Szukaj

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa potrafi być niezwykle problematyczna - długo utrzymujące się zaczerwienie, popękane naczynka czy nadwrażliwość to tylko niektóre objawy. Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony aby nie spowodować zaostrzenia zmian skórnych. Osoby z cerą naczynkową powinny uważnie dobierać kosmetyki, nie wykonywać niektórych zabiegów upiększających oraz unikać zbyt gwałtownych zmian temperatury.

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa występuje zazwyczaj u kobiet, jednak okazuje się, że problemy z nią związane, choćby przejściowe, ma nawet 60 procent populacji. Problemy z naczynkami mogą pojawić się zarówno u osób z suchą, jak i tłustą cerą.

Czym jest cera naczynkowa i co ją powoduje

Cera naczynkowa objawia się widocznymi pod skórą cienkimi rozgałęzionymi naczyniami krwionośnymi, które mają tendencją do rozszerzania się i pękania, w następstwie czego tworzą się tzw. „pajączki" (teleangiektazje). Pierwszymi charakterystycznymi zmianami są pojawiające się zaczerwienienia w okolicy nosa, policzków i brody. Często u osób o cerze naczynkowej pojawia się rumień, który czasami potrafi utrzymywać się bardzo długo, zwłaszcza w sytuacjach silnego stresu czy przy zaostrzeniu warunków pogodowych.

Cera czynkowa jest najczęściej związana z predyspozycjami genetycznymi, na które niestety nie mamy wpływu. Problemy z nią związane mogą także wynikać z wahania hormonów, np. w okresie ciąży czy menopauzy lub być następstwem niektórych chorób skóry czy wątroby. Niemniej jednak istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić do powstania lub zaostrzenia zmian charakterystycznych dla cery naczynkowej, np. podrażnienie skóry spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków, nagła zmiana temperatur otoczenia, jedzenie zbyt ostrych potraw czy wysiłek fizyczny.

Jak dbać o cerę naczynkową

Skóra u osób z cerą naczynkową jest delikatna i cienka, więc jej pielęgnacja powinna opierać się o kosmetyki dedykowane właśnie dla tego typu cery. Wybierając produkty do cery naczynkowej warto zwrócić uwagę na ich skład. Polecane są kosmetyki hipoalergiczne z witaminą C i K, wodą oczarową, sproszkowanym kwiatem kasztanowca czy olejem z kiełków pszenicy. Należy unikać produktów z alkoholem i drażniącymi substancjami, takimi jak np. cynk. Dozwolone są tylko peelingi enzymatyczne. Nie można też zapominać o stosowaniu, zwłaszcza latem, kremów z wysokim filtrem SPF. W zimie należy wybierać specjalne kremy chroniące przez mrozem i wiatrem.

Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. Dodatkowo można wzmocnić naczynka przyjmując suplementy diety z rutyną, witaminą C, kasztanowcem, arniką górską, z wyciągiem z dzikiej róży i z czarnej porzeczki. Aby osiągnąć zauważalny efekt istotna jest systematyczność i długi okres przyjmowania suplementów.

Nie powinno się lekceważyć objawów cery naczynkowej, gdyż niewłaściwa pielęgnacja takiej skóry oraz brak działań profilaktycznych może doprowadzić do utrwalenia się rumienia, pojawienia się trądziku różowatego oraz alergii skórnych.

Czego nie wolno przy cerze naczynkowej

Widoczne naczynka można zlikwidować przy pomocy zabiegów z użyciem lasera i właściwej pielęgnacji, jednak tendencja do pojawiania się nowych pajączków nie zniknie. Dlatego tak ważne jest unikanie zabiegów, które mogą szczególnie zaszkodzić cerze naczynkowej oraz nienarażanie skóry na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Przy cerze naczynkowej nie wolno stosować ziarnistych peelingów czy silnie działających, drażniących kosmetyków (odradzane są między innymi wodoodporne kosmetyki do makijażu). Zabroniona jest także mezoterapia z użyciem igieł.

Głównym wrogiem cery naczynkowej jest wysoka temperatura, więc aby zminimalizować jej reakcyjność nie powinno korzystać się z sauny, brać gorących kąpieli, zbyt długo opalać się na słońcu czy w solarium, ani wykonywać gorących inhalacji.

Szczególną ostrożność zależy zachować także przy niskich temperaturach i chronić skórę prze wiatrem i mrozem. Dla cery naczynkowej niekorzystne jest zbyt intensywne uprawianie sportów zimowych.

Osoby z cerą naczynkową powinny unikać pikantnej kuchni, zbyt gorących potraw, alkoholu oraz nikotyny. Z codziennej diety najlepiej wyłączyć cytrusy, paprykę i ostre przyprawy.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Cera naczynkowa (11)

natalmania
natalmania 23-09-2015 12:42

Cera naczynkowa - znaczenie diety

6

Dobrze, że taki temat został poruszony, bo nie wiedziałam, że dieta ma znaczenie przy skórze naczyniowej. Jednak wszystko się na to składa.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Zdrowa Cera
Zdrowa Cera 27-08-2015 09:48

Pielęgnacja cery naczyniowej

5

Problemy ze skórą naczyniową coraz więcej osób dotyka. Nieleczona może nawet doprowadzić do powstania trądziku różowatego.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze