Szukaj

Zalety i wady środków do układania włosów

Podziel się
Komentarze0

Pianki, żele, lotiony, gumy, lakiery – obecnie na rynku istnieje ogromna ilość produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji i układania włosów, aby wyglądać pięknie i oszałamiająco. Jednak czy zastanawiamy się czemu tak naprawdę zawdzięczamy te fantastyczne efekty i jak nasze włosy na to reagują?

Zalety i wady środków do układania włosów


Co znajdziemy w poszczególnych produktach?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy z tych kosmetyków produkowany jest na bazie polimerów czyli substancji o bardzo dużych cząsteczkach, ściśle ze sobą połączonych. Głównie składają się z silikonów (substancji nawilżających i wygładzających), protein (białka proste), składników skrobiowych i innych substancji całkowicie syntetycznych. Ich wspólne działanie ma na celu utrzymanie fryzury w takim samym stanie przez pewien czas i dodatkowo poprawienie kondycji i wyglądu włosów. Tak zbudowane polimery są rozpuszczane w wodzie lub w alkoholu. Woda jest bezpieczniejsza, jednak nie pozwala na aż tak silne działanie jak w przypadku alkoholu. Natomiast alkohol, najczęściej w dużej ilości występuje w kosmetykach o nazwie 'extramocny', 'supermocny'. Wiele osób uważa, że alkohol wysusza włosy i źle wpływa na ich kondycję, jednak jeśli odpowiednio oczyszczamy włosy nie powinno być takich obaw. Natomiast chcąc mieć piękne włosy, nie należy nadużywać środków służących do ich układania, szczególnie niewskazane jest stosowanie kilku kosmetyków naraz.


Bardzo ważną zaletą środków zawierających silikony jest, to że po pierwsze zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a po drugie chronią je przed wysokimi temperaturami. Dlatego dla osób, które często suszą włosy pod wysoką temperaturą bądź prostują, nawet wskazane jest używanie pianek czy lotionów z większą zawartością silikonów, które dodatkowo rozpraszają ciepło po całych włosach ułatwiając dany zabieg.


W jaki sposób oczyścić włosy z szkodliwych substancji?

Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o higienie i regularnym oczyszczaniu włosów. W przypadku codziennego stosowania, któregokolwiek z produktów służących do układania włosów, to również codziennie skóra głowy powinna być myta, najlepiej szamponem z silnym detergentem, jak SLS lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate), jednak są to substancje bardzo mocno działające. Dodatkowo wskazane jest, aby szampon miał jak najprostszy skład, najlepiej nie zawierający silikonów, które ponownie obciążą włosy. W przypadku nieregularnego oczyszczania włosów, niezmywania nadbudowanych substancji może dojść do bardzo widocznego pogorszenia się kondycji włosów – będą one rozdwojone, połamane, bardziej matowe i może wystąpić problem związany z nieprzyjmowaniem farby w trakcie koloryzacji włosów. Chcąc mieć naturalnie piękne włosy, lepiej utrwalać fryzury tylko na ważnych wyjściach, a na co dzień zrezygnować z takich zabiegów.

Wskazane jest, aby kosmetyki które są stosowane nie były aż tak silne – w przypadku lakierów do włosów, lotionów czy żelów w spray'u lepiej użyć słabszego produktu, niż tego mocnego. Dlaczego? Produkty z nazwą 'extra' bardzo zlepiają włosy i wystarczy nanieść odrobinę za dużo, aby otrzymać efekt włosów oklapniętych i nieestetycznie wyglądających.

Lepiej zainwestować w kosmetyk, który jest porządniejszy i jego działanie jest bardziej efektowne, niż stosować kilka różnych produktów naraz, które wyłącznie niszczą nasze włosy, a nie poprawiają ich walorów estetycznych.

Autor:

Ewelina Undas

Komentarze do: Zalety i wady środków do układania włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz