Szukaj

Jak dbać o tłustą cerę?

Podziel się
Komentarze0

Nieustanne błyszczenie, nieestetyczny wygląd, skłonność do trądzikowych powikłań to główne problemy tłustej skóry. Kojarzona z okresem dojrzewania "święcąca" twarz bywa źródłem kompleksów, nie tylko dla nastolatek. Kobiety o takim typie skóry tłumnie odwiedzają salony kosmetyczne, poświęcając wiele czasu i pieniędzy w walce o piękny wygląd.

Jak dbać o tłustą cerę?

Pomimo że pielęgnacja tłustej cery nie należy do najłatwiejszych, znamy kilka sposobów na błyszczenie i uporczywe wypryski! Odpowiednia wiedza i świadomość procesów zachodzących w skórze pozwoli ci, cieszyć się świeżym i zdrowym wyglądem.

Jak zapewne wiesz, cerę tłustą charakteryzuje szarożółty kolor, błyszcząca powierzchnia, widoczne ujścia gruczołów łojowych (w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami) i słabe ukrwienie. Jej powierzchnia jest nierówna i szorstka, wykazuje tendencję do stanów zapalnych i powstawania blizn. Ze względu na swoją grubość, jest mniej wrażliwa na warunki atmosferyczne. Zdecydowanie większy wpływ na wygląd tłustej skóry mają bodźce wewnętrzne: takie jak zaburzenia hormonalne czy dysfunkcja układu pokarmowego. Na kondycję naszej cery ogromy wpływ ma także stres. Szereg reakcji wywołany w organizmie przez stres, np. zaburzenia w krążeniu krwi, odbiją się właśnie na skórze. W przypadku cery tłustej reakcją na taki proces jest wzmożone wydzielanie łoju.

Na pocieszenie warto dodać, że dzięki wysokiej elastyczności skóry, pierwsze zmarszczki pojawiają się późno, a więc posiadaczki tłustej skóry prawdopodobnie docenią swoją problematyczną cerę wraz z upływem lat. Poprawę wyglądu skóry możemy zauważyć również latem, gdy łój upłynnia się pod wpływem ciepła, łatwiej wydostaje się na zewnątrz i nie blokuje porów.

Czym właściwie jest łój?

W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i w rezultacie rozpadowi. W taki sposób powstaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek. Czy sebum to to samo co łój? Kosmetolodzy różnicują oba pojęcia. Łój jest wydzieliną gruczołów łojowych, natomiast sebum jest zalegającą na powierzchni warstwą ochronną składającą się z potu, łoju, lipidów naskórka oraz fizjologicznej flory bakteryjnej. Innymi słowy sebum należy traktować jako płaszcz tłuszczowy skóry. Wydzielanie łoju to w zupełności naturalny proces, który ma ochraniać naskórek przed promieniami UV, czynnikami chemicznymi (kwas, woda), czynnikami mechanicznymi (tarcie, ucisk). Łój chroni zmianami temperatury i wilgotności powietrza, a także niweluje wpływ drobnoustrojów (wirusy, bakterie, grzyby) na nasza skórę.

Cera narażona jest na wiele szkodliwych czynników, bywa, że to my sami jesteśmy ich źródłem, aby więc nie podrażniać skóry, warto dostosować się do kilku zasad.

Po pierwsze, nie szkodzić!

  • Unikaj środków pielęgnacyjnych, które mogą działać agresywnie, naruszając naturalną florę bakteryjną i  kwaśny odczyn skóry (nadmiernie ją odtłuścić). Zachwianie płaszcza lipidowego może przeistoczyć twoją skórę z tłustej w trądzikową lub odwodnioną.
  • Nie myj twarzy wodą z mydłem. Mydło zaburza naturalną kwasowo-zasadową równowagę i wysusza skórę.
  • Nie drap! Nie wyciskaj! Jeśli nie chcesz doprowadzić do infekcji, jak ognia unikaj rozdrapywania zmian ropnych i zaskórników. Na pojedyncze zmiany trądzikowe możesz zastosować specjalne plasterki wysuszające na bazie cynku, siarki lub ichtiolu.
  • Staraj się nie dotykać twarzy. Nawet na pozornie czystych dłoniach znajdują się tysiące niewidocznych drobnoustrojów.
  • Nie wysuszaj skóry w solarium bądź na silnym słońcu.
  • Według niektórych kosmetologów, każdy preparat matując przyczynia się do powstawania zaskórników i innych zmian trądzikowych. Tego typu preparaty należy więc ograniczyć do niezbędnego minimum. Matowienie skóry, intensywne usuwanie wydzieliny gruczołów staje się dla nich sygnałem do wzmożonej produkcji!
  • Nadużywanie preparatów matujących, podkładów zawierających czynniki absorbujące wydzielinę łojową może okazać się główną zewnątrzpochodną przyczyną trądziku.
  • Do pielęgnacji skóry tłustej nie zaleca się używania produktów natłuszczających, czy tych zawierających alkohol (który pobudza wydzielanie łoju).
  • Rozpoczynając pielęgnację, musimy pamiętać, że naszym celem jest zmniejszenie grubości warstwy rogowej, oraz poprawa ukrwienia skóry. Podstawą jest higiena, oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie i ochrona przed promieniami UV.

Demakijaż i oczyszczanie

Staranne i regularne oczyszczanie jest kluczem do pięknego wyglądu, w pielęgnacji każdego typu skóry. Oczyszczając twarz, pozbywamy się środków pielęgnacyjnych, zrogowaciałego naskórka, bakterii, ale również kurzu i brudu. Myjąc skórę usuwamy wydalane z łojem i potem produkty przemiany materii. Jeśli nie wyobrażasz sobie wieczornej toalety bez wody i mydła, wykorzystaj wodę mineralną lub przegotowaną, rozpuszczony w wodociągowej wodzie chlor może okazać się czynnikiem drażniącym. Dobierając produkty do demakijażu zwróć uwagę, czy są przeznaczone do cery tłustej lub mieszanej. Większość z preparatów tego typu oprócz właściwości oczyszczających, nawilżania i odświeżenia. Obecnie na rynku możemy znaleźć liczne środki myjące o podwójnym działaniu, które zmywają i tonizują twarz, przygotowując skórę do dalszych zabiegów.

Tonizowanie cery tłustej

Odświeżający tonik zastosuj po każdym umyciu twarzy. Koniecznie rano i wieczorem.  Produkt wyrównuje pH, ma działanie oczyszczające, dezynfekuje, pielęgnuje i przywraca skórze jędrność.

Nawilżanie cery tłustej

Wszystkie czynności pielęgnacyjne nie przyniosą rezultatu, jeśli zapomnisz o głębokim nawilżeniu. Dopuścisz do przesuszenia skóry - pobudzisz gruczoły do pracy! Dlatego wybierz krem lub emulsję o lekkiej, beztłuszczowej formule. Unikaj preparatów o gęstej konsystencji z wysoką zawartością fazy tłuszczowej. W doborze kosmetyków, skoncentruj się na tych zawierających; witaminę B6, siarkę, sole cynku, miedź i wyciągi roślinne.

Peelingi i maseczki dla cery tłustej

Jeśli na skórze nie występują poważne zmiany trądzikowe, warto raz w tygodniu wykonać peeling. Czystą i wilgotną skórę, pokrywamy cienką warstwą preparatu i okrężnymi ruchami rozmasowujemy. Po chwili, spłukujemy preparat ciepłą a następnie chłodną wodą. Usuwając zrogowaciały naskórek poprawiamy krążenie i dotleniamy skórę. W składzie peelingów skierowanych konkretne do cery tłustej powinny pojawić się: pochodne siarki, miód i  żeń-szeń. Miodowy peeling może okazać się zbawienny dla skóry, pozostawić ją miękką i gładką, pamiętaj jednak by nie przesadzić. Zbyt mocne i zbyt częste złuszczanie, powoduje  nadwrażliwości skóry. W cotygodniowej pielęgnacji nie zapomnij o  maseczce oczyszczającej i ściągającej pory, te oparte na algach, glinkach, drożdżach czy wyciągach roślinnych zagwarantują odpowiednią pielęgnację.

Makijaż

Postaw na lekkie i beztłuszczowe podkłady, które wydłużą efekt zmatowionej skóry. W przypadku zmian trądzikowych, korektory antybakteryjne stosuj punktowo. Produkty tego typu skutecznie maskują zmiany skórne i wspomagają proces gojenia. Właściwym wykończeniem makijażu mogą okazać się pudry transparentne. W wypadku skóry tłustej, dobrze sprawdzają się kosmetyki mineralne, pozwalające skórze oddychać. Dla własnego komfortu, odświeżaj makijaż w ciągu dnia, używając bibułek matujących, wody termalnej czy mgiełki.

Możesz być pewna, że przy starannym makijażu i odpowiedniej pielęgnacji, nawilżona i zdrowa skóra rozbłyśnie blaskiem, który pokochasz!

Autor: Ilona Kuźniarz

Komentarze do: Jak dbać o tłustą cerę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz