Szukaj

Alkohol a płodność kobiety

Podziel się
Komentarze0

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne jest niewskazane a nawet zabronione. Jednak nie wszyscy wiedzą, że alkohol wpływa również na płodność kobiet, które starają się zajść w ciążę lub planujących zostać mamą w przyszłości.

Alkohol a płodność kobiety

Skutki picia alkoholu dla płodności kobiety

Wyniki badań sugerują, że spożywanie alkoholu nawet w umiarkowanych ilościach może spowodować problemy z późniejszym zajściem w ciążę. Powoduje on zaburzenia równowagi hormonalnej, w tym hormonów, które bezpośrednio odpowiedzialne są za płodność kobiety. Występują zaburzenia cyklu menstruacyjnego, a nadmierne picie alkoholu może nawet zatrzymać proces owulacji i doprowadzić do przedwczesnej menopauzy.

U niektórych kobiet dochodzi także do zakwaszenia organizmu, w tym śluzu znajdującego się w szyjce macicy co powoduje, że plemniki mają mniejszą szansę na przetrwanie. Wydłuża się także czas zajście w ciążę, a u kobiet u których doszło do zapłodnienia występuje zwiększone ryzyko poronienia.

Alkohol obniża również zawartość witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu rozrodczego w organizmie kobiety. Zwiększa on również ryzyko hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele skutków, jakie alkohol ma na płodność kobiety jest odwracalna w momencie zaprzestania jego spożywania. Istnieje norma, która przewiduje, że kobieta chcąca zajść w ciąże może wypić do dwóch jednostek alkoholu dwa razy w tygodniu - jest to równowartość 175 ml wina. Jednak zaleca się, aby kobiety starające się o dziecko całkowicie zaprzestały picia alkoholu.

Przyszli tatusiowie a alkohol

Mężczyźni w momencie starań o dziecko również powinni zaprzestać picia alkoholu. Obniża on bowiem poziom testosteronu oraz jakość i ilość wytwarzanej spermy. Zmniejsza także libido i powoduje impotencję. Jeśli mężczyzna spożywa duże ilości alkoholu znacznie zmniejsza szansę na zajście w ciążę przez partnerkę. Badania wykazują, że zapłodnienie u takich par może nastąpić nawet dwa razy później niż u tych, gdzie mężczyzna nie pije alkoholu.

Ciąża a alkohol

Oprócz wspomnianego wcześniej poronienia, picie alkoholu podczas ciąży może wywołać inne poważne konsekwencje. Jedną z nich jest przedwczesne odklejenie się łożyska, co skutkuje niedotlenieniem dziecka oraz krwawieniem z pochwy u matki, co może doprowadzić do wykrwawienia. Tak więc odklejenie się łożyska zagraża zarówno matce jak i dziecku.

Wynika z tego, że pary planujące w niedalekiej przyszłości zostać rodzicami lub starające się o dziecko powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Paulina Osowska

Komentarze do: Alkohol a płodność kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz