Szukaj

Pielęgnacja skórek

Podziel się
Komentarze0

Każda kobieta pragnie móc się pochwalić pięknym wyglądem paznokci. I chociaż znamy wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które służą poprawie ich kondycji, to jednak warto zauważyć, że oprócz paznokci należy również dbać o piękny wygląd skórek. W dzisiejszych czasach dbałość o paznokcie i przesuszone skórki nie jest już tylko domeną kobiet, ale również mężczyzn.

Pielęgnacja skórek

Skórki stanowią wąski pasek naskórka, który umiejscowiony jest tuż przy podstawie paznokcia każdego człowieka. Choć wydawać się może, że nieestetyczne skórki, które sprawiają nam mnóstwo kłopotów, nie mogą pełnić żadnej pożytecznej roli, to jednak jest inaczej. Skórki są barierą ochronną, tarczą, która pozwala zapobiec kolonizacji różnych bakterii i pasożytów pod płytką paznokcia.

Dodatkowo takie skórki spełniają rolę estetyczną. Zaniedbane skórki psują wygląd całego paznokcia. Dlatego istotne jest poświęcenie im odpowiedniej uwagi.

Jednym z głównych błędów przy zabiegach pielęgnacyjnych jest nieumiejętne wycinanie skórek. Przez to stają się suche i bolesne. W przypadku, gdy zbyt gwałtownie podważamy skórki, możemy uszkodzić nowe komórki, które znajdują się pod nimi. W ten sposób zakłócony zostaje naturalny proces wzrostu paznokcia.

Jak wygląda pielęgnacja skórek w takim razie?

Skórki mogą poddać się procesowi samodzielnego usunięcia, gdy namoczymy je wcześniej. Stąd też najlepiej zrobić to po kąpieli, czy prysznicu, gdyż wówczas nasze skórki mają czas na zmięknięcie. Oczywiście należy pamiętać, że sama pielęgnacja skórek nie wystarczy. Musimy dbać również o dłonie i paznokcie. Skórki paznokci uwielbiają różnego rodzaju olejki, które pozwalają natłuszczyć naskórek. Na rynku znaleźć możemy wiele odżywek do paznokci i skórek, które występują w formie odżywczych olejków. Należy je starannie wcierać u podstawy paznokcia każdego dnia, najlepiej wieczorem. W ten sposób możemy nawilżyć nie tylko skórki, ale również całą płytkę paznokcia, która dzięki takim zabiegom będzie pięknie wyglądać.

Olejek do paznokci pobudza wzrost całego paznokcia, co z pewnością ucieszy osoby, które lubią nosić długie paznokcie. Warto zaznaczyć, że obgryzanie skórek jest niedopuszczalne. Jeśli chcemy mieć schludne i estetycznie wyglądające paznokcie, musimy wystrzegać się obgryzania skórek. Dodatkowo warto zauważyć, że takie obgryzanie może wywołać choroby paznokcia, dlatego należy się uchronić przed tym zgubnym nawykiem.

Zabiegi pielęgnacyjne

Osoby, które mają tendencję do narastania skórek na płytce paznokcia, powinny sukcesywnie usuwać je mechanicznie lub przy pomocy specjalnych środków zmiękczających.

Taki płyn lub żel do paznokci nakłada się u nasady paznokcia, następnie wmasowuje w skórki i zostawia na kilka minut w zależności od danego specyfiku. Następnie te pozostałości skórek, które uległy rozpuszczeniu, usuwa się delikatnie. Kolejnym etapem w pielęgnacji jest obmycie rąk w ciepłej wodzie i wmasowanie w nie kremu odżywczego.

Do specjalnych zabiegów, jakie wykonuje się w obrębie skórek należy również wmasowywanie olejku migdałowego lub olejku z dorsza w skórki. Natłuszczają one i pobudzają wzrost paznokci. Szczególną uwagę należy zwrócić na białawe obłączki u nasady paznokcia. Warto wiedzieć, że usuwanie skórek może być bolesne i nieprzyjemne. Zbyt brutalne odpychanie skórek może spowodować uszkodzenie znajdujących się pod nimi komórek, a tym samym zakłócić cały proces wzrostu paznockia.

Jak radzić sobie z zadziorami?

Nie wolno ogryzać i żuć skórek, znajdujących się w okolicy nasady paznokcia. Sprzyja to rozwojowi choroby wałów paznockiowych, czyli tzw. zanokcicy. Może pojawić się bolesność w okolicach paznokcia. Czasami powstaje opuchlizna, której może towarzyszć ropa. Nie należy również ciągnąć i obrywać skórek. Osoby, które mają tendencje do zarastania paznokcia, powinny delikatnie obcinać nadmiar skórek specjalnymi nożyczkami, starając się przy tym jak najmniej je uszkodzić. Warto wysterylizować nożyczki przed zabiegiem, co pozwala zmnieszyć ryzyko infekcji.

W przypadku, gdy skórki są twarde, wysuszone i odstające, należy je delikatnie przyciąć. Gdy rosną zbyt mocno, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zmiękczających. Chcąc, by ich działanie było możliwe jak najbardziej skuteczne, należy nałożyć preparat starannie na wszystkie skórki i wmasować delikatnie w podstawę paznokcia. Później odczekujemy określony na opakowaniu preaparatu czas i odsuwamy delikatnie skórki patyczkiem z drzewa pomarańczowego zakończonym kopytkiem lub przyrządem z gumową końcówką. Po usunięciu skórek należy zetrzeć nadmiar preparatu i umyć ręce ciepłą wodą.

Skórki stanowią bardzo delikatny element naszych dłoni, ale nie zawsze są w odpowiedni sposób traktowane. Chcąc uniknąć bolesnych zadziorków i nieładnie odsytających skórek, wystarczy poświęcić im kilka minut raz na jakiś czas.

Komentarze do: Pielęgnacja skórek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz