Szukaj

Polacy częściej fotografują swoje starsze dzieci

Ponad połowa rodziców uważa, że robi więcej zdjęć swoim starszym dzieciom niż młodszym – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Nikon w Europie, w tym w Polsce, i Afryce Południowej*. Narodem najczęściej potwierdzającym taką tendencję są Hiszpanie (70 proc. ankietowanych) oraz Włosi (68 proc.). Na drugim biegunie znajdują się Litwini, wśród których 34 proc. przyznaje, że ich starsze dziecko ma więcej zdjęć.


W Polsce ten odsetek wynosi 56 proc, przekraczając średnią europejską wynoszącą 51 proc.  Jednocześnie, 42 proc. rodziców zamieszkałych w badanych krajach twierdzi, że zrobiło podobną liczbę zdjęć starszemu i młodszemu dziecku, a 7 proc. deklaruje, że częściej fotografowało młodsze.

Badanie przeprowadzone na grupie 500 osób w Polsce pokazało, że więcej zdjęć starszym dzieciom robią matki – 57 proc. niż ojcowie – 53 proc. Najczęstszą przyczyną rzadszego fotografowania młodszych dzieci jest fakt,       iż rodzice nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej dysproporcji (35 proc.) oraz brak czasu (30 proc.). Ponad jedna piąta ankietowanych Polaków (22 proc.) stwierdziła, iż częściej fotografowała pierwsze dziecko, więc nie czuła potrzeby tak częstego robienia zdjęć młodszym pociechom. Zauważają to również dzieci. Nieco ponad jedna trzecia (39 proc.) ankietowanych w Polsce potwierdza, że starszy brat lub siostra częściej pojawiają się w rodzinnym albumie.

Analizując swoje dzieciństwo, ankietowani Polacy zauważają, że starsze dziecko w ich rodzinie częściej pojawia się w rodzinnym albumie - 39 proc. potwierdza taką prawidłowość. Pytani z kolei o swoje ulubione zdjęcie         z dzieciństwa wskazują fotografie z rodzinnych wakacji. Mniej niż jedna czwarta (23 proc.) twierdzi, że ich ulubione zdjęcia to fotografie całej rodziny na słonecznej plaży lub podczas zwiedzania ciekawych miejsc. Najmniej lubiane są zdjęcia z zajęć sportowych i wspólnych posiłków (2 proc.). Co ciekawe, blisko jeden na 10 ankietowanych       w Polsce (8 proc.) stwierdził, że nie lubi żadnych zdjęć ze swojego dzieciństwa, na co wskazało 12 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet.


„Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem to powszechne zjawisko w rodzinach, szczególnie jeśli dzieci jest troje lub więcej. Wielu rodziców podejmuje próby traktowania wszystkich swoich pociech w taki sam sposób, jednak rzeczy robione po raz pierwszy przez najstarsze dziecko, takie jak pierwszy krok, pierwsze wypowiedziane słowo, pierwszy dzień w szkole - wydają się im mniej ważne w przypadku każdego kolejnego dziecka.

Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Nikon, z którego wynika, że najczęściej fotografowane jest najstarsze dziecko, są dowodem na to, że rodzice zazwyczaj jednak nie zdają sobie sprawy z takiego stanu rzeczy” – skomentowała wyniki badań dr Michele Borba, międzynarodowy autorytet w dziedzinie psychologii edukacyjnej, badająca wpływ kolejności urodzin na osobowość. „Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby robić różne zdjęcia wszystkim dzieciom, im samym lub wraz z całą rodziną. Wyzwoli to w dzieciach poczucie równego traktowania, otoczenia ich miłością i przekonania o ich indywidualności” – dodaje Borba.


Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe, podkreśla: „Zapracowanym rodzicom może być trudno zarejestrować wszystko, co się dzieje, szczególnie jeśli rodzina się powiększa. Ale dzięki aparatom, takim jak nowy Nikon D3100 robienie wysokiej jakości zdjęć czy nagrywanie filmów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. To model przeznaczony dla początkujących użytkowników cyfrowych lustrzanek, ponieważ znacznie ułatwia robienie doskonałej jakości zdjęć i nagrywanie filmów bez zwracania uwagi na skomplikowane funkcje czy wagę sprzętu. Filmy w rozdzielczości Full HD i wbudowany tryb podręcznika prowadzący krok po kroku przez ustawienia aparatu, pozwalając fotografowi doskonalić umiejętności i robić świetne zdjęcia”.

NIKON Corporation

NIKON działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów NIKKOR, skanerów, sprzętu sportowego (m.in. lornetek, dalmierzy i lunet), mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, a także aparaty kompaktowe serii COOLPIX.

Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F, dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do 2010 r. wyprodukowała już pięćdziesiąt pięć milionów egzemplarzy.

W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych. W Warszawie przy ulicy Postępu 14 firma posiada również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Więcej informacji o firmie NIKON, jej działalności w Polsce i produktach dostępnych na naszym rynku można znaleźć na stronie www.nikon.pl

Komentarze do: Polacy częściej fotografują swoje starsze dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz