Szukaj

Jak pozbyć sie przebarwień

Podziel się
Komentarze0

Przebarwienia są problemem dotykającym niejedną osobę. Czasem są to pojedyncze plamki, na które nie zwracamy uwagi, czasem ich ilość lub umiejscowienie sprawiają, że czujemy się niekomfortowo tracąc pewność co do swojego wyglądu.

Jak pozbyć sie przebarwień

Przyczyny przebarwień

Powstają w wyniku zaburzeń w wytwarzaniu odpowiedzialnej za kolor skóry melatoniny. Jej nierówne rozmieszczenie powoduje zmiany skórne, ciemniejsze od reszty ciała i niewyczuwalne pod dotykiem. Mają różne kształty oraz kolory, od żółtego po liczne odcienie brązu. Na ich powstanie najbardziej narażone są miejsca, które najczęściej wystawiamy na promieniowanie UV, czyli twarz, dekolt, ramiona. Właśnie promieniowanie UV jest najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień. Pod jego wpływem na słońcu lub w czasie opalania się w solarium może dochodzić do zaburzeń w wytwarzaniu melatoniny. Nie jest to oczywiście jedyny powód i nie należy od razu unikać słońca przez całe lato wędrując w cieniu. Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi, niektóre leki, antybiotyki lub antykoncepcja hormonalna również sprawiają, że skóra staje się wrażliwsza i częściej dochodzi do podrażnień. Podobny efekt może spowodować proces dojrzewania, ciąża czy menopauza, ale należy pamiętać że nie jest to zasada i nie u każdego zwiększone zmiany hormonalne przyniosą taki efekt. Niemniej, jeśli chcemy uniknąć walki z przebarwieniami, najlepiej zadbać zawczasu o odpowiednią ochronę w czasie kontaktu ze słońcem. Natomiast jeśli już doszło do pojawienia się plam nie należy załamywać rąk. Obecnie jest wiele sposobów, dzięki którym można pozbyć się zarówno licznych zmian skórnych, jak i drobnych niedoskonałości.

Domowe sposoby

Pośród wielu możliwości kuracji dużo osób rozpoczyna walkę z przebarwieniami od środków dostępnych w domu. Niestety, choć zachęcają one tym, że są tanie, równocześnie są najmniej skuteczne. Do najbardziej znanych należą sok z ogórków lub z cytryny, wcierane w zmienione miejsce. Jednak w przypadku cytryny istnieje niebezpieczeństwo dodatkowego rozjaśnienia skóry wokół przebarwienia bez zmiany kolorytu plamy. Stosowane są także maseczki z maślanki z ananasem albo cytryną, które nakłada się na skórę na kwadrans. Niestety żadna z tych mieszanek nie jest w stanie w pożądany sposób zwalczyć przebarwień lecz żadna nie zaszkodzi jeśli chcemy uzyskać gładką, odświeżoną skórę.

Kosmetologia a przebarwienia

Bardziej skuteczne, choć tym samym droższe są kosmetyki lub zabiegi w gabinetach kosmetologii estetycznej. Wybór kosmetyków jest bardzo duży. Można zacząć od kremów kupionych w aptece, bez recepty. Są to kremy rozjaśniające, zawierające hydrochinon, który spowalnia produkcję melatoniny. Jeśli nie będą miały zadowalających efektów, a nie chcemy jeszcze korzystać z żadnych zabiegów, wówczas warto sięgnąć po jeden z droższych zestawów kremów, przygotowanych specjalnie dla skóry skłonnej do przebarwień, chociażby z serii Heleny Rubinstein. Kuracje kremem są łagodne, lecz mają jedną wadę, zwłaszcza dla osób niecierpliwych, ich stosowanie jest długotrwałe i wymagają regularności w stosowaniu. Dlatego dla osób, które chcą pozbyć się przebarwień szybciej i skuteczniej najlepsze będą zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej. One również wymagają trzech lub czterech powtórzeń, jednak efekty zauważalne są najczęściej już po pierwszym. Spośród dostępnych zabiegów można wybrać peelingi chemiczne zawierające kwas trój chlorooctowy albo glikolowy i kojowy.  Ze względu na zastosowanie kwasów osoby mało odporne na ból i z bardzo wrażliwą cerą powinny zastanowić się nad łagodniejszą formą kuracji, która zadziała tylko na przebarwienia, nie na większą powierzchnię.

Poza peelingami na bardzo oporne przebarwienia najskuteczniejszy jest laser, który jest co prawda drogą metodą, jednak wyróżnia się dużą skutecznością. Jeśli ktoś jednak nie ma zaufania do takiej metody lub nie chce z niej korzystać z innych względów może zastosować złotą maskę czyli maski z koloidalnym złotem, które eliminuje komórki z barwnikiem. Niestety ze względu na obecność złota jest to bardzo droga metoda, sięgające ceną aż do tysiąca złotych co jest istotne ze względu na konieczność kilku zabiegów. Inną popularną obecnie metodą, tak cenowo jak i przez osiągane efekty jest cosmelan, po którym zmiany widoczne są już po tygodniu. Polega on na nałożeniu maski pod okiem lekarza, a następnie na sparowaniu leczonego miejsca specjalnym kremem przez okres czterech tygodni. Przebarwienia, zwłaszcza w dużej ilości, potrafią odbić się na samopoczuciu. Dlatego zmagające się z nimi osoby próbują wielu środków. Trzeba jednak pamiętać, że każda skóra zareaguje inaczej na zabieg i należy uważać żeby nie zaszkodzić jej bardziej. Gdy kremy i maseczki nie skutkują najlepiej zgłosić się do dermatologa, który zasugeruje najlepsze leczenie dla danego rodzaju skóry.

Autor: Karolina Skrzek

Komentarze do: Jak pozbyć sie przebarwień

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz