Szukaj

Jak rozwijają się włosy

Podziel się
Komentarze0

Włosy nie tylko podkreślają kobiecość, ale także sprawiają, że gdy są zadbane, polepszają nasze ogólne samopoczucie. Rosną wraz z nami, przechodząc przez poszczególne fazy rozwoju. Tak jak my przechodzimy przez etap niemowlęctwa, dziecięcy, dojrzewania, lata reprodukcyjne i etap poprodukcyjny, tak samo dzieje się z włosami. Ważne jest, aby już od początku dbać o ich odpowiednią pielęgnację i przez długie lata cieszyć się ich zdrowym wyglądem.

Jak rozwijają się włosy


Jak zbudowany jest włos?

Włosy zbudowane są z keratyny, tej samej substancji co paznokcie i rogowa warstwa skóry. Sam włos składa się z martwych komórek, natomiast jego wzrost przebiega u podstawy korzenia włosa, który zbudowany jest z kolei z żywych komórek. Wyrastający trzon z mieszka włosowego otaczany jest gruczołami łojowymi, które wydostają się na powierzchnię skóry przez por skóry. Człowiek posiada około 100 000 mieszków włosowych na głowie i każdy z nich produkuje jeden włos.

Etapy rozwoju włosów

Już w szóstym miesiącu płodu powstają mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Ich kolor może, ale nie musi przełożyć się na późniejszy kolor włosów. Wiele noworodków rodzi się z włoskami na głowie, które wypadają po około trzech miesiącach, a na ich miejscu pojawiają się nowe, bardziej gęste. Na etapie niemowlęcym pielęgnacja włosów nie wymaga zbyt dużego wysiłku, gdyż jest ich mało. Wystarczy je myć i obcinać, aby nie zachodziły na oczy. Warto pamiętać jednak o odpowiednim szamponie dla niemowlaków. Ich skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego lekarze zalecają te nie zawierające siarczanów.

W kolejnym etapie wzrostu włosa, mogą przybrać one ciemniejszy kolor. Nie ma ostatecznej teorii dlaczego tak się dzieje, podobno dopiero w latach dzieciństwa dojrzewają komórki barwnikowe. W tym wieku należy pokazać dziecku jak należy pielęgnować włosy. Ważne jest, aby były dokładnie uczesane i nie dotykały twarzy. Jednak nawet najdokładniejsza pielęgnacja może nie uchronić dziecka przed wszami, przenoszonymi z jednej osoby na drugą. W tym wypadku warto udać się do pediatry, który zleci odpowiednie leczenie.


Okres dojrzewania jest niezwykle ciężki dla włosów, ponieważ następuje nadmierne wydzielanie łoju i włosy bardzo szybko się przetłuszczają, przez co należy myć je stosunkowo często. To jednak nie jedyny problem u nastolatków. Szaleństwo hormonów powoduje, że dotychczas obecny meszek zamienia się w długie włosy. Dotyczy to szczególnie nóg, dołków pochwowych i okolic narządów płciowych. Dziewczyny często w tym okresie zauważają również włoski nad górną wargą, podbródku, brzuchu, a nawet klatce piersiowej. Nie są to jednak niepokojące objawy z medycznego punktu widzenia, gdyż wynika to przede wszystkim z dziedziczności. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym czasie dziewczęta próbują eksperymentować z różnego rodzaju depilacjami. Ważne jest, aby pokazać im dokładnie jak to robić, aby zapobiec ewentualnym uczuleniom, czy wypadaniu włosów w miejscach, gdzie powinny rosnąć. Dojrzewanie to również czas w którym matki powinny zwrócić szczególną uwagę na dietę swoich dzieci. Powinna być ona bogata w witaminy i minerały, aby włosy nie były wysuszone, kruche i łamliwe. Oczywiście, żadne suplementy nie pomogą jeśli w tak młodym wieku zacznie się eksperymentować z rożnego rodzaju farbami, dlatego warto wytłumaczyć dzieciom, że naturalne włosy, to piękne włosy.


Trzecim etapem wzrostu włosów są lata reprodukcyjne, czyli od dwudziestego do czterdziestego roku życia. Badania pokazują, że to właśnie w dwudziestym roku życia kobiety mają najgęściejsze włosy. W okresie ciąży są one piękne, długie i bujne, natomiast tuż po porodzie zaczynają rzednąć, robią się słabe i nadmiernie wypadają. Jest to naturalne zjawisko, jednak jeśli kobieta zauważy w tym okresie nadmierną ilość wypadających włosów, powinna zgłosić się do lekarza. Lata reprodukcyjne to również okres w którym mogą pojawić się pierwsze siwe włosy, jednak jest to ściśle związane z dziedzicznością, dlatego ciężko jest ten etap włosa przypisać konkretnym latom rozwoju.

Ostatnim etapem, w którym zaobserwować można wiele drastycznych zmian to czas kiedy kobieta przekracza pięćdziesiątkę. Włosy mogą stać się cieńsze niż w dzieciństwie i zapewne pojawi się siwizna. Dlaczego w tym czasie włosy tak słabną? Ich wzrost jest silnie związany z obecnością estrogenu, który gwałtownie spada u kobiet po menopauzie. Okres ten sprzyja również wzrostowi włosów w miejscach, gdzie do tej pory się nie pojawiały. Jest to jednak rzeczą naturalną i można się z tym pogodzić, albo poddać się elektrolizie, która usunie zbędne owłosienie

Jak widać, włosy zmieniają się wraz z nami. Niewątpliwie jednak największą ich zaletą jest fakt, że nawet niewielka zmiana fryzury może wywołać kolosalną zmianę w wyglądzie. Warto o nie dbać już od samego początku, pielęgnować je i nie narażać na zbyt dużą ilość związków chemicznych.

Autor:
Sara Guzik

Komentarze do: Jak rozwijają się włosy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz