Szukaj

Dlaczego bycie mężczyzną jest niebezpieczne dla zdrowia?

Mężczyźni mają większe tendencje samobójcze. I umierają wcześniej niż kobiety. A jednak, jak uważa Alan White, profesor zdrowia mężczyzn na angielskim uniwersytecie Leeds Metropolitan, tej tendencji można uniknąć. Zdaniem profesora, wrażliwość męska nie jest tylko fizjologiczna.

Dlaczego bycie mężczyzną jest niebezpieczne dla zdrowia?

Wpływa na nią również fakt, iż mężczyźni mają „inną” higienę życia, że podejmują ryzyko, oraz że reagują w inny sposób (niż kobiety) na choroby.

Od urodzenia już w grę wchodzą inne procesy socjalizacji, które wpływają na sposób, w jaki rosną dziewczyny i chłopcy. Wpływa to na podejmowanie ryzyka, na świadomość jedzenia, na świadomość zdrowia, na postrzeganie wagi, na nasze zdrowie umysłowe i seksualne. Sposób, w jaki kobiety i mężczyźni korzystają z opieki zdrowotnej, sposób, w jaki opieka zdrowotna nas traktuje i nas leczy ... wszystko to jest dyskryminacją w zależności od płci i ma ogromny wpływ na to, jak kontrolujemy nasze zdrowie i nasze samopoczucie.

Jak uważa profesor Alan White, problem wynika również z faktu, iż mężczyźni są mniej skłonni do zaakceptowania, że mogą być chorzy psychicznie. Kiedy napotykają na trudności, będą mieli większą tendencję do zamykania się w sobie, do wycofywania się, do bycia podrażnionymi, do palenia albo do picia. Nie postrzegają tego jako oznaki problemów zdrowia umysłowego. Mają po prostu wrażenie, że działają „jak mężczyzna”.

Jednakże, zdaniem profesora, kobiety również cierpią z tego powodu postrzegania choroby w zależności od płci. W czasie konferencji w 2003 roku, profesor Alan White przywołał przykład założenia, według którego choroby sercowo-naczyniowe są głównie domeną mężczyzn. Jego zdaniem, hipoteza ta, szeroko akceptowana przez opinię publiczną oraz przez profesjonalistów, nie pozwala czasami kobietom na skorzystanie z dobrej diagnozy i z dobrego leczenia.

Jest to problem, o którym szeroko mówiła również Światowa Organizacja Zdrowia w listopadzie 2009 roku, dla której, wręcz przeciwnie, to właśnie kobiety są bardziej zagrożone chorobami niż mężczyźni, a to z powodu nierówności społecznych. Kobiety objawiają często symptomy inne niż mężczyźni, co przyczynia się do faktu, że choroby serca są rzadziej diagnozowane u kobiet.

Badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Michigan w 2002 roku, zrealizowane w ponad 20 krajach, wykazało właściwie, że bycie mężczyzną jest o wiele bardziej niebezpieczne niż bycie kobietą. Według tego badania, mężczyźni podejmują o wiele więcej ryzyka niż kobiety, a więc są bardziej podatni na śmierć z każdego powodu, niezależnie od tego, czy chodzi o śmierć z powodu choroby serca, czy też o bycie zamorodowanym.

Historycznie, mężczyźni zawsze podejmowali więcej ryzyka niż kobiety, ale ta tendencja w sposób znaczący wzrosła od lat czterdziestych dwudziestego wieku, stwierdzili badacze. Ich zdaniem, niektóre wynalazki technologiczne, takie jak broń ogniowa oraz samochody, znacznie szybsze niż niegdyś, przyczyniły się do większej śmiertelności wśród mężczyzn.

Komentarze do: Dlaczego bycie mężczyzną jest niebezpieczne dla zdrowia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz