Szukaj

Jak dbać o długie włosy?

Podziel się
Komentarze0

Choć coraz częściej, kobiety wybierają krótkie i wygodne fryzury, to jednak wciąż długie, lśniące i gęste włosy są symbolem kobiecego piękna. W kulturach śródziemnomorskich, włosy są uznawane za najbardziej zwracającą uwagę cechę kobiecej urody.

Jak dbać o długie włosy?

Z tego też powodu w krajach muzułmańskich, kobiety zmuszone są do noszenia hidżabów, bądź burek. Ma to na celu, zminimalizowanie ryzyka, że kobieta swoim pięknem (właśnie urokiem włosów) sprowokuje mężczyznę do niegodnych myśli lub czynów.

Zdrowa dieta a włosy

Na złą kondycję włosów, zwłaszcza długich, mogą mieć wpływ zaburzenia hormonalne, stresy, rozmaite choroby osłabiające organizm i złe nawyki żywieniowe. Na to ostatnie, mamy zdecydowanie największy wpływ. Aby nasze włosy były piękne, grube, lśniące i co za tym idzie zdrowe, należy do diety wprowadzić składniki bogate w witaminy i mikroelementy. Zalecane jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, a także orzechów, zawierających cenne oleje. Szczególnie dobrze na nasze włosy działa beta-karoten (zawarty w dużych ilościach w żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych owocach i warzywach), białko (z tego powodu włosy wegetarian, mogą być w gorszej kondycji niż u osób spożywających mięso) oraz witaminy z grupy B (zawarte między innymi w jajkach i produktach mlecznych).

Krótko mówiąc, są określone składniki, będące niezbędnikami diety osób, pragnących długich i pięknych włosów. Zamiast białego pieczywa, warto wybierać pieczywo pełnoziarniste. Dzięki zawartym ziarnom, dostarczy nam wiele cennych składników odżywczych. Ciemny ryż, będzie doskonałym źródłem białka, polecane szczególnie dla osób, które rezygnują z mięsa. Kiełki roślin, nie tylko wpływają korzystnie na metabolizm, ale również dostarczają protein oraz witamin z grupy B, A, C, E, H. Ważne jest, aby w diecie nie zabrakło również ryb morskich. Są one doskonałym źródłem kwasów omega3 oraz bardzo cennego dla organizmu jodu. Warto również pamiętać o nabiale i warzywach, które to powinny być zawarte w diecie nie tylko ze względu na włosy, ale również na kondycję całego organizmu.

Odpowiedni sposób mycia długich włosów

Aby włosy były piękne, zdrowe i gęste, nie można ich myć zbyt często. Oczywiście, co 3-4 dni jest to wskazane, jednak codzienne mycie włosów jest dla nich szkodliwe. Oczywiście, nikt z nas nie chce pokazać się światu z tłustymi strąkami na głowie, jednak warto wiedzieć, że zbyt częste mycie, tylko wzmaga przetłuszczanie. Osoby, ze skłonnościami do przetłuszczania się włosów, powinny szukać szamponów, przystosowanych specjalnie do włosów z takimi problemami. Dodatkowo, należy unikać bawienia się kosmkami, ponieważ ruch włosów, pobudza gruczoły łojowe, co powoduje właśnie przetłuszczanie. Oczywiście, ciężko jest zimą – czapki tylko wzmagają przetłuszczanie. Jednak, jeżeli nawet jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego mycia, powinny stopniowo ograniczać częstotliwość tego zabiegu, tak długo aż włosy wytrzymają te 3-4 dni. Zbyt częste mycie, powoduje bowiem niszczenie zewnętrznej osłony włosa. Jest to przyczyną nadmiernej łamliwości, problemów z układaniem włosów, a także ich wzmożone wypadanie.

Warto również pamiętać, o dokładnym spłukaniu szamponu. Pozostanie resztek szamponu we włosach, może spowodować podrażnienia skóry głowy, oraz niszczenie włosów. Po dokładnym spłukaniu szamponu, dobrze jest nanieść odpowiednią odżywkę. Nie ma tutaj uniwersalnej metody doboru tego kosmetyku, ponieważ skóra głowy u każdego jest inna. Dobrze jest jednak przy wyborze maseczki zapoznać się z jej składem oraz z zaleceniami. Jeżeli odżywka nie działa zbyt dobrze, bądź też powoduje podrażnienia, należy zaprzestać jej stosowania i spróbować kolejną. Po użyciu odżywki, należy również pamiętać o dokładnym spłukaniu włosów, po czasie zalecanym przez producenta.

Kosmetyki do włosów

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami długich włosów, należy pamiętać, że wymagają one szczególnej pielęgnacji. Z tego też powodu, zalecane jest stosowanie rozmaitych kosmetyków do włosów. Szczególnie polecany jest olejek arganowy bądź kokosowy. Włosy, w które będziemy regularnie wcierać wyciąg z tych życiodajnych roślin, będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe i nabiorą pięknego blasku.

Dobro włosów, należy mieć również na uwadze, przy wyborze kosmetyków do stylizacji. Należy wystrzegać się częstego stosowania lakierów do włosów, ponieważ mogą one powodować przesuszanie się włosów i ich nadmierną łamliwość. Dodatkowo, jeżeli lakier będzie znajdował się na włosach przez dłuższy okres czasu bez przerwy może to spowodować nadmierne wypadanie włosów. To samo dotyczy na przykład gumy do włosów. Natomiast bardzo popularna pianka do włosów, stosowana w niedużych ilościach ma zdecydowanie najmniej skutków ubocznych, ze wszystkich kosmetyków do stylizacji. Jedynym jej mankamentem jest fakt, że może powodować lekkie przesuszanie się włosów, nie powinna natomiast powodować wypadania, czy też łamliwości włosów. Przy wyborze lakieru, czy też innych kosmetyków do stylizacji włosów warto również zasięgnąć opinii koleżanek, czy też internautów i wybrać firmę, ze zdecydowanie najlepszą renomą.

Prostownica, lokówka

Jak powszechnie wiadomo, prostownica oraz lokówka, to urządzenia, które wykorzystują wysokie temperatury, do nadania naszym włosom odpowiedniego wyglądu. Niestety, długotrwałe narażanie włosów na działanie wysokich temperatur może spowodować znaczne osłabienie kondycji naszych włosów. Zdecydowanie odradzane jest prostowanie, czy też kręcenie włosów codziennie przez dłuższy okres czasu. Włosy stracą wtedy blask, staną się przesuszone, łamliwe oraz zaczną wypadać. Dodatkowo stracą swoją objętość. Osoby z krótkimi włosami nie mają takich problemów, ponieważ włos jest często ścinany, nie zdąży więc aż tak się zniszczyć. Warto jest odłożyć prostownicę, czy też lokówkę, na miesiąc lub dwa. Już po tym okresie czasu, możemy zaobserwować znaczną poprawę kondycji naszej czupryny. Może warto więc zaprzestać sztucznie prostować lub też kręcić włosy, przecież to co naturalne, jest piękne.

Włosy zdrowe, to włosy piękne

Jeżeli będziemy się stosowali, do powyższych zaleceń, kondycja naszych włosów poprawi się już po kilku tygodniach. Jednak jeżeli włosy są zniszczone lub też wypadają, pomimo przestrzegania tych zasad, dobrze jest skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o chorobie lub też o problemach hormonalnych. Warto jest dbać o włosy, ponieważ dzięki nim, możemy wyglądać naprawdę zjawiskowo.

Komentarze do: Jak dbać o długie włosy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz