Szukaj

Problemy z wypadaniem włosów

Podziel się
Komentarze0

Wypadanie włosów zazwyczaj wywołuje niepokój. Jednak trzeba wiedzieć, że jest to normalny proces. Codziennie tracimy od pięćdziesięciu do stu włosów. Obawy możemy mieć dopiero, gdy zauważymy, że je garściami na szczotce, podłodze czy po przebudzeniu na poduszce.

Problemy z wypadaniem włosów

Przyczyny wypadania włosów

Istnieją różne przyczyny wypadania włosów. Czasami jest to drobnostka, którą szybko można zwalczyć. Jednak kiedy dochodzi do znacznej ich utraty należy skontaktować się z lekarzem, który znajdzie tego przyczynę.

Nieodpowiednia dieta i stres

Bardzo ważne jest to co jemy. Duże znaczenie na stan naszych włosów ma dieta. Jeżeli brakuje nam odpowiednich witam lub minerałów możemy mieć osłabione włosy. Korzystne dla nich jest żelazo, biotyna, witamina A, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz krzem, magnez, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto więc sięgać np. po mleko, jaja, owoce, warzywa, orzechy, kasze, drób czy ryby, ponieważ zawierają one te składniki.  Ponadto niekorzystnie działa na włosy stres. Wówczas można zauważyć znaczne ich wypadanie. Dobrze wtedy zażywać właściwie suplementy diety.

Przebyte choroby i niepożądane działanie leków

Na wypadanie włosów może mieć wpływ choroba, np. niedoczynność tarczycy czy anemia. W przypadku tej pierwszej wskazane jest zbadać tarczycę, a drugiej zrobić badanie krwi, aby wykluczyć, iż przez to tracimy owłosienie skóry głowy. Dodać trzeba także choroby skóry głowy, takie jak np. łuszczyca, łupież i grzybica. Warto także wiedzieć, że problem wypadających włosów może mieć związek z niepożądanymi skutkami ubocznymi poszczególnych leków. Należy zatem pamiętać, aby przed każdym zażyciem jakichkolwiek lekarstw dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną o możliwych niechcianych działaniach.

Zła pielęgnacja włosów

Za złą kondycję naszych włosów odpowiada także nieodpowiednia ich pielęgnacja. Farbowanie, rozjaśnianie, częste używanie suszarki czy prostownicy oraz korzystanie z  nieodpowiednich bądź zbyt silnych preparatów osłabia znacząco włosy.

Poza tym istnieje wiele innych przyczyn wypadania włosów. Można tu wymienić m.in. ciążę, zmiany hormonalne oraz przemęczenie. Pamiętać trzeba, że więcej włosów tracimy zwłaszcza w okresie zimy, co jest naturalną rzeczą. Wówczas warto zaopatrzyć się w suplementy diety, które wzmocnią nasze włosy.

Sposoby na wypadanie włosów

Właściwy sposób odżywania się

Pamiętać należy, aby w naszej diecie nie brakowało witamin A, B, E, cynku i selenu. Ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednie składniki mineralne. Witamina A znajduje w produktach mlecznych, a także poszczególnych rybach, a B w płatkach owsianych i drożdżach. Źródłem selenu są produkty zbożowe, zwłaszcza otręby i produkty pełnoziarniste. Jaja, warzywa oraz mięso zawierają natomiast cynk.

Ograniczenie w farbowaniu i korzystaniu preparatów do włosów

Dobrze, aby nie farbować często i zacząć robić to w jak najpóźniejszym wieku. Nie warto już od najmłodszych lat niszczyć włosów. Należy także ograniczyć korzystanie z suszarki, prostownicy i lokówki, gdy używamy ich codziennie. Lakiery, pianki oraz podobnego typu kosmetyki trzeba stosować jak najrzadziej.

Maseczka z jajka oraz sok z czarnej rzodkwi

Niezwykłe właściwości mają jajka. Zawierają one witaminy, które mają korzystny wpływ na włosy. Jedyne co trzeba zrobić to oddzielić żółtka od białek, rozmieszać, a następnie wmasować w nieumytą skórę głowy. Po godzinie spłukać dokładnie włosy. Sok z rzodkwi regeneruje cebulki, a także polepsza krążenie krwi w skórze głowy. Sok możemy zrobić w sokowirówce bądź utrzeć na tarce, a następnie nałożyć na wilgotne włosy i po godzinie go spłukać. Dobrze robić to 2 – 3 razy w tygodniu.

Czosnek i drożdże

Każdy posiada te produkty w swoim domu. Mają niezwykłe działanie na wypadające włosy. Czosnek zawiera m.in. lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, błonnik, cukry, olejki eteryczne, które mają wpływ na porost włosów. Wystarczy rozgnieść czosnek i nałożyć go na skórę głowy. Tymczasem z drożdży warto zrobić mieszkankę oraz maseczki, które pomogą na wypadanie włosów.

W przypadku tracenia włosów sprawdza się także oliwa z oliwek, sól z Morza Martwego, tonik z bylicy, pokrzywa, tatarak. Kiedy żaden z domowych sposób nie zwalcza problemu, wówczas trzeba zasięgnąć porady u dermatologa, który może nam przepisać odpowiednie leki, które wpływają na porost włosów.

Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czujemy się wtedy mniej atrakcyjni i wpadamy w kompleksy. Warto zatem wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, aby uniknąć efektów łysienia. Gdy jednak dotknie nas ten problem trzeba natychmiast przeciw niemu działać.

Autor: Anna Kuś

Komentarze do: Problemy z wypadaniem włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz