Szukaj

Jak pozbyć się łupieżu?

Podziel się
Komentarze1

Biały proszek na ubraniach jest nie tylko mało estetyczny, ale może również świadczyć o poważnych schorzeniach skóry głowy, a nawet całego organizmu. Jak pozbyć się łupieżu i jakie są metody leczenia?

Jak pozbyć się łupieżu?

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, objawiająca się zrogowaceniem warstwy naskórka, której towarzyszy zwykle mniej lub bardziej nasilony łojotok. Łuszczenie się wierzchniej warstwy skóry  jest następstwem naturalnym, jednak wyraźne wzmożenie tego procesu świadczy o stadium chorobowym. Przyczyną łupieżu jest obecność drożdżaka  Malassezia furfur, a także grzyba  Malassezia globosa. Łupież może jednak powstać w wyniku  znacznie poważniejszych czynników, jak stan chorobowy organizmu, czy też nieprawidłowości w odżywianiu. Zaawansowane stadium tej choroby może prowadzić do nasilonego wypadania włosów i w efekcie do łysienia.

Wpływ diety na obecność łupieżu

Z badań na temat łupieżu wynika, że czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się białego proszku, jest niewystarczająca ilość cynku w diecie. Kobiety powinny dostarczać organizmowi ok. 13 mg cynku na dobę, a mężczyźni z kolei nieco więcej, bo 16 mg cynku. Dlatego też profilaktycznie powinno się zwiększyć ilość tego pierwiastka w diecie. Warto z tego powodu sięgać m.in. po małże, ostrygi wędzone, zarodki pszenne, wątrobę wieprzową, pieczeń wołową, migdały, fasolę, węgorza, a także zielony groszek. Warto jednak pamiętać,  że produkty takie jak np. alkohol, cukier i otręby oraz te  wzbogacane w miedź i żelazo utrudniają wchłanianie cynku. Należy więc zrezygnować z ich stosowania na czas kuracji cynkowej. By uniknąć łupieżu, powinno się również zwracać szczególną uwagę na zwiększenie ilości witamin i mikroelementów w codziennych posiłkach. Pozwoli to na wzmocnienie cebulek włosów, co w efekcie zmniejszy ich wypadanie.

Sposoby walki z łupieżem

Przede wszystkim należy zaobserwować, czy łupież nie nasila się po stosowaniu określonego produktu do mycia lub stylizacji włosów. Często bywa tak, że wysuszają one skórę głowy, w wyniku czego naskórek, nieposiadający lipidowej warstwy ochronnej, rozpoczyna proces rogowacenia. Sam rodzaj produktu to nie wszystko. Przyczyna łupieżu może leżeć w niewłaściwym jego stosowaniu. Tyczy się to zwłaszcza niedokładnego spłukiwania specyfiku lub długotrwałego jego używania. Kolejną czynnością powinno być zweryfikowanie, czy produkty do pielęgnacji skóry głowy, których używamy na co dzień nie posiadają w swoim składzie alkoholu. Jeśli tak jest, należy jak najszybciej odstawić taki środek, gdyż alkohol ma silne działanie wysuszające, co wzmaga łuszczenie się naskórka. „Częste mycie skraca życie” – ta zabawna maksyma ma swoje odzwierciedlenie w przypadku pielęgnacji skóry głowy. Otóż codzienne mycie włosów przyczynia się do spłukiwania naturalnej warstwy ochronnej naskórka. W efekcie jest on bardziej podatny na uszkodzenia. Oczywiście nie chodzi tu o całkowite zaprzestanie pielęgnacji skóry głowy, ale raczej na myciu jej średnio co 2 dni.

Domowe sposoby leczenia łupieżu

Babcine sposoby leczenia łupieżu sprowadzają się zwykle do stosowania maseczek na bazie ziół. Do tego typu specyfików należy m.in. mieszanka pokrzywowa. Do zrobienia płukanki potrzeba małej garści świeżych liści pokrzyw lub 3 torebek herbaty pokrzywowej. Zalewa się je ciepłą wodą, zgniata i przykrywa talerzem na około 30 minut. Po tym czasie odcedza się części pokrzywy, a przy użyciu wywaru masuje głowę. Ok. 30 minut po zabiegu płucze się włosy strumieniem bieżącej wody. Aby wzmocnić efekt, do wyciągu z pokrzywy można dodać 2 - 3 łyżki octu. Kuracja ta wymaga cierpliwości, bo na efekty można liczyć dopiero po kilku zabiegach. Warto również wypróbować maseczkę z olejku Jojoba . Doskonale nawilża i regeneruje skórę głowy. Należy ją stosować co 3 – 4 dni i pozostawiać maseczkę na ok. 30 min na włosach, a następnie spłukać strumieniem letniej wody. Podobne działanie ma olejek rycynowy. Dodatkową zaletą jest jego niska cena i ogólnodostępność.

Leczenie farmakologiczne łupieżu

Leczenie należy rozpocząć od stosowania szamponów przeciwłupieżowych. Na rynku istnieje cały szereg specyfików tego typu. Szampony zwierają środki przeciwgrzybiczne i zatrzymujące nadmierne wydzielanie łoju lub nawilżające skórę. Kuracja nimi przynosi zwykle zadowalające efekty. Zdarza się jednak i tak, że szampony przeciwłupieżowe nie wystarczają. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Przeprowadzenie specjalistycznych badań pozwoli wykluczyć np. obecność łuszczycy.

Środki ostrożności w przypadku łupieżu

Ze względu na to, że jedną z przyczyn powstawania łupieżu jest choroba grzybiczna należy stosować się do określonych zasad postępowania w łazience. Przede wszystkim nie należy używać wspólnych ręczników, szczotek i grzebieni. Krótko mówiąc, należy unikać kontaktu z zainfekowaną skórą. Ponadto powinno się co jakiś czas zmieniać środki do pielęgnacji włosów. Pozwoli to na uniknięcie przyzwyczajenia się skóry głowy do ściśle określonego składu produktu. Oczywiście, w razie zaobserwowania negatywnego działania któregoś z produktów na zdrowie i kondycje skóry głowy, należy go natychmiast odstawić. Nie warto czekać, aż preparat się skończy, bo późniejsze leczenie problemów skórnych może być dużo kosztowniejsze od wyrzuconej butelki szmponu.

W walce z łupieżem nie trudno jest wyjść obronną ręką. Należy jednak odpowiednio szybko rozpoznać problem i zacząć go zwalczać. Do wyboru mamy zarówno środki domowej roboty, jak i te pochodzenia farmakologicznego. W każdym wypadku należy jednak pamiętać, że najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą. Pozwoli to na trafne zdiagnozowanie problemu i uniknięcie  niepotrzebnego eksperymentowania ze zdrowiem.

Marlena Podsiedlik

Komentarze do: Jak pozbyć się łupieżu? (1)

zieleniutka
zieleniutka 30-01-2014 09:58

Domowy sposób na łupież

1

Moja znajoma stosowała płukankę pokrzywową, już po trzeciej "kuracji" o ile można to tak nazwać łupież praktycznie znikł ;d ona ma ogólnie całkiem znośne włosy więc w jej przypadku to podziałało... także, jak k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze