Szukaj

Nowoczesne techniki badania płodności

Podziel się
Komentarze1

Do podstawowych technik określania owulacji należy obserwacja własnego organizmu. Poprzez codzienne określenie zmian zachodzących w śluzie, temperaturze ciała oraz szyjce macicy, kobieta jest w stanie ustalić kiedy występują u niej dni płodne. Większość jednak pań nie ma czasu codziennie zapisywać wszystkich elementów świadczących o zbliżającym się jajeczkowaniu.


Zestawy płodności


Jeżeli twój tryb życia nie pozwala ci na obserwowanie swojego ciała lub po prostu nie masz ochoty na badanie śluzu szyjkowego możesz skorzystać z nowoczesnych technik, które dostępne są w większości aptek. Należy, jednak wspomnieć, że żaden test owulacyjny nie jest w stanie określić dnia owulacji ze stuprocentową dokładnością. Wskazują one jedynie możliwy dzień, w którym może dojść do owulacji.

Najbardziej popularnymi zestawami do określania płodności jest:

  • Test owulacyjny, który pozwala wykryć moment jajeczkowania do 12 - 36 godzin wcześniej. Polega on na wychwyceniu stężenia hormonu lutenizującego, które w momencie zbliżającej się owulacji jest największe.

    Użycie: Należy zwilżyć tester moczem oraz czekać na uzyskany wynik. Odczyn powinien być wyraźny. W przypadku niepewnego wyniku można zastosować tester cyfrowy, który sam wyświetli odczyn. Najlepsza porą na wykonanie takiego testu są godziny pomiędzy 11 a 20, gdyż wtedy poziom LH w moczu powinien być większy, niż rano. Poza tym, warto test owulacyjny wykonać dwa razy w ciągu doby, aby uzyskać lepszy wynik. Wykonanie testu powinno przypadać na 3 dni przed połową cyklu. U kobiet, które mają nieregularne cykle trzeba będzie zużyć więcej opakowań testu w celu dokładnego ustalenia jajeczkowania. W momencie wskazania wysokiego stężenia LH można zacząć prokreacje przez trzy kolejne dni, wtedy istnieje największa szansa na zapłodnienie.
  • Monitor płodności wykrywa, podobnie jak test płodności istnienie hormonu luteinizującego oraz oprócz tego stężenie estrogenów w moczu.


    Użycie:W przeciwieństwie do powyższej metody, należy go stosować codziennie rano, od momentu wystąpienia miesiączki. Zapamiętuje on w ten sposób trwanie całego twojego cyklu oraz wszystkich zmian w organizmie. Kiedy monitor płodności zasygnalizuje możliwy czas wystawienia owulacji, kobieta powinna zwilżyć pasek moczem oraz włożyć go do testera. W ten sposób dowie się, czy w danym dniu stopień płodności jest niski czy wysoki. Oczywiście w momencie wskazania szczytowej płodności warto zabrać się do pracy nad spłodzeniem potomka.
  • Test płodności ze śliny, jest kolejną nowoczesną techniką do określenia jajeczkowania. Pozwala on na zbadanie estrogenów w organizmie, przez co informuje kiedy dojdzie do owulacji. Wraz z momentem wzrostu tegoż stężenia, rośnie również stężenie elektrolitów w ślinie. Badając zatem skład śliny można stwierdzić kiedy kobieta ma dni płodne.


    Użycie: Ten typ testu powinien być stosowany rano, przed dokonaniem higieny jamy ustnej oraz spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Ślinę należy umieścić na soczewce testu i odczekać ok 5 minut na wynik. W momencie wystąpienia jajeczkowania powinien się pokazać wzorek przypominający liść paproci. W pozostałe dni wzory te będą przypadkowe w kształcie rozproszonych kropeczek. Kiedy kobieta zauważy formułowanie się liścia paproci może powoli przygotowywać się do współżycia, gdyż owulacja przypuszczalnie nastąpi w ciągu 24 do 72 godzin. Problem z testem może okazać się taki, że nie wszystkie kobiety potrafią odczytać widoczny wzór na testerze.
  • Zegarek płodności jest rodzajem biosensora, który noszony na nadgarstku pozwala zbadać zwartość soli, a w szczególności chlorku, sodu i potasu, które jest zawarte w wydzielanym pocie. W organizmie kobiety przed jajeczkowaniem wraz ze wzrostem stężenia estrogenów wzrasta, również stężenie jonów chlorku. W momencie kiedy urządzenie to wykryje wysokie stężenie soli, kobieta powinna spodziewać się owulacji od 4 do 6 dni. Problem jaki pojawia się przy tego typu technice, jest taki, iż może sprawiać problem noszenie zegarka na nadgarstku.
Warto podkreślić, że tego typu techniki do określania płodności stają się co raz bardziej popularne wśród zabieganych kobiet. W przypadku kiedy nie wiesz, która z nich byłaby dla ciebie odpowiednia poradź się lekarza lub farmaceuty. Jeżeli chodzi o zastosowanie tych poszczególnych zestawów warto dokładnie zapoznać się z ulotką w celu dokonania dokładniejszych pomiarów.

Komentarze do: Nowoczesne techniki badania płodności (1)

medicine
medicine 22-03-2012 13:58

monitor

1

Ja stosuję monitor płodności. Cyclotest. Spokojnie mogę polecić tą metodę, u mnie się sprawdza.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze