Szukaj

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Podziel się
Komentarze1

Wybór okularów powinien być dobrze przemyślany, ponieważ  nieodpowiednio dobrane mogą nie tylko powodować dyskomfort użytkowania, ale i pogorszenie wzroku… Czym więc powinniśmy się kierować, aby najlepiej odpowiadały one naszej indywidualnej korekcji i potrzebom?


U optyka


Każdy, kto decyduje się na okularową korekcję wzroku, powinien w salonie optycznym powiedzieć, czym się zajmuje zawodowo, jakie ma hobby, jaki typ oprawy preferuje oraz jak lubi nosić okulary. Tylko wtedy specjalista będzie mógł dobrać okulary właśnie dla niego.

- Dzisiaj już nie tylko wielkość wad wzroku decyduje o wyborze okularów. Inne szkła zaproponujemy do okularów dla dzieci, czy osób w średnim wieku, inne dla kierowców, a jeszcze inne np. dla narciarzy lub tych, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem. Teraz szkła są naprawdę zindywidualizowane – mówi optyk Anita Krawaritis.- Każde z nich jednak polecamy z antyrefleksem bo zwiększa on ilość światła docierającego do oczu przez co widzimy lepiej.

Dla dzieci najodpowiedniejsze będą szkła plastikowe, bo ich okulary muszą być przede wszystkim lekkie i nietłukące. Natomiast osoba w średnim wieku będzie prawdopodobnie potrzebowała okularów gwarantujących dobre widzenie na każdą odległość, bo albo do wady wzroku, którą ma, dołączyły problemy z widzeniem blisko, albo problemy te pojawiły się, mimo że do tej pory osoba nie miała żadnej wady wzroku.

Przy wysokich wadach wzroku najlepiej wybrać szkła o współczynniku załamania światła, większym niż 1,5, popularnie nazywanymi szkłami pocienionymi, o większym indeksie (wysokoindeksowe). Co to oznacza?

- Światło padając na soczewkę okularową załamuje się. O wielkości tego załamania decyduje między innymi tzw. indeks materiału, z którego wykonana jest soczewka. W optyce okularowej najczęściej do produkcji soczewek używa się materiałów o indeksie 1,5. Jednak w przypadku wysokich wad wzroku zaleca się soczewki o indeksach wyższych - 1,6, 1,7, 1,8 i 1,9 - mówi Marta Karnicka specjalista technologfizykz JZO.

- Dzięki zastosowaniu materiałów o wyższym indeksie szkła mogą być lżejsze, cieńsze na krawędziach (co jest istotne w minusach) albo w środku soczewki (ważne w plusach). Są to szkła znacznie bardziej estetyczne od tradycyjnych. Dzisiaj „denka" to już przeszłość – dodaje.


Nie tylko oprawa

Wielu osobom wydaje się, że wszystkie szkła są takie same, koncentrują się więc na wyborze modnych opraw, w których wyglądają jak najlepiej. Choć to istotne kryterium - warto pamiętać, że w okularach równie ważne (albo nawet ważniejsze) dla ładnego wyglądu - są szkła. Żeby całe okulary były estetyczne, optyk zamówi u producenta szkła specjalnie pod naszą oprawę. Będą one tak dobrane (zoptymalizowane), by np. nie wystawały poza nią, by atrakcyjnie wyglądały także wtedy, gdy zdecydujemy się na tzw. oprawy bezramkowe - gdzie to właśnie szkła stanowią o estetyce okularów.

Ładnie też wyglądają okulary, w których szkła i oprawy są zgrane kolorystycznie.


- Oferujemy szkła plastikowe właściwie w nieograniczonej gamie kolorystycznej, mówi Danuta Bernady specjalista ds. uszlachetniania chemicznego z firmy JZO. - Szkła barwione nie tylko wspomagają i chronią wzrok, ale po prostu są ładne. Zauważyły to już dawno gwiazdy światowego show- biznesu, np. Bono.

Wygoda użytkowania


Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając okulary? Oczywiście na wygodę ich użytkowania. Współczesne szkła to nie tylko „środki pomocnicze w  korekcji  wzroku”, ale  wyroby medyczne mające nam gwarantować komfort w codziennym użytkowaniu, zarówno podczas  pracy, jak i podczas odpoczynku.


- Soczewki progresywne, zapewniające dobre widzenie na każdą odległość, docenią osoby w średnim wieku, mające problemy z dobrym widzeniem bliży. Będą z nich zadowoleni zarówno nauczyciele, stomatolodzy, pracownicy biurowi, jak i gospodynie domowe, które podczas zakupów przeczytają to, co jest napisane drobnym drukiem na etykiecie, np. proszku do prania, ale i zobaczą to, co znajduje się na pólkach w oddali – mówi Renata Makuc, okulista.

Jeżeli chcemy mieć jedną parę okularów w różnych warunkach oświetlenia, możemy wybrać soczewki fotochromowe, które zaciemniają się i rozjaśniają w zależności od tego gdzie przebywamy. Są one tak zróżnicowane, że intensywność ich zabarwienia zależy od tego czy przebywamy na wolnym powietrzu (np. pracując na budowie, uprawiając sporty) czy w pomieszczeniach. Najnowsze konstrukcje XTRActive lub Drivewear zaciemniają się także za szybą samochodu, co wydaje się być szczególnie ważne w przypadku kierowców zawodowych z wadami wzroku.

Nawet sportowcy z wadami wzroku, już nie muszą być skazani na posiadanie oddzielnych okularów przeciwsłonecznych lub jak narciarze - na noszenie okularów korekcyjnych pod goglami. Teraz mogą zdecydować się na okulary Relax z barwionymi lub fotochromowymi soczewkami, specjalnie skonstruowanymi do okularów sportowych.

Żeby więc wybrać dla siebie jak najlepsze okulary, podajmy optykowi jak najwięcej informacji, otrzymamy wtedy produkt w pełni dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

***
O firmie:
JZO to nowoczesna firma produkcyjno-handlowa, oferująca soczewki okularowe oraz maszyny i urządzenia do zakładów optycznych i gabinetów okulistycznych. Wyroby JZO dostępne są w zakładach optycznych na terenie całej Polski, gdzie dzięki kompetentnej obsłudze dobierane są do indywidualnych potrzeb użytkowników okularów.
JZO od lat utrzymuje mocną pozycję rynkową. Według badań branży jest najlepiej rozpoznawalną marką wśród polskich optyków. Za jakość oferowanych produktów i działalność na rzecz środowiska optycznego spółkę wielokrotnie nagradzano. Do najważniejszych wyróżnień należą: Godło Teraz Polska, Mister Eksportu, , Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Złoty Laur Klienta 2009 Soczewki okularowe JZO wykonane są w nowoczesnych technologiach z najnowocześniejszych materiałów. Są to najlepsze jakościowo, bezpieczne w użytkowaniu wyroby medyczne o nowoczesnych konstrukcjach, gwarantujące komfort widzenia.

Więcej informacji na stronie internetowej www.jzo.com.pl

Komentarze do: Na co zwrócić uwagę wybierając okulary? (1)

andriej
andriej 09-12-2013 11:22

ładne oprawki

1

dobrze dobrane okulary robią różnice, ostatnio sam wymieniałem okulary w zakładzie optycznym we wrocławiu, jak wróciłem do domu udało mi się usłyszeć komplementy od żony nt mojego wyglądu, co btw nie zdarza się często... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze