Szukaj

Test ciążowy

Podziel się
Komentarze0

Test ciążowy jest chyba najbardziej powszechną metodą sprawdzania czy doszło do poczęcia. Dzięki łatwej dostępności oraz niskiej cenie, powoduje, że każda kobieta, która chce sprawdzić czy jest w ciąży sięga po tego typu produkt.


Skoro są one tak łatwe w użyciu, dlaczego lekarze zalecają badania krwi w celu zdiagnozowania ciąży? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Test ciążowy nie daje do końca stu procentowej pewności co do wyniku. Dlatego wielu lekarzy nawet po uzyskaniu pozytywnego wyniku zaleca wykonanie badania krwi. Poza tym badania takie pozwalają na uzyskanie więcej informacji, na temat profilu biologicznego kobiety. Jest to potrzebne by otoczyć ją odpowiednią opieką medyczną od pierwszych tygodni ciąży.

Jak działa test ciążowy?

Z przykrością należy stwierdzić, że jeszcze nie wymyślono żadnego badania oraz produktu, który zaraz po zapłodnieniu byłby wstanie ocenić, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Jest to niemożliwe, gdyż nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, kiedy dokładnie doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Od czasu rozpoczęcia owulacji do momentu, w którym rozpoczyna się miesiączka mija około dwóch tygodni. Jest to dość długi okres, jednak, aby być pewnym wyniku należy poczekać do momentu wystąpienia spodziewanej miesiączki. Pomimo tego, że niektóre testy można zrobić jeszcze przed okresem, zaleca się do pewności jednak poczekać.

Zastanawiasz się pewnie, jak to jest możliwe, że kawałek papierku z moczem, może określić, że zostaniesz mamą. Wszystko dzięki hormonowi, który zwany jest gonadotropina kosmówkową (hCG). To właśnie jego stężenie jest badane za pomocą testu ciążowego. Hormon ten wytwarzany jest w momencie zagnieżdżenia się embrionu w ścianie, czyli około 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Odpowiedzialny jest on za rozwój łożyska. Dzięki temu, że przedostaje się do krwiobiegu i moczu jest możliwe zrobieniu testu ciążowego.


Należy jednak podkreślić, że test ciążowy nie zawsze jest wstanie wykryć stężenie tego hormonu. Czasami jego obecność nie jest na tyle wysoka, w organizmie kobiety, by móc dać odpowiedni wynik. Dlatego warto poczekać, do momentu, aż ten poziom hCG wzrośnie. Stąd na opakowaniu testu adnotacja, że daje on 98% pewności.

Skąd przekonanie, że najlepiej wykonać test ciążowy rano?

Prawda jest taka, że jeżeli jesteś w ciąży, każda pora na wykonanie testu będzie dobra, gdyż uzyskasz odpowiedni wynik. Oczywiście stwierdzenie takie nie wzięło się znikąd. Większość swoich okresowych badań wykonuje się rano. Tak samo jest z testem ciążowym. Jeżeli przeprowadzisz badanie dość wcześnie rano, czyli będzie to twój pierwszy oddany mocz po nocy, wynik testu powinien być dokładniejszy, niż ten wykonany popołudniu.


Najlepsze jednak jest dokładne zapoznanie się z ulotką lub instrukcją na opakowaniu, gdyż każdy test jest inny i może mieć swoje wytyczne odnośnie jego wykonania.

Jak wygląda użycie testu ciążowego?

Zazwyczaj użycie testu ciążowego polega na umieszczeniu próbki moczu na okienku testera. W niektórych testach mocz powinien być bezpośrednio skierowany na pasek, w innych za pomocą pipetki jest pobierany i umieszczany w okienku.

Ważne jest przy wykonywaniu testu, aby mocz pochodził ze środkowego strumienia, gdyż jest wtedy najczystszy. W tym celu oddaj kilka kropel moczu, a potem zrób test. Kiedy mocz się znajdzie na testerze odczekaj chwile na odczytanie wyniku. Wszystkie potrzebne informację, ile odczekać, ile kresek świadczy o ciąży itp. będziesz miła na instrukcji, której musisz się podporządkować. Czasami zdarzają się wyniki bardzo nieczytelne, dlatego dla własnej pewności powtórz test za parę dni.

Domowy test ciążowy pozwala wykryć ciąże na bardzo wczesnym etapie i to jeszcze w zaciszu własnego domu. Jest to odpowiedni produkt, dla kobiet, które regularnie miesiączkują, gdyż mogą łatwo sprawdzić w jakim dniu powinna wystąpić ich miesiączka. Problem pojawia się u pań, które nieregularnie miesiączkują. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się najdłuższym cyklem, jaki miał miejsce ostatnio. Pomimo uzyskanego wyniku, warto powtórzyć test kilkakrotnie w przeciągu kilku dni oraz udać się do ginekologa, który potwierdzi albo wykluczy ciąże już w stu procentach.

Polecamy również artykuły:


Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne i niepłodne
Objawy ciąży

Komentarze do: Test ciążowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz