Szukaj

Mikroskop owulacyjny

Mikroskop owulacyjny to niewielkie gadżet, który pomoże każdej kobiecie w monitorowaniu cyklu menstruacyjnego. Kieszonkowy mikroskop to urządzenie wielokrotnego użytku, które przyda się paniom do określania momentu owulacji oraz okresu, kiedy płodność spada.

Mikroskop owulacyjny

Mikroskop owulacyjny może okazać się pomocny przy planowaniu ciąży. Przyszłe mamy będą mogły w naturalny sposób wyznaczyć czas, kiedy prawdopodobieństwo poczęcia dziecka się zwiększa. Z mikroskopu owulacyjnego mogą skorzystać również panie, u których występują zaburzenia jajeczkowania i w związku z tym chcą monitorować swoją płodność. Przy pomocy tego urządzenia będą mogły sprawdzić częstoliwość występowania pustych cykli owulacyjnych.

Jak działa mikroskop owulacyjny i jak go stosować

Urządzenie, o którym mowa to nic innego jak malutki mikroskop, kształtem zwykle przypominający pomadkę lub niewielki krążek. Stosownie takiego testera owulacyjnego polega na obserwacji krystalizacji śliny lub śluzu szyjkowego w znacznym powiększeniu. W okresie, kiedy kobieta jest najbardziej płodna, w jej organizmie następuje wzrost estrogenu. Ten hormon jest z kolei przyczyną wystąpienia zmian elektrolitowych uwidaczniających się m.in. w ślinie oraz z śluzie szyjkowym.

Mikroskop owulacyjny: jak pobrać próbkę

Obserwacja płodności przy pomocy takiego testera jest bardzo prosta. Szczegółowe instrukcje obsługi są dodawane do mikroskopów przez ich producentów. Opisy użytkowania z łatwością można znaleźć również w internecie.

Test płodności wykonywany przy pomocy mikroskopu owulacyjnego należy rozpocząć od naniesienia na szkiełko niewielkiej ilości śliny lub śluzu szyjkowego. Próbkę należy pozostawić do wyschnięcia. Po kilku minutach wystarczy obejrzeć ją pod mikroskopem i dokonać interpretacji uzyskanego obrazu.

Mikroskop owulacyjny: kiedy nie pobierać próbki do testu

Istnieje kilka przypadków, kiedy nie należy pobierać śliny do testu. Producenci mikroskopowych testerów płodności zalecają odczekanie minimum godziny po paleniu papierosów, piciu alkoholu lub spożywaniu jakichkolwiek pokarmów. Są to bowiem czynniki, które mają negatywny wpływ na próbkę śliny i mogą sprawić, że wynik testu będzie niewiarygodny lub trudny do odczytu.

Interpretacja testu wykonanego przy pomocy mikroskopu owulacyjnego

Szczegółowe instrukcje obsługi oraz wskazówki do prawidłowego odczytania wyniku testu są zamieszczone w dodanej do mikroskopu ulotce. Interpretacja testu polega na porównaniu obrazu próbki śliny lub śluzu szyjkowego z ilustracjami zamieszczonymi w instrukcji.

Kiedy kobieta jest w okresie niepłodnym, pod mikroskopem będą widoczne nieliczne i nieusystematyzowane punkty. Wraz ze zbliżaniem się jajeczkowania (około trzy dni przed i po wystąpieniu owulacji) plamki będą występować w częściowo w usystematyzowanych strukturach, przypominających kształtem liście paproci. Natomiast w dniu jajeczkowania i w okresie największej płodności wspomniane struktury będą liczne i bardzo wyraźne.

Mikroskop owulacyjny a testy owulacyjne LH

Zarówno mikroskop owulacyjny, jak i testy owulacyjne LH mogą służyć do określania dni płodnych i niepłodnych cyklu menstruacyjnego. Mimo że stosuje się je w tym samym celu, zasady ich użytkowania i działania różnią się diametralnie.

Testy owulacyjne LH stosuje się podobnie jak testy ciążowe. Wynik uzyskuje się na podstawie stwierdzenia w próbce moczu wysokiego stężenia hormonu luteinizującego (w skrócie LH). Najwyższe wartości tego hormonu notuje się od około 36 do 24 godzin przed wystąpieniem jajeczkowania. Zalecane jest także wykonywanie testu wieczorem, ponieważ poziom LH zazwyczaj jest wtedy największy. Natomiast mikroskopu owulacyjnego można użyć o każdej porze dnia. Czas wykonania testu nie ma wpływu na jego wynik.

Warto dodać, że mikroskop owulacyjny jest urządzeniem wielokrotnego użytku, zaś testy LH są jednorazowe. Zwykle w opakowaniu znajduje się około pięć pasków testowych. Czasem do precyzyjnego określenia jednej owulacji, zwłaszcza w przypadku zaburzeń jajeczkowania, nie wystarcza jedno opakowanie. Natomiast prawidłowo użytkowany mikroskop owulacyjny może służyć jednej kobiecie nawet przez kilka lub kilkanaście miesięcy, a jego koszt to około 70-100 zł.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Mikroskop owulacyjny (1)

Natka88
Natka88 03-12-2019 14:30

owulacja pod lupą

1

Ja mam go już parę lat, sprawdził się nawet podczas starań o dziecko bo miałam nieregularne cykle, ja używam testera afrodyta i polecam!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze