Szukaj

Pielęgnacja cery mieszanej

Podziel się
Komentarze0

Bardzo często, nie zdajemy sobie sprawy, jaki posiadamy typ cery. Warto jednak pamiętać, że ma to kluczowe znaczenie, przy doborze odpowiednich kosmetyków. Specyfik nieodpowiednio dobrany, może spowodować więcej szkód, niż pożytku. Z tego też powodu, dobrze poświęcić kilka minut na dokonanie oceny swojej skóry.

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana, występuje w momencie, gdy część skóry przejawia cechy nadmiernego przetłuszczania się, natomiast w innym miejscu jest zbyt sucha. Jeżeli więc, zauważymy tłuste, błyszczące plamy na twarzy, przy jednoczesnym uczuciu ściągania, charakterystycznym, dla cery suchej, możemy wnioskować, że nasza cera jest mieszana.

Strefa T

Ponieważ cera mieszana, to skóra, która w odpowiednich miejscach ma skłonność do przetłuszczania się, natomiast w innych do nadmiernej suchości, wyszczególnili tak zwaną strefę T. Zalicza się do niej czoło, nos i brodę. W przypadku cery mieszanej, to właśnie tam skóra przejawia cechy charakterystyczne dla cery tłustej. Nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu, układania tłustych, świecących się miejsc, przypominającego literę „T”. Strefa ta jest gruba, i dzięki swoim właściwościom wolno się starzeje. Dobrze również reaguje na warunki atmosferyczne: jest bardzo wytrzymała na wiatr, czy działanie promieni UV. Z kolei, to co znajduje się poza strefą T, czyli policzki, są przedstawicielami cery suchej. W przeciwieństwie do reszty twarzy, przesuszone policzki są bardzo suche i podatne na występowanie starzenie oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Pielęgnacja cery miesznej

Ponieważ, na stosunkowo niewielkiej powierzchni mamy styczność, z dwoma zupełnie różnymi typami skóry, istotny problem pojawia się przy pielęgnacji. Dobrze jest pamiętać, że pomimo nadmiernie suchych policzków, nie powinno się stosować zbyt agresywnych kosmetyków, takich jak preparaty przeciwzmarszczkowe, czy też ziarnistych peelingów. Co jednak stosować?

Bardzo ważną rolę, w pielęgnacji cery mieszanej, odgrywa jej właściwe oczyszczanie. Cerę mieszaną, należy myć 2 razy dziennie (nie częściej i nie rzadziej) chłodną wodą. Można zastosować również łagodnie działający żel oczyszczający, bez żadnego rodzaju drobinek ścierających. Dla osób o cerze mieszanej, szczególnie polecane są również płyny micelarne oraz różnego typu maseczki i pianki, przeznaczone nie tylko dla cery mieszanej, ale również dla cery wrażliwej lub alergicznej. Tego typu kosmetyki, nie naruszą warstwy lipidowej naszej skóry. Jeżeli już mówimy o oczyszczaniu, warto wspomnieć, że przed nałożeniem jakiegokolwiek kosmetyku, należy spłukać skórę wodą. Jednak dla posiadaczy cery mieszanej, zdecydowanie odradzane jest stosowanie chlorowanej wody, pochodzącej z kranu. Zdecydowanie lepsza będzie butelkowana woda mineralna. Zaletą, wody mineralnej jest fakt, że nie zawiera ona chloru oraz innych, niepożądanych substancji, które znajdują się w wodzie pochodzącej z kranu i mogą powodować podrażnienia.

Jeżeli, kosmetyki kupowane w drogerii, czy też aptece, pomimo swojej delikatności, nadal powodują podrażnienia skóry, dobrze jest postawić na metody domowe. Do codziennego oczyszczania, można używać rozmaitych naparów ziołowych. Szczególnie polecane w tym celu są: rumianek, szałwia, krwawnik, czy też siemię lniane. Naturalne płukanki do twarzy doskonale łagodzą wszelkiego rodzaju podrażnienia, nadają skórze gładkość i elastyczność, oraz wpływają korzystnie na unormowanie działania gruczołów łojowych.

Peelingi, w połączeniu z używanym do codziennego oczyszczania twarzy żelem, są zdecydowanie odradzane. Nie oznacza oznacza to, że musimy z nich zupełnie zrezygnować, należy przestrzegać tylko kilku prostych zasad. Skórę peelingować należy racjonalnie. Oznacza to więc, że nie należy stosować specyfików złuszczających częściej, niż 1-2 razy w tygodniu. Należy również odpowiednio dostosować środek peelingujący, ponieważ zbyt intensywny może spowodować podrażnienia i przeszukanie naszej skóry. Dodatkowo, jeżeli w składzie naszego kremu do twarzy znajduje się nawet mała ilość kwasu (głównie kwas salicylowy, czy też retinol), stosowanie peelingu jest odradzane, ponieważ już sam krem, spełnia to zadanie. Oczywiście, jak zwykle dla cery szczególnie wrażliwej, polecane są peelingi domowej roboty. Przykładem mogą być wiórki kokosowe w połączeniu z delikatnym mleczkiem oczyszczającym lub inne tego typu połączenia.

Oprócz oczyszczania i złuszczania, należy pamiętać również o odpowiednio dobranym kremie. W aptekach, oraz drogeriach, znajdują się liczne kremy przeznaczone specjalnie do cery mieszanej. Nie zawsze jednak musimy się ograniczać tylko do nich. Jeżeli mamy problemy, ze zbyt przetłuszczającą się strefą T, warto jest się zaopatrzyć w delikatny, normalizujący krem na dzień. Natomiast, jeżeli większym problemem jest uczucie ściągania na policzkach, dobrze jest zastosować intensywnie nawilżający krem (jeżeli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu polecany jest krem nawilżający z filtrem SPF). Jeżeli natomiast nasza cera nie jest zbyt problematyczna, polecane są delikatnie nawilżające kremy i lekkie emulsje do twarzy. Dobrym wyborem są również kremy z serii BB, czyli kompleksowo wygładzające, nawilżające, rozświetlające, wyrównujące koloryt skóry i matujące. Najczęściej kremy te to tzw. 8w1.

Pielęgnacja dla zapracowanych

Ostatnio, coraz częściej spotykamy się ze specyfikami 2w1, 3w1, czy nawet jak już wcześniej wspomniane kremy z serii BB 8w1. Dzieje się tak za sprawą zapracowanie społeczeństwa. Po co marnować czas używając aż 3 specyfików, jak można użyć 1, który zadziała tak samo, jednak czas aplikacji będzie zdecydowanie krótszy? Niestety, często jest to złudne. Oczywiście, nie trzeba zupełnie odrzucić specyfików tego typu, jednak nie należy bazować tylko i wyłącznie na nich. Jeżeli mamy chwilę czasu więcej, możemy dodatkowo zaaplikować oczyszczanie naparem z rumianku, czy też naturalną maseczkę. W chwili, gdy zdecydowanie czasu nie mamy, wystarczy zwykła woda i odrobina kremu. Pielęgnacja cery mieszanej, nie jest aż tak wymagająca, jak się wydaje. Jeżeli tylko będziemy pamiętali o regularnym oczyszczaniu, nie powinna sprawiać zbyt wielu problemów.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Pielęgnacja cery mieszanej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz