Szukaj

Farby do włosów i ich bezpieczeństwo

Podziel się
Komentarze0

Możliwość przekształcania własnego wyglądu od zawsze kusi zarówno kobiety jak i mężczyzn. Farbowanie włosów, często pozwala na podniesienie samooceny, poprawę samopoczucia czy zwyczajnie – ma charakter estetyczny. Jednak czy zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem stosowania farb?

Farby do włosów i ich bezpieczeństwo

Oczywiście o tym, że ten środek niszczy nasze włosy, wiemy nie od dzisiaj – zawartość amoniaku i wody utlenionej w farbach długotrwałych jest nam wiadoma. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy widzimy na półkach sklepowych długotrwałą farbę do włosów 'bez amoniaku', która swoim działaniem rozjaśnia kolor włosów o kilka tonów. Biorąc to pod uwagę, że pojawiła się moda na środki 'niby bezpieczne', na których producent sugeruje nam, że jest to kosmetyk bezpieczny, jednak tak naprawdę ukrywa przed nami prawdziwy skład, który jest całkowicie chemiczny. W takiej sytuacji lepiej stosować produkty nam znane, w których skład wchodzi amoniak, niż próbując coraz to nowszych o ogromnej ilości środków chemicznych, które jeszcze są nie do końca przebadane i dużo bardziej niebezpieczne.

Alergie i podrażnienia

Każdy producent farb do włosów, ma obowiązek przestrzec swojego klienta, krótką notką na opakowaniu, a możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Jest to najczęściej spotykany efekt uboczny i w przypadku farb trwałych zdarza się 1:50000 osób, natomiast w przypadku farb półtrwałych bądź krótkotrwałych reakcje alergiczne zdarzają się bardzo rzadko. Bardzo ważne jest przeprowadzenie testu alergicznego na niewidocznej części skóry, gdyż w przypadku podrażnienia już po farbowaniu, leczenie jest trudne, a skutki zdecydowanie nieprzyjemne – skóra staje się zaczerwieniona, mogą pojawić się pęcherze i uciążliwe swędzenie, szczególnie na linii włosów.


W przypadku podejrzenia jakiegokolwiek podrażnienia należy się udać jak najszybciej do dermatologa w celu otrzymania środków łagodzących i konieczna rezygnacja z stosowania trwałych farb do włosów.

Jeśli w trakcie farbowania czujemy pieczenie skóry i staje się ona rozgrzana, jest to efekt całkowicie normalny.  Ze względu na zawartość już wcześniej wspomnianego amoniaku i wody utlenionej, które działają drażniąco na skórę można odczuwać dyskomfort, jednak nie należy tego mylić z reakcją alergiczną.
Badania laboratoryjne

W ciągu ostatnich lat ciągle lekarze i badacze prowadzą batalię na temat bezpieczeństwa farb do włosów – szczególni w stosunku do powstawiania nowotworów. Nie istnieją dowody na przyczynianie się farb do powstania komórek rakowych, jednak ostatnio przeprowadzono testy w National Cancer Institute, wskazujące że kobiety chore na białaczkę limfatyczną stosowały  farby w 50% częściej od kobiet zdrowych, natomiast nie potwierdzono zależności stosowania farb i powstawiania białaczki. Natomiast jeśli obawiasz się tych bardzo negatywnych skutków ubocznych, istnieje kilka możliwości zmniejszenia ryzyka: wybieraj farby półtrwałe lub jasne odcienie, które zawierają mniejsze stężenie składników niepożądanych, farbowanie zastępuj pasemkami lub balleyage; te metody pozwalają na kontakt farby z skórą, tylko w minimalnych ilościach należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych w trakcie farbowania włosów drugiej osobie.

Choć nie istnieją dowody na niebezpieczeństwo farb do włosów w trakcie ciąży dla płodu, wskazane jest zrezygnowanie z zabiegu zwłaszcza w trakcie pierwszego trymestru, podczas którego rozwijają się najważniejsze organy dziecka. Lepiej zapewnić bezpieczeństwo dziecka, a zrezygnować z kolejnego farbowania włosów niż później walczyć z wyrzutami sumienia.

Autor:

Ewelina Undas

Komentarze do: Farby do włosów i ich bezpieczeństwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz