Szukaj

Pielęgnacja rozdwajających się paznokci

Podziel się
Komentarze2

Zadbane dłonie to wizytówka każdej z nas. Częścią tych dłoni powinny być piękne, zdrowe paznokcie. Jednak problemem może stać się ich rozdwajanie. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zła dieta i środki chemiczne, których używamy w domu czy w pracy, a także nieodpowiednia pielęgnacja. Jak więc poradzić sobie z rozdwajaniem się paznokci?

Pielęgnacja rozdwajających się paznokci

Dieta na rozdwajające się paznokcie

Pierwszy krok w walce z rozdwajającymi się paznokciami to odpowiednia dieta. Takim paznokciom brakuje witaminy A, E, H (biotyny) oraz witamin z grupy B, a także cynku i białka. Należy więc do swojego codziennego jadłospisu wprowadzić produkty, które zawierają te elementy np. nabiał, chude mięso, ryby czy otręby. Nie zapominajmy o świeżych owocach i warzywach np. o awokado, które jest bombą witaminową i minerałową, a można je przyrządzić na wiele sposobów. Należy jednak pamiętać aby przygotowywane potrawy były bogate w tłuszcze, można na przykład dodać oliwy z oliwek, gdyż witaminy A, D, E, K rozpuszczają się w tłuszczach.

Sprzątać – tak, ale tylko w gumowych rękawiczkach

Codzienne czynności takie jak sprzątanie czy zmywanie bardzo wpływa na stan naszych paznokci. Nie znaczy to, że mamy przestać wykonywać obowiązki domowe. Należy wykonywać je odpowiednio, aby nie szkodzić dłoniom i paznokciom. Przede wszystkim do każdej czynności, czy to w domu, czy w pracy, do której wykonania konieczne jest użycie detergentów i moczenie dłoni w wodzie, powinno zakładać się rękawiczki gumowe, ponieważ długotrwały kontakt z wodą i detergentami powoduje łamanie i rozdwajanie się paznokci, jak również wysusza skórę dłoni i niszczy manicure.

Po każdym kontakcie dłoni z wodą powinnyśmy używać odpowiedniego kremu do rąk. Odpowiedni krem to taki, który ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie pozostawia uczucia „tłustych rąk”, które zaraz po posmarowaniu kremem mamy ochotę wytrzeć w ściereczkę.

Metalowe zło i nieodpowiedni zmywacz

Choć pilniki metalowe są bardzo popularne i łatwo dostępne należy ich się wystrzegać. Powodują one mikrouszkodzenia płytki paznokcia, co sprzyja jej rozdwajaniu. Lepiej zainwestować w papierowe lub szklane pilniczki, które teraz są również powszechnie dostępne.

Kuracja parafinowa lub z oliwy

Już nasze babcie wiedziały, że najlepsza dla dłoni i paznokci jest oliwa, która nawilża. Możemy nią posmarować dłonie na noc, założyć bawełniane rękawiczki i już po jednej takiej kuracji będziemy widziały efekt. Można również moczyć przez kilka minut dwa, trzy razy w tygodniu dłonie w podgrzanej oliwie z wodą (można dodać również soku z cytryny, który wyrówna koloryt dłoni i wybieli płytkę paznokcia) lub parafinie. Ta kuracja mocno nawilży wysuszone dłonie.

Żelatyna i drożdże

Warto jeść dużo galaretek lub żelków, gdyż zawarta w nich żelatyna znacznie wzmacnia płytkę paznokcia, zapobiegając tym samym ich rozdwajaniu. Również drożdże wpływają korzystnie na kondycję paznokci. Wystarczy rozpuścić suszone drożdże w letnim mleku. Taki koktajl pity raz w tygodniu przyniesie korzyści nie tylko dla paznokci, ale również dla skóry i włosów.

Aby mieć piękne paznokcie i pochwalić się zadbanymi dłońmi i modnym manicure, podczas zbliżającego się lata nie trzeba zbyt wiele nakładu pracy. Przedstawione metody pielęgnacji zajmują niewiele czasu. Wystarczy kilka minut dziennie i dużo chęci aby cieszyć się zdrowo i młodo wyglądającymi dłońmi.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Pielęgnacja rozdwajających się paznokci (2)

matra88
matra88 03-06-2014 14:00

Jakie owoce na paznokcie i włosy?

2

Widzę w artykule że potrzebny jest szereg witamin na poprawe jakości włosów jak i paznokci. Chciałam jednak zapytać, jakie owoce i ewentualnie warzywa zawierają najwięcej składników korzystnych dla włosów i paznokci? I w... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze