Szukaj

Drętwienie rąk - przyczyny

Podziel się
Komentarze12

Drętwienie rąk może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem. Często jednak przyczyna jest niegroźna i łatwa do wyeliminowania. Możemy wyróżnić kilka rodzajów drętwienia. Po pierwsze, takie spowodowane wysiłkiem fizycznym, po drugie, drętwienie powiązane z uciskiem korzeni nerwowych, po trzecie, wynikające z niewłaściwej pozycji.

Drętwienie rąk - przyczyny

Reaguj natychmiast

Jeśli przy drętwieniu rąk pojawia się problem z mówieniem, poruszaniem, silny ból głowy czy niedowład pewnych części ciała, należy niezwłocznie wezwać karetkę. Taki stan może wskazywać na zawał serca czy udar. Odrętwienie może być pierwszym sygnałem zawału, nie wolno go więc bagatelizować. Zawał (szczególnie u mężczyzn) rozpoczyna się bólem i drętwieniem lewej ręki, dopiero po pewnym czasie odczuwamy ból za mostkiem, który ewidentnie wskazuje na zawał.

Niewygodna pozycja

Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze, w niekomfortowej pozycji, nic w tym dziwnego, że twoje kończyny drętwieją. Przy niewłaściwych postawach, mogą pojawić się również drgania mięśni i mrowienia. Zmiana pozycji, wyprostowanie postawy, kilka skłonów czy ćwiczeń, powinno wyeliminować problem. Jeśli obudzisz się rano ze zdrętwiałą ręką zastanów się nad pozycją, w której śpisz. Czy trzymasz rękę pod głową, czy odpowiednio dobrałeś materac i poduszkę. Jeśli poprawisz higienę snu, zdrętwiałe kończyny powinny cię więcej nie niepokoić.

Niedobór witamin i minerałów

Jeśli twój organizm cierpi na niedobór witaminy B6, magnezu, potasu czy wapnia, drętwienie może pojawiać się często. Jeśli towarzyszą temu bolące skurcze, drgania powiek i drżenia mięśni, powinieneś niezwłocznie wprowadzić zmiany w jadłospisie. Pij sok pomidorowy (bogaty w potas), jedz nabiał, ryby, chude mięso. Wzbogać swoją dietę o banany i orzechy, zaopatrz się w warzywa strączkowe, kakao, pestki dyni, zieloną pietruszkę i fasolę. W dalszej perspektywie warto ograniczyć spożycie kawy, która wypłukuje minerały z organizmu. Oczywiście możesz zaopatrzyć się w popularne suplementy dostępne w aptece bez recepty.

Nerwica przyczyną drętwienia rąk

Przewlekłe rozdrażnienie, niepokój i napięcie niezwykle obciążają układ nerwowy. Jeśli drętwieją przy innych objawach drętwieją ci ręce, najprawdopodobniej jest to już zaawansowane stadium nerwicy. Walka z problemem wymaga konsultacji z lekarzem i najprawdopodobniej leczenia farmakologicznego.

Problemy z kręgosłupem

Drętwienie rąk może być zależne od stanu twojego kręgosłupa, a dokładniej, od zwyrodnień na odcinku szyjnym. Jeśli chcesz sprawdzić czy twoje przypuszczania odnoście zwyrodnień są słuszne, konieczne będzie prześwietlenie. Uczucie mrowienia w ręce, zaraz po przebudzeniu, może być sygnałem świadczącym o przeciążeniu odcinka szyjnego, w skutek napinania mięśni karku, trzymania głowy w uciążliwej pozycji, w której kręgi naciskają na nerwy rdzenia kręgowego. W sytuacji powtarzających się drętwień warto zaopatrzyć się w ortopedyczną poduszkę, która dopasuje się do naszych kształtów i poprawi komfort snu.

Drętwienie rąk w ciąży

Kobiety w ciąży często zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka, który powoduje drętwienie rąk. Na dyskomfort uskarża się, co czwarta kobieta w ciąży. Winne są zmiany hormonalne, zatrzymujące wodę w organizmie. Przypadłość ta uaktywnia się najczęściej w drugiej połowie ciąży i dotyczy zarówno lewej jak i prawej ręki. Pracując przy komputerze, należy dostosować wysokość krzesła, tak, aby nadgarstki spokojnie spoczywały na blacie. Należy również wystrzegać się spania na dłoniach. Objawi powinny ustąpić zaraz po porodzie.

Przyczyny neurologiczne

Drętwienie rąk może być spowodowane uciskiem lub uszkodzeniem nerwów. Drętwienie może towarzyszyć alkoholizmowi i niedoczynności tarczycy, pojawia się także przy stwardnieniu rozsianym. Samo drętwienie nie jest jednak odpowiednią przesłanką do stawiania jednoznacznej diagnozy. Jeśli drętwienie powtarza się, należy skonsultować sprawę z lekarzem rodzinnym.

Autor: Ilona Kuźniarz

Komentarze do: Drętwienie rąk - przyczyny (12)

nancy18
nancy18 17-03-2016 10:57

Drętwienie palca środkowego

5

Witam, wczoraj robiłam placki ziemniaczane i po tarciu ziemniaków zaczął mi drętwieć palec środkowy u lewej ręki. Mrowienie utrzymuje się do dziś, z przerwami. Dokuczają mi też bóle kręgosłupa, ale nie wiem, czy to może ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
martin84
martin84 17-03-2016 15:54

Drętwienie palców prawej ręki przyczyny

6

a ja zauważyłem, że od jakiegoś czasu drętwieją mi palce prawej ręki. Konkretnie mały i serdeczny. Co może być tego powodem?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
sarenbrandt
sarenbrandt 09-04-2015 02:09

drętwienie rąk

1

Takie bóle mogą być wywołane przez tzw zespół cieśni nadgarstka, wyjątkowo paskudną chorobę. Leczyłem się na to kilka lat i z doswiadczenia powiem, ze nie ma co zwlekać, tylko od razu zdecydować się na zabieg. W Suchym L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze