt. Z suchym łupieżem poradzą sobie środki dostępne w każdym supermarkecie, natomiast w przypadku łupieżu tłustego należy pomyśleć nad skorzystaniem z szamponów, w które zaopatrzone są apteki. Trzeba pamiętać, że to właśnie łojotok może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.

Szampon powinien również nawilżyć i odświeżyć skórę. Dlatego najpewniej zaopatrzyć się w produkt, w którego skład wchodzi kompleks witamin z grupy A, B i E. Szczególnie pomocna może okazać się witamina B5, która wzmocni mieszki włosowe. Zatem dobór szamponu jest istotny, ale trzeba również wiedzieć, w jakiej ilości nakładać zawartość tubki na włosy.

Mężczyźni używają zazwyczaj zbyt dużej ilości szamponu. Bez względu na to, czy ich włosy są krótkie, czy długie. Na bardzo krótkie owłosienie wystarczy dosłownie kilka kropel, natomiast przy długich włosach preparatu należy zastosować nieco więcej. Ale też bez przesady. Warto również rozcieńczyć szampon odrobiną wody, żeby nie wetrzeć zbyt dużej ilości szamponu w jedno miejsce. Może dojść wtedy do podrażnienia.

Czasami mężczyźni myją włosy żelem lub produktami dwa w jednym. To właśnie te specyfiki najczęściej powodują łupież. Naskórek może łuszczyć się również wtedy, kiedy na owłosienie głowy nałoży się mydło lub gdy do suszenia używa się suszarki. Najrozsądniej będzie wytrzeć włosy ręcznikiem.

Autor: Bartosz Dybała

Komentarze do: Łysienie u mężczyzn (2)

Bartek8989
Bartek8989 01-09-2019 22:24

Kosmetyki

1

Polecam dobre szampony przeciw wypadaniu włosów, np. te od Masveri.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Krist
Krist 24-08-2019 10:37

Szampon

1

Mój facet też miał problem z wypadaniem włosów. Nieszczęście przeczytałam o szamponie Masveri. Kupiłam w Rossmann i teraz używa tylko jego.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze