Szukaj

Olej tamanu - właściwości i działanie

Podziel się
Komentarze0

Ostatnimi czasy na półkach sklepów zaczęły się pojawiać produkty na bazach różnych olejków bądź czyste olejki. Jeszcze niedawno ciężko było dostać olejek arganowy, a teraz znajduje się on w ogromnej ilości kosmetyków dostępnych w każdej drogerii. Dużą popularnością cieszy się również olej kokosowy jako wybitnie odżywcza maska do włosów. Jednak dziś uwaga skupiona zostanie na olejku tamanu.

Olej tamanu - właściwości i działanie

Stosunkowo nowym i niezwykle ciekawym jest olejek tamanu Jest on pozyskiwany z orzechów drzewa Calophyllum inophyllum, które rośnie w Afryce, Azji i na wyspach Pacyfiku osiągając 25-30 metrów wysokości.

Mieszkańcy Polinezji traktowali olejek tamanu jako święty dar natury, pod którego postacią ukrywali się bogowie.
Proces pozyskiwania olejku przebiega w kilku etapach. Najpierw z zebranych owoców wydobywa się pestki, które przez ok. 4-8 tygodni suszy się na słońcu. Pestki pod wpływem kontaktu z tlenem nabierają ciemnobrązowego koloru, wypełniając się gęstym, dość ciemnym olejem o intensywnym ziołowo-trawiastym zapachu, który następnie jest z nich tłoczony.

Olejek zawiera w sobie takie kwasy tłuszczowe jak: kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas stearynowy, kwas palmitynowy, ponadto trzy podstawowe klasy lipidów: neutralnych lipidów, fosfolipidów i glikolipidów.

Panaceum na problemy skórne

Od stuleci był używany jako panaceum na wszelkiego rodzaju problemy skórne. Jest jednym z najbardziej skutecznych środków pobudzających tworzenie nowej tkanki, a tym samym przyspiesza gojenie ran. Ponadto ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne, antybiotyczne, przeciwreumatyczne.

„Brak bólu”

Co ciekawe, mieszkańcy wyspy Fiji nazywają olej tamanu dolno, co oznacza „brak bólu”. Takie nazewnictwo wynika z jednej z właściwości olejku, jaką jest uśmierzanie bólu spowodowanego takimi dolegliwościami jak rwa kulszowa, półpasiec czy reumatyzm.

Zastosowanie olejku tamanu

Olej ma niezwykle szerokie zastosowanie, stosuje się go m. in. przy otarciach, zmarszczkach, trądziku, pęcherzach, suchej i łuszczącej skórze, opryszczkach, owrzodzeniach, użądleniach, reumatyzmie, półpaścu, oparzeniach słonecznych i wielu innych dolegliwościach.

Znajduje także zastosowanie w przypadku problemów z włosami takimi jak łupież, łuszczyca, łysienie, swędzenie, zapalenie mieszków włosowych. W takich przypadkach olejek wciera się w skórę głowy np. na noc.

Aby uzyskać 5 kg oleju należy wykorzystać aż 100 kg owoców drzewa Calophyllum inophyllum, co wpływa na jego dość wysoką cenę (ok. 11 zł za 15 ml).

Szersza dostępność tego drogocennego olejku jest jedynie kwestią czasu. Zapewne już niedługo, kiedy ludzie dowiedzą się o jego wszechstronnych właściwościach i skuteczności, zagości on na stałe na półkach sklepowych zaraz obok innych, niezawodnych kosmetyków.

Autor: Aleksandra Duda

Komentarze do: Olej tamanu - właściwości i działanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz