Szukaj

Przyczyny zapalenia jądra

Przyczyn zapalenia jądra należy się zwykle doszukiwać w konsekwencji złapania infekcji wirusowej przenoszonej drogą płciową. Istnieją jednak jeszcze inne rzadsze przyczyny, które nie są związane ze stosunkiem płciowym.

Przyczyny zapalenia jądra

Powikłanie spowodowane zakażeniem moczu

Zakażenie moczu może zostać wywołane przez takie zarazki jak na przykład bakterie E. coli. Jednym ze skutków tego zakażenia jest właśnie zapalenie jądra lub najądrza. Dotyka to mężczyzn w każdym wieku, ale najczęściej przytrafia się to po ukończeniu 35. roku życia.

Zaawansowany wiek sprawia, że przepływ moczu może być częściowo blokowany. Jest to spowodowane takimi przypadłościami jak zwężona cewka moczowa lub powiększona prostata. Cewka moczowa kształtem przypomina typową rurę. Mocz korzysta z niej podczas wpływania do pęcherza moczowego. Jeśli mocz będzie częściowo blokowany podczas przepływania, to zwiększona zostanie podatność na infekcje, a powikłania tych infekcji mogą skutkować zapaleniem jądra.

Infekcja przekazana drogą płciową

U młodych mężczyzn jest to najczęstsza przyczyna zapalenia jądra lub najądrza. Infekcja wynika z zakażenia takimi chorobami jak na przykład chlamydia, rzeżączka lub kiła. Zwykle dotyczy to osób znajdujących się w przedziale wiekowym między 19. a 35. rokiem życia, którzy mają wielu partnerów seksualnych.

Wirus świnki

Świnka najczęściej objawia się obrzękiem gruczołów ślinowych. Zdarza się jednak, że chłopcy poprzez zachorowanie na świnkę muszą się również zmagać z zapaleniem jądra. Według zanalizowanych danych na pięć przypadków zachorowania na świnkę, jeden przypadek objawia się również zapaleniem jądra.

Dzieje się tak na skutek wirusa świnki, który przemieszcza się do jądra za pomocą krwioobiegu. Na szczęście w obecnych czasach taka sytuacja należy do rzadkości, ponieważ przeprowadzane są rutynowe szczepienia przeciwko śwince, odrze i różyczce.

Operacja cewki moczowej lub prostaty

Przeprowadzony zabieg może spowodować, że zarazki przedostaną się do cewki moczowej, a następnie w dół do jąder.

Zapalenie jądra to częste powikłanie po zabiegu zwanym prostatektomią, polegającym na usunięciu prostaty. Pooperacyjne zapalenie prostaty w ostatnich czasach staje się coraz rzadsze dzięki coraz lepszym technikom chirurgicznym.

Zażywane leki

Lek o nazwie amiodaron, który jest lekiem przeciwarytmicznym, może powodować skutki uboczne w postaci zapalenia jądra. Wystarczy 200 mg tego leku, aby doszło do powikłań.

Rzadsze przyczyny zapalenia jąder

  • Infekcja z innych części ciała. Infekcje towarzyszące takim chorobom jak gruźlica lub białaczka mogą poprzez krew dotrzeć do jąder.
  • Schistosomatoza. Jednym z podstawowych objawów tej tropikalnej choroby zakaźnej jest właśnie zapalenie jądra.
  • Choroba Bechceta.
  • Uraz moszny.
  • Wrodzone wady układu moczowego.

Komentarze do: Przyczyny zapalenia jądra

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz