Szukaj

Objawy owulacji

Podziel się
Komentarze6

Od czasu dojrzewania kobiecy organizm bierze udział w skomplikowanym comiesięcznym cyklu, w którym uczestniczy mózg, hormony i zmiany fizyczne.  Wszystkie te zmiany kończą się miesiączką lub ciążą. Okres owulacji jest czasem, w którym kobieta przeżywa swoje dni płodne. Jak można odczytać sygnały, które wysyła kobiece ciało w tym okresie?Okres owulacji  następuje wtedy, gdy komórka jajowa zostaje wyrzucona przez jajniki i przechwycona przez bańkę jajowodu. Jest to ważny moment, który każda kobieta powinna umieć przewidywać jeżeli chce zajść w ciąże lub przeciwnie chce jej uniknąć. Na szczęście organizm wysyła nam sygnały, których możemy nauczyć się obserwować, są to swoiste objawy owulacji.

Jak rozpoznać dzień owulacji?

Przede wszystkim czas wyznaczenia owulacji zależny od długości oraz regularności trwania cyklu. Jeżeli cykl trwa 28 dni z reguły dni płodne określa się na 12 do 14 dnia cyklu (czyli połowa). Dość długie cykle trwające 30 dni  powodują wystąpienie czasu owulacji pomiędzy 14 a 18 dniem cyklu. Jeżeli zaś cykl jest krótki i trwa zaledwie 23 do jajeczkowania dochodzi między 9 a 11 dniem. Ważna jest regularność miesiączkowania, gdyż pozwala to na prowadzenie kalendarzyka, który pozwoli na wyznaczanie momentu jajeczkowania.

Hormony i temperatura ciała

Do podstawowych sygnałów wysyłanych przez organizm kobiety w czasie owulacji jest wahanie stężenia hormonalnego. Głównie hormonów płciowych progesteronu i estrogenów. Powoduje to wystąpienie wiele zmian fizycznych  i emocjonalnych. Kobieta w tym czasie może zauważyć zmiany trądzikowe.

Wzrost hormonów jest odpowiedzialny, również za zmianę temperatury ciała. Tuż po owulacji następuje wzrosty temperatury ciała. U niektórych kobiet po miesiączce temperatura wynosi 36,3 ° C lub 36, 7° C zaś przy owulacji 36, 7° C lub nawet 37,7° C. Żeby to jednak zauważyć ważne jest mierzenie temperatury regularnie. To pozwoli po kilku miesiącach zobaczyć pewną prawidłowość i przewidzieć, w którym dniu cyklu jesteś. Problem z temperaturą może być taki, że w trakcie zmian chorobowych odczyt będzie nieprawidłowy, co może zmylić kobietę.


Śluz szyjkowy

Śluz produkowany przez szyjkę macicy jest ważny, gdyż ułatwia on plemnikom przedostanie się do macicy. Ten śluz pokazuje, również jakie zmiany w stężeniu hormonów następują podczas cyklu miesiączkowego. Obserwując ilość wydostającego się śluzu oraz jego konsystencję można wyznaczyć dni płodne.

W czasie owulacji śluz powinien być śliski i rozciągliwy. Jego konsystencję można w tym czasie porównać do białka kurzego. Ten oto śluz najbardziej sprzyja płodności. W tych również dniach można zauważyć większą jego obfitość niż w pozostałych dniach cyklu. Warto  zapamiętać sobie, że podczas owulacji śluz szyjkowy zostawia na bieliźnie ślad w kształcie koła, zaś w dni niepłodne kształt ten jest bardziej podłużny.


Szyjka macicy

Podczas dni płodnych oprócz śluzu zmienia się wygląd szyjki macicy jest ona bardziej miękka i lekko uniesiona do przodu. Dzieje się tak za sprawą estrogenów. Te zachodzące zmiany w wyglądzie szyjki macicy ułatwiają przechodzenie komórki jajowej i plemników. Żeby to jednak sprawdzić należy włożyć dwa palce do pochwy i wyczuć dotykiem te zmiany.

Powyżej wymienione zostały podstawowe objawy owulacji świadczące o dniach płodnych. Niektóre kobiety mogą zauważyć dodatkowe objawy, które mogą stać się atutem w wyznaczaniu jajeczkowania.  

Jednym z takich objawów jest ból owulacyjny. Niektóre z kobiet odczuwają w czasie jajeczkowania delikatny ucisk w podbrzuszu. Dolegliwość ta jest wyczuwalna w okolicach jajnika, z którego w danym miesiącu jest uwalniania komórka jajowa. Często ten ból jest ostry, przeszywający i zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku godzin.

Kolejnym dodatkowym objawem może być odczuwalna wrażliwość piersi, która wywołana jest wzrostem estrogenu. W czasie owulacji kobieta może odczuwać obrzęk warg sromowych oraz okolic sromu w okolicach jajnika, w którym następuje owulacja.

W czasie jajeczkowania niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie plamienie. Jest to tzw. plamienie owulacyjne. Lekarze twierdzą, że jest ono spowodowane nagłym spadkiem stężenia estrogenów. Takie lekkie krwawienie zazwyczaj ustępuje gdy wzrasta wydzielanie progesteronu.

Każda kobieta chcąc poznać działanie swojego organizmu podczas miesiączkowania powinna uważne obserwować swoje ciało. Niekiedy jednak taka obserwacja objawów owulacji może okazać się trudna z powodu działania czynników zewnętrznych jak np. stres czy choroba. Obecnie jednak istnieje wiele preparatów dostępnych w aptece, które pozwolą na dokładniejsze określenie kobiecych dni płodnych.

Komentarze do: Objawy owulacji (6)

dreamgirl
dreamgirl 06-12-2015 20:10

Ile żyje komórka jajowa

5

ile żyje komórka jajowa? i czy ma to jakiś związek z wiekiem kobiety?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
medicine
medicine 14-04-2015 18:30

owulacja

1

Owulację bardzo łatwo można wyznaczyć mikroskopem owulacyjnym np Afrodytą. nie trzeba koniecznie interpretować śluzu czy temperatury... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze