Szukaj

Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to okres nieustannych i zaskakujących zmian. Zmienia się nasz sposób odżywiania, poruszania się, ale także nasza cera, włosy oraz sposób ogólnej pielęgnacji. U każdej mamy zmiany występują w inny, bardzo zróżnicowany sposób. Wśród wielu kobiet można zaobserwować zwiększenie objętości włosów. Jak nasze włosy mogą się zachować? Co może się zmienić? Jak zadbać o włosy w trakcie ciąży?

Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?

Bardziej tłuste


W pierwszym trymestrze ciąży skóra głowy wydziela więcej, niż zwykle, sebum, stąd mogą pojawić się problemy ze zbyt przetłuszczającymi się włosami. Problem ten nasila się zwłaszcza u kobiet, których włosy mają tendencję do przetłuszczania się. Czym prędzej udaj się do profesjonalnego sklepu fryzjerskiego, gdzie będziesz mogła zaopatrzyć się w szampon oraz odżywkę, które pomogą Ci zaradzić tej sytuacji. Pamiętaj o tym, aby nie myć włosów gorącą wodą, tylko letnią.

Nie masuj intensywnie skóry, ponieważ może to pobudzić ją do bardziej intensywnego wydzielania sebum. Jeśli chcesz postawić na domowe sposoby, to zastosuj płukankę rumiankową (dla blond włosów) lub pokrzywową. Wyciągi z ziół uregulują pracę gruczołów łojowych, zregenerują podrażnienia oraz zadziałają bakteriobójczo.

Bardziej suche

Może także być zupełnie odwrotnie – włosy w pierwszym trymestrze staną się suche i łamliwe. Przyczynia się do tego brak równowagi wodnej oraz hormony. Aby temu zapobiec, stosuj naturalne olejki z wiesiołka lub jojoby. Podczas kupna szamponu, czy odżywki, szukaj w nich składników nawilżających, czyli kolagenu i d-panthenolu. Używaj preparatów przeznaczonych dla włosów suchych.


Pełne łupieżu

W drugim trymestrze ciąży problemy z włosami zazwyczaj mijają. Stają się wówczas gęstsze, mocniejsze i bardziej lśniące, niż dotychczas. Duże stężenie estrogenu w organizmie, sprawia, że włosy nie wypadają w sposób naturalny (100-150 włosów dziennie). Może pojawić się jednak łupież – zacznij zwalczać go od razu, kiedy się pojawi.


To dolegliwość nie tylko, jakby się wydawało, estetyczna, ale również medyczna. Może przyczynić się do zapalenia mieszków włosowych i stanów zapalnych skóry głowy. Stosuj ogólnie dostępne produkty przeciwłupieżowe, ale także kupione w aptece lub sklepie zielarskim wyciągi z czarnej rzepy lub pokrzywy. Przeciw łupieżowi może zadziałać także typowa maseczka z jajka, wzbogacona o dwie łyżki oleju rycynowego.

A może farbować?

To bardzo częsta wątpliwość kobiet w ciąży, ale nie ma na nią jednoznacznej rady. Niektórzy lekarze są zdecydowanie przeciwko zmianie koloru włosów. Są również tacy, którzy nie widzą ku temu przeciwwskazań. Najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z mocnych farb, zwłaszcza tych, które zawierają amoniak. Istnieje niebezpieczeństwo przedostania się do krwioobiegu i łożyska.

Może także pojawić się zwykła reakcja alergiczna, na którą panie w ciąży są bardziej narażone, niż zazwyczaj. Polecamy używanie szamponów koloryzujących lub naturalnych środków (henna). Gdy rozjaśniamy włosy, istnieje jedynie możliwość zbyt mocnego lub zbyt słabego efektu, co jest bezpośrednim skutkiem działania w naszym organizmie hormonów. Podobnie może zdarzyć się w przypadku trwałej ondulacji – włosy mogą uzyskać większy, bądź mniejszy skręt.

Po porodzie

Po porodzie włosy często wypadają, lecz jest to zjawisko zupełnie naturalne i normalne. Jest to po prostu wynik kolejnych zmian hormonalnych w naszym organizmie. Tracimy te włosy, które wyrosły ze względu na działanie podwyższonego poziomu estrogenu. Poczekajmy, aż nasza gospodarka hormonalna wróci do normy, wówczas włosy samoistnie zaczną odrastać. Organizm potrzebuje na to od trzech do czterech miesięcy. Możemy używać tych samych kosmetyków, co wcześniej.

Autor: Julia Płaneta

Komentarze do: Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz