Szukaj

Pielęgnacja łamliwych włosów

Podziel się
Komentarze0

Długie, zdrowe włosy są atrybutem kobiecości. Dodają uroku i seksapilu. Sprawiają, że czujemy się piękne i pewne siebie. Często jednak się zdarza, że podczas szczotkowania spostrzegamy opadające na ziemie kawałki włosów. Mamy wtedy do czynienia z łamliwymi włosami, które są skutkiem ich przesuszenia.

Pielęgnacja łamliwych włosów

Suchość włosów może być skutkiem zmniejszonego wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Przyczyną mogą być również zaburzenia hormonalne, niedobór witamin lub niewłaściwa pielęgnacja. Jak więc o nie dbać?

Mycie i odżywianie

Mając suche, a tym samym łamiące się włosy, należy stosować przeznaczone do tego rodzaju włosów szampony i odżywki. Nie wolno stosować kosmetyków przeznaczonych do włosów przetłuszczających, gdyż one dodatkowo je wysuszają. Można zastosować maskę z dwóch żółtek i soku z połowy cytryny, którą stosowały również nasze babcie. Tak przygotowaną maskę należy wetrzeć w skórę głowy i włosy. Po upływie 20-30 minut zmywa się ją ciepłą wodą. Taki zabieg działa odżywczo na włosy ze względu na zawartą w żółtku lecytynę.

Nie jest wskazane również częste mycie suchych włosów i chodzenie z mokrymi, rozpuszczonymi włosami spać. Jeśli już musimy położyć się spać z mokrymi włosami, najlepiej zapleść je w warkocza.

Suszenie

Mając łamiące się końcówki, nie powinno suszyć się włosów w zbyt wysokiej temperaturze. Lepiej ustawić suszarkę na niższą temperaturę i suszyć je dłużej. Przy wycieraniu włosów ręcznikiem, unikajmy mocnego tarcia końcówek, jak i całych włosów. Najlepiej jest wycierać włosy papierowymi ręcznikami. W lecie nie należy suszyć włosów na słońcu, gdyż powoduje to bardzo duże przesuszenie, szczególnie gdy włosy mokre są od słonej wody.

Szczotkowanie i fryzowanie

Szczotkowanie jest bardzo ważne, gdyż pobudza ukrwienie skóry głowy i tym samym odżywia włosy. Poprzez szczotkowanie łój z gruczołów łojowych jest rozprowadzony równomiernie i sprawia, że końcówki są nawilżone. Najlepiej włosy czesać szczotką z włosia. Jeśli już używamy metalowej szczotki, zwróćmy uwagę aby jej „zęby” nie były uszkodzone i powyginane.

Jeśli włosy były poddawane trwałej ondulacji, rozjaśnianiu czy farbowaniu, zabiegi te najlepiej powtórzyć gdy włosy już odrosną. Jeśli nie jest to możliwe, należy po każdym myciu głowy nawilżać końcówki różnymi olejkami, np. arganowym lub jedwabiem do włosów. Tak pielęgnować włosy należy również wtedy, gdy często je prostujemy lub tapirujemy, gdyż te czynności bardzo osłabiają włosy powodując ich łamliwość. Jeśli farbujemy włosy dosyć często, warto stosować farbę bez amoniaku. Taka farba krócej się utrzymuje, ale też mniej wysusza włosy.

Do związania włosów dobrze jest używać gumek frotowych, które w przeciwieństwie do cienkich gumek, najczęściej z metalowymi elementami, nie niszczą struktury włosa i zapobiegają jego łamaniu.

Należy systematycznie podcinać końcówki, minimum co 2-3 miesiące.

W wietrzne i zimne dni, szczególnie zimą, trzeba nosić okrycie głowy, gdyż wiatr i niska temperatura także są przyczyną wysuszania i łamania się włosów.

Dieta na łąmiące się włosy

Odpowiednia dieta może przeciwdziałać łamaniu się włosów. Warto zawrzeć w swoim jadłospisie produkty bogate w karoten (żółte i pomarańczowe warzywa), nienasycone kwasy tłuszczowe (orzechy i nasiona), żelazo i cynk (produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe) oraz witaminy z grupy B, C i E (mięso, owoce cytrusowe, jajka i ryby).

Unikaj picia napojów gazowanych, które zakwaszają krew i sprawiają, że włosy otrzymują mniej substancji mineralnych z organizmu.

Dobrze jest zaopatrzeć się w suplementy diety, które zawierają niezbędne dla łamliwych włosów witaminy i minerały.

Podczas przestrzegania tych zasad warto uzbroić się cierpliwość, ograniczenie prostowania czy używanie odpowiedniej odżywki nie przyniesie natychmiastowego efektu. Jeśli będziemy cierpliwi, włosy „odwdzięczą” nam się zdrowym i pięknym wyglądem, bez suchych, łamiących się końcówek.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Pielęgnacja łamliwych włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz