Szukaj

Ból jądra - przyczyny

Jądra są męskimi wewnętrznymi narządami rozrodczymi, od których zależy produkcja plemników oraz męskich hormonów płciowych - testosteronu. Uznawane za symbol męskości jądra, narażone są na różne dolegliwości, które mogą doprowadzić do utraty płodności, a nawet zagrożenia życia. W przypadku odczuwaniu bólu jąder powinno się niezwłocznie skonsultować z urologiem, bądź andrologiem.

Ból jądra  - przyczyny
Przyczyny bólu jądra

Skręt jądra

Najczęściej występuje u młodych mężczyzn w wieku 13-21 lat. Polega na skręcie powrózka nasiennego powodującego ostre niedokrwienie jądra. Tym samym zostaje zatrzymany dopływ i odpływ krwi. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości konieczne jest jak najszybsze podanie się operacji, gdyż w przypadku zbyt długiego zwlekania, szanse na uratowanie jądra stają się ograniczone. Skrę powrózka nasiennego objawia się silnym bólem, obrzękiem moszny, a czasem występują także nudności i wymioty.

Nowotwór jądra

Obejmuje całą grupę nowotworów, które można podzielić na zarodkowe i niezarodkowe. Ból jąder nie jest charakterystycznym objawem tego schorzenia. Niemniej jednak jest dużym zagrożeniem dla zdrowia mężczyzny, gdyż częstotliwość uleczalności jest stosunkowo wysoka, lecz zazwyczaj wiąże się to z utratą jądra, na którym rozpoznany został guz. Rak jądra wiąże się z nieprawidłowym rozrostem komórek gruczołu jądrowego. W celu wykrycia dolegliwości stosowane jest badania palpacyjne, które polega na macaniu palcami określonego punktu.

Zapalenie najądrza

Jest stanem zapalnym powstającym w najądrzu, po czym rozprzestrzenia się na całe jądro. Najczęściej spowodowane zakażeniem bakteryjnym, głównie wiąże się z obrzękiem jednego jądra, rzadko obustronnie. Zapalenie najądrza jest bardzo bolesną dolegliwością, zazwyczaj kurowaną antybiotykami, choć w przypadku pojawienia się ropnia, potrzebny jest zabieg chirurgiczny.

Żylaki powrózka nasiennego

Patologicznie nazywane są poszerzonymi żyłami splotu wiciowatego. Występują w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki objawiają się bólem jądra, nasilającym się w pozycji stojącej, leżącej, bądź podczas występowania erekcji. Możliwe jest także wystąpienie niewielkich guzków, umiejscowionych jednostronnie pod jądrem. W celu usunięciu żylaków konieczne jest działanie chirurgiczne.

Zapalenie jądra

Stan zapalny jądra objawia się pojawieniem się obrzęku na jądrze, nadmiernego przekrwienia, podwyższoną temperaturą ciała oraz silnego bólu. Może zajść w wyniku powikłań takich chorób jak świnka, różyczka czy też zakażeń wirusowych. Kuracja polega na leżeniu w łóżku i przyjmowaniu antybiotyków lub niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Przepuklina pachwinowa

Polega na nieprawidłowym przemieszczaniu się struktur jamy brzusznej. Spowodowana jest uciskiem worka przepuklinowego na struktury powrózka nasiennego wyposażającego jądro. W leczeniu przepukliny pachwinowej konieczne jest poddanie się operacji.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Ból jądra - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz