Szukaj

Jaka żywność może niekorzystnie wpłynąć na twoją płodność?

Podziel się
Komentarze0

Każdy z nas wie, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy próbujemy dostosować dietę do planów macierzyńskich. Warto dowiedzieć się, które produkty sprzyjają płodności i które warto jeść a które należy unikać. W okresie starań o ciążę trzeba eliminować pewne produkty. Jakie to produkty?

Jaka żywność może niekorzystnie wpłynąć na twoją płodność?

Ograniczaj jedzenie ryb

Ryby są źródłem rtęci, która gromadząc się w organizmie może być szkodliwa dla rozwoju płodu, mimo tego, że później czyli w okresie ciąży matka wystrzega się kontaktu z trucizną.  Kobiety, które planują ciążę powinny unikać tych ryb, które zawierają rtęć m.in. świeżego tuńczyka, płytecznika, makrelę królewską, miecznika, rekina. Powinny również ograniczyć spożywanie łososia, pstrąga, suma, tuńczyka z puszki, krewetek do 340 g tygodniowo. Rzadziej należy jeść mięso tuńczyka białego (do 200 g tygodniowo). Nie unikaj jednak ich całkowicie, ponieważ chude mięso ryb zawiera dużo białka, witaminy D, kwasów tłuszczowych omega – 3 (zwłaszcza w takich rybach, jak łosoś, śledź, sardela). Jeżeli nie jesteś w stanie zrezygnować z dań rybnych jedz sushi. Jedzenie ryb jest tak naprawdę zakazane w momencie zapłodnienia komórki jajowej.

Wyeliminuj "złe" tłuszcze

Duża ilość spożywania tłuszczów nasyconych (np. z tłustego mięsa, masła, serów pełnotłustych) źle wpływa na płodność. Kwasy tłuszczowe typu trans są przyczyną obniżania płodności (na etykiecie produktu występują pod nazwą „tłuszcze uwodornione” lub „częściowo uwodornione”). Ale nie trzeba ich unikać, ponieważ kobiety, które spożywają zbyt mało tłuszczów również mają problemy z zajściem w ciążę. Płód, żeby się rozwijać potrzebuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które pochodzą z żywności spożywanej przez matkę. Źródłem zdrowych tłuszczów są: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, awokado. Mięso łososia czy orzechy włoskie zawierają kwasy tłuszczowe omega – 3.


Ograniczaj cukry

Dobrze jest ograniczać przyjmowanie cukrów w postaci tzw. słodyczy z automatu, ciastek, pączków, ciast, cukierków. Nie jest jednak tak, że trzeba całkowicie zrezygnować z ulubionych słodyczy. Związek pomiędzy spożywaniem słodyczy a płodnością jest taki, że duża ilość cukrów źle wpływa na hormony, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie układu rozrodczego.


Zrezygnuj z produktów mącznych

Planom prokreacyjnym mogą zaszkodzić pieczywo z białej mąki, białego ryżu, białego makaronu, klusek, naleśników, płatków śniadaniowych z rafinowanej mąki. Węglowodany mogą podnieść stężenie cukru we krwi i insuliny, mogą również doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania jajników. Oczyszczone ziarna nie są już źródłem witaminy B, która wpływa na układ rozrodczy, rozwój ciąży i prawidłowy przebieg ciąży.

Zminimalizuj spożywanie produktów sojowych

Z jednej strony spożywanie dużych ilości soi może niekorzystnie wpływać na hormony w organizmie, których wahania mogą zakłócać jajeczkowanie. Z drugiej strony natomiast nie znaleziono związku pomiedzy spożyciem małych ilości soi a niepłodnością. Poleca się wręcz zastąpienie porcji białka zwierzęcego –  białkiem roślinnym (np. soją). Źródłem soi jest edamame, mleko sojowe, tof.

Żywność ekologiczna

Ze spożywania produktów ekologicznych w okresie przedciążym płynie wiele zalet. Żywność ekologiczna jest jednak droższa. Ekologiczne owoca, warzywa i inne produkty spożywcze są prawie wolne od pestycydów, a jest to bardzo ważne dla ciężarnej kobiety. Warto pamiętać, że wiele owoców i warzyw nie posiada pestycydów, mimo tego, że nie pochodzą z upraw ekologicznych, np. cebula, kukurydza, kalafiory, brokuły, awokado, szparagi, ananasy, papaje, mango, kiwi, banany.

Jak już wydawać to lepiej kupować te produkty, które zawierają dużo pestycydów, np. szpinak, ziemniaki, seler, papryka, truskawki, maliny, gruszki, nektarynki, brzoskwinie, winogrona, wiśnie, jabłka. Warto pamiętać o tym, że świeższe owoce i warzywa zawierają cenne składniki.

Autor:

Albert Bąk

Komentarze do: Jaka żywność może niekorzystnie wpłynąć na twoją płodność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz