Szukaj

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to okres, w którym nasze hormony szaleją. Włosy i paznokcie rosną dwa razy szybciej, a co się z tym wiąże, potrzebują dwa razy więcej uwagi. Mimo zwiększonej ilości zabiegów, większej dbałości o ciało, mimo diety bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do rozwoju dziecka w łonie matki, po ciąży wielu kobietom zaczynają wypadać włosy. Co jest tego przyczyną i jak temu zaradzić? O tym poniżej.

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Przyczyna wypadania włosów po porodzie

Aby zrozumieć przyczynę nadmiernego wypadania włosów po porodzie, należy najpierw się dowiedzieć o tzw. cyklu życia włosów, który składa się z trzech faz. Pierwsza faza to anagen, czyli faza wzrostu włosa. Trwa ona od 2 do nawet 8 lat. 90% włosów na naszej głowie znajduje się w tej właśnie fazie.

Druga faza to katagen, czyli faza przejściowa, trwa ok. 2 tygodni. Jest to czas, w który włos już nie rośnie i czeka jedynie na to aby wypaść. Telogen, czyli faza trzecia to okres, w którym mieszek włosowy jest w stanie spoczynku. Trwa to od 2 do 4 miesięcy, w trakcie których mieszek kurczy się aby później na nowo zacząć się powiększać z powodu tworzenia nowego włosa w swoim wnętrzu. Nowy włos wypycha stary, który w rezultacie wypada. W trakcie ciąży cały cykl wygląda nieco inaczej, czego powodem jest dużo większa niż normalnie liczba estrogenów. W rezultacie nie dochodzi do fazy drugiej – katagenu. Dzięki temu masz wrażenie, że twoje włosy są dużo gęstsze, że jest ich więcej. Niestety po porodzie, kiedy poziom estrogenów spada, twoje włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Ilość, która miała wypaść przez 9 miesięcy i ta, której czas na to jest teraz, wypadają jednocześnie, co sprawia, że wypadających włosów jest bardzo dużo i zaczynasz się niepokoić. Zupełnie niepotrzebnie, to normalne.

Na szczęście jakieś 7 do 9 miesięcy po porodzie poziom estrogenów zaczyna się stabilizować i wszystko wraca do normy. Problem ten trwa dłużej jedynie u kobiet karmiących piersią i tych, które cierpią na depresję poporodową.

Pielęgnacja włosów po porodzie

Wypadanie wypadaniem, tego nie unikniemy. Jednak musimy postarać się odbudować i odżywić włosy po tym, jak w trakcie ciąży organizm wszystkie witaminy przeznaczał innym celom. Postawmy na zdrową dietę, bogatą w mikro i makroelementy, a także w witaminy z grupy B. Niezwykle istotna w tym czasie będzie niacyna, dzięki której naczynia krwionośne rozszerzają się i pozwalają dzięki temu dotrzeć składnikom odżywczym do cebulek włosów. Jedzmy dużo ryb, owoców morza, jaj, produktów pełnoziarnistych, drobiu. Składniki te są bogate w cynk, żelazo i miedź.

Ponadto zaopatrzmy się w kosmetyki do pielęgnacji osłabionych włosów. Koniecznie używaj odżywki, dwa razy w tygodniu rób maskę na włosy. Staraj się nie suszyć włosów, a pozwalać im wysychać samoistnie. Dodatkowo możesz zafundować sobie kurację odbudowującą włosy. Do tego celu musisz zaopatrzyć się w specjalne kapsułki do tego przeznaczone, które wciera się we włosy 2-3 razy w tygodniu, średnio przez 2-3 miesiące. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych i wspomagają odbudowę włosów.

Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem jest wcieranie w skórę głowy rozgrzanego olejku rycynowego. Z tak wtartym olejkiem, zawijamy na głowie ręcznik i trzymamy 2 godziny bądź dłużej, po czym normalnie myjemy włosy.
Można jeszcze stosować witaminy, które dostępne są w tabletkach, ale to musimy skonsultować z lekarzem, szczególnie w przypadku karmienia piersią.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz