Szukaj

Jak radzić sobie z łamiącymi paznokciami?

Podziel się
Komentarze0

Niemalże każdemu z nas zależy na tym, by mieć zdrowe i zadbane paznokcie. Wrażliwe na tym punkcie są szczególnie kobiety. Jednak często spotykamy się z problemem łamiących się paznokci. W dużym stopniu sprzyjają temu gwałtowne zmiany temperatur, dlatego też paznokcie stają się bardziej podatne na łamliwość podczas zmian pór roku.Co możemy zrobić?

Przede wszystkim należy dbać o paznokcie w każdej porze roku. W okresie zimowym przed wyjściem na zewnątrz dobrze jest posmarować ręce tłustym kremem przeznaczonym do rąk i paznokci. Skutecznie zabezpiecza on paznokcie przed przesuszeniem. Warto także w zimie nosić rękawiczki. Bez wątpienia wpływa to korzystnie na stan paznokci i dłoni.

Łamaniu paznokci sprzyjają także różnego rodzaju detergenty, których używamy najczęściej przy pracach porządkowych w domu. Są one bardzo szkodliwe, dlatego warto przy każdorazowym sprzątaniu skorzystać z rękawiczek ochronnych.

Poza tym w celu odżywienia paznokci dobrze jest moczyć je 2-3 razy w miesiącu w ciepłej oliwie z oliwek. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Dobrze na płytkę działają również odżywki wzmacniające i utwardzające oraz oliwki przeznaczone do paznokci. Środki te służą nawilżeniu. Wszelkiego rodzaju preparaty ochronne należy wcierać u nasady paznokci, tak by miały one możliwość dotrzeć do macierzy płytki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup odżywek, które barwą przypominają bezbarwne lakiery. W ich skład wchodzi wiele mikroelementów takich jak kreatyna, wapń, witaminy, magnez oraz żelazo. Dzięki takiej kombinacji składników płytka paznokcia staje się bardziej elastyczna, a przy tym mocniejsza.


Odpowiednie dbanie o paznokcie wiąże się także ze stosowaniem właściwych do tego przyrządów. Nie należy obcinać paznokci nożyczkami w przypadku problemów z rozdwajaniem. Wskazane jest używanie pilnika papierowego, który nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji. Warto przy tym pamiętać, że metalowe pilniki nie są korzystnym wyborem.

Łamliwe i przesuszone paznokcie świadczą o nieodpowiedniej diecie. Brak substancji tłuszczowych przyczynia się do pojawienia tego zjawiska. Poza tym istotny jest również magnez i krzem, tj. pierwiastki, które odpowiadają za twardość płytki. 

Które produkty są niezbędne?

 • bogate w magnez (zboże, produkty mleczne, zielone liście roślin, czekolada)
 • bogate w cynk (ryby, owoce morza, kiełki soi, pestki dyni, pestki słonecznika)
 • bogate w krzem (woda, marchewka, pietruszka, buraki, produkty zbożowe)\
 • bogate w żelazo (czerwone mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe)
Chcąc utrzymać piękne i zdrowe paznokcie warto stworzyć dietę bogatą w poszczególne składniki. Zbyt duża ilość tłuszczy może niekorzystnie wpłynąć na płytkę.

Które produkty warto jeść?
 • cykorię, szpinak, sałatę
 • ryby i tran
 • płatki owsiane
 • orzechy
 • wątróbkę
 • sery
 • pomidory
Jak się okazuje odpowiednia dieta ma duży wpływ na stan paznokci. Chcąc zabezpieczyć je przed łamliwością warto włączyć do diety duże ilości witamin. Jeżeli nie jesteśmy w stanie skonstruować odpowiednio naszego jadłospisu, najlepiej zaopatrzyć się w zestawy witamin dostępne w sklepach.

Komentarze do: Jak radzić sobie z łamiącymi paznokciami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz