Szukaj

Paznokcie informują o chorobach!

Podziel się
Komentarze0

Zdrowe paznokcie powinny być mocne i lśniące. Jeśli w naszym organizmie zaczyna brakować jakichś składników lub rozwija się choroba – poznamy to przede wszystkim po paznokciach. Gdy zauważymy, że zmianie uległ kolor płytki albo jej tekstura powinnyśmy koniecznie wybrać się do lekarza. 

Paznokcie informują o chorobach!

Barbara Weigel z Niemieckiego Stowarzyszenia Zakładów Kosmetycznych i Pedicure tłumaczy, co oznacza termin „zdrowy paznokieć” - Powinien on być silny, a jednocześnie elastyczny z gładką powierzchnią, która jest lekko wygięta i ma ok. 0,5 mm grubości. Kolor powinien być matowo-przejrzysty i lekko różowy.

Niepokoju nie powinny wzbudzać niewielkie białe plamki, które niekiedy pojawiają się na paznokciach. Jak tłumaczy Ulrich Klein ze Związku Zawodowego Niemieckich Dermatologów - Są to niegroźne kieszenie powietrzne, będące wynikiem drobnych urazów, np. uderzenia lub zbyt mocnego odsunięcia skórek podczas wykonywania manicure. Również inne zmiany na paznokciach nie muszą od razu oznaczać groźnych chorób. Często są po prostu wynikiem mechanicznego uszkodzenia, jak na przykład plamy w kształcie niewielkich chmur. Także płytkie rowki wzdłuż paznokcia są zjawiskiem całkowicie naturalnym. Są one zwykle oznaką normalnego procesu starzenia się i stają się silniejsze z biegiem lat. Po części są one również dziedziczone. – mówi Klein.


Jakie choroby możemy rozpoznać przyglądając się swoim dłoniom? Przede wszystkim uwidacznia się tam grzybica i łuszczyca paznokcia. Obie choroby objawiają się podobnymi symptomami: płytka staje się krucha, nierówna i łuszcząca się.

- Poza tym kolor paznokci może zmienić się na żółtawo-brązowy lub matowo-biały
– wyjaśnia prof. Pietro Nenoff z Niemieckiego Towarzystwa Dermatologicznego. Gdy zauważymy tego typu zmiany, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem nie tylko ze względów estetycznych. Nieleczone grzybica i łuszczyca mogą z czasem się rozprzestrzenić, a nawet dostać się do wnętrza organizmu i doprowadzić do zakażenia.

Niekiedy pojawić się może także egzema paznokcia. Objawia się ona wysypką rumieniową lub pojawieniem się chropowatości na płytce paznokcia, a także zaczerwienieniem, uczuciem ciepła oraz ropieniem. W tym przypadku winowajcą najprawdopodobniej są detergenty.

Jak mówi Nenoff - Czasem dochodzi do infekcji i odbarwienia paznokcia. Jeśli patogenem są bakterie Pseudomonas paznokcie mogą stać się zielone.

Weigel zaznacza także, iż stan paznokci jest odzwierciedleniem całego organizmu. Gdy brakuje nam np. biotyny, płytka staje się krucha, łamliwa i występują zaburzenia jej wzrostu. Na brak żelaza wskazywać może pojawienie się wgłębienia w paznokciu (tzw. paznokcie łyżeczkowate). Z kolei paznokcie w kształcie szkiełek zegarkowych, czyli wypukłe świadczą o schorzeniach układu krążenia, płuc i wątroby.

Klein przypomina, żeby zwrócić szczególną uwagę, gdy zauważymy ciemne przebarwienia znajdujące się pod płytką paznokciową. Mogą one być bowiem zarówno skutkiem silnego uderzenia, jak i rozwijającego się raka skóry.

Komentarze do: Paznokcie informują o chorobach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz