Szukaj

Jak obliczyć dni niepłodne?

Podziel się
Komentarze3

Dni niepłodne występują u kobiety przez większość cyklu miesięcznego, zaś płodność trwa przez krótki czas. Ważne jest, aby kobieta miała świadomość własnego ciała i umiała rozróżnić te dni od siebie.  Dla osób, które nie chcą założyć rodzinę lub mieć kolejnego dziecka, wiadomość o tym kiedy one występują będzie na pewno znaczące.Cykl menstruacyjny i jego fazy

Cykl menstruacyjny jest skomplikowanym procesem, w którym biorą udział hormony oraz związki chemiczne. Taki cykl liczymy od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego przed kolejną miesiączką. Każdy cykl menstruacyjny trwa przeciętnie u kobiety 28 dni. Jednak to nie jest regułą. U jednych może trwać zaledwie 23 dni u innych aż 35. W takim cyklu możemy określić czas występowania dni płodnych, w trakcie których można zajść w ciążę oraz dni niepłodnych.

Precyzyjne ustalanie dni niepłodnych będzie na pewno łatwiejsze przy występowaniu okresu regularnego. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż na tą regularność wpływa dużo czynników zewnętrznych. Czasem wystarcza zbyt duży wysiłek fizyczna, zła dieta, odchudzanie, stres, zmiana klimatu, zaburzony sen czy choroba, aby zakłócić cykl menstruacyjny. Dlatego ważna jest systematyczna obserwacja własnego ciała, która pozwoli na pewno na ich określenie.

Dla ułatwienia obliczania takich dni można podzielić cały cykl na trzy fazy. W pierwszej fazie występuje niepłodność względna, gdyż jej długość nie jest zawsze stała, stad ta nazwa. Menstruacji, czyli krwawienie miesięczne trwa od 1 do 5 dni. W tej fazie bardzo ważna jest długość całego cyklu miesięcznego. Wtedy gdy kobiecy cykl trwa 28 dni podczas okresu występują dni niepłodne. Jeżeli natomiast ten cykl jest krótszy raczej nie jest zalecane współżycie, gdyż jest duża możliwość wystąpienia w tym czasie dni płodnych.

Kolejna faza jest to faza płodności podczas, której dochodzi do rozwoju pęcherzyków Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. To właśnie ta faza jest kluczowa, gdyż podczas niej można zajść w ciąże. Jeżeli kobieta będzie potrafiła ją rozróżnić to połowa sukcesu, gdyż pozostałe dni są dniami niepłodnymi.


Fazę płodności wyznacza się w połowie cyklu. O jej występowaniu świadczy, również przejrzysty, rozciągliwy śluz oraz nagły skok temperatury ciała. W tym czasie, również szyjka macicy unosi się do góry i staje się bardziej miękka. Innymi objawami świadczącymi o owulacji może być lekkie plamienie, ból w podbrzuszu oraz obrzmienie warg sromowych. Żeby to jednak umieć określić potrzeba regularnych obserwacji.

Ostatnią fazą cyklu jest faza niepłodności, która trwa od chwili jajeczkowania do pojawienia się krwawienia miesięcznego. Jest to tak zwana faza lutealna. Można ją łatwo wyznaczyć, gdyż trwa ona maksymalnie 16 dni.
Taki podział cyklu menstruacyjnego daje nam tylko orientację, ale nie daje pewności, co do wystąpienia dni niepłodnych w konkretnym czasie. Trzeba mieć na uwadze wszelkie rozbieżności, które mogą wystąpić i zaburzyć cały ten cykl. Dlatego warto obserwować swój organizm, gdyż wysyła on nam wiele sygnałów świadczących o tym, że jesteśmy w trakcie dni niepłodnych.


Określanie dni niepłodnych


Przy ich ustalaniu nieoceniony będzie na pewno termometr do codziennego pomiaru temperatury ciała. Zmiana ciepłoty ciała jest uwarunkowana wahaniami stężenia hormonów, takich jak progesteron i estrogen. Dokładny codzienny pomiar temperatury pozwoli nam określić czy mamy dzień niepłodny czy wręcz przeciwnie. W pierwszej fazie cyklu zanim nastąpi jajeczkowanie (owulacja) w organizmie przewyższają estrogeny. W tym czasie temperatura ciała jest znacznie niższa. Kiedy dochodzi do jajeczkowania wydziela się progesteron, którego wysokie stężenie powoduje wzrost temperatury. Codzienny pomiar pozwoli na zauważenie pewnej prawidłowości, która zachodzi podczas trwania cyklu, a zatem określić dni niepłodne.

Śluz szyjkowy

Kolejną rzeczą, która nas informuje o tym, że mamy dni niepłodne jest śluz szyjkowy. W każdej fazie ma on inną konsystencję. Codzienna jego obserwacja informuje nas, w której fazie cyklu jesteśmy. Tuż po miesiączce śluzu jest bardzo mało lub może w ogóle nie występować. Trwa to zaledwie 6 do 7 dni kiedy nasza bielizna jest zauważalnie czysta. Po tych dniach pojawi się śluz bardziej kleisty o gęstej konsystencji i białawym kolorze. Od 8 dnia cyklu kobieta może zauważyć zmianę śluzu na konsystencję przypominającą bardziej balsam. Taki śluz świadczy o tym że mamy dni niepłodne.

Jeżeli nie chcesz zajść w ciąże powinnaś się wystrzegać śluzu o przeźroczystej barwie, który jest bardzo rozciągliwy.  Taki śluz sprzyja najbardziej płodności, gdyż wskazuje, że właśnie wystąpiła owulacja. Po jajeczkowaniu znowu następują dni suche, aż do pojawienia się menstruacji.

Ułożenie szyjki macicy

Jeśli chodzi o szyjkę macicy w czasie dni niepłodnych jest ona zwarta, zamknięta i położona nisko w pochwie. W czasie dni płodnych jest ona bardziej miękka i ułożona nieco wyżej. Można to sprawdzić wkładając jeden lub dwa palce do pochwy, które z łatwością wyczują te zmiany.

Obserwacja własnego organizmu pozwoli lepiej zrozumieć jego działanie. Razem z partnerem będziecie wiedzieli kiedy najlepiej ze sobą współżyć jeżeli na razie nie myślicie o założeniu lub powiększeniu rodziny. Określanie dni niepłodnych  może stanowić środek antykoncepcyjny jednak trzeba podkreślić, że nie zawsze w stu procentach jest on skuteczny.

Komentarze do: Jak obliczyć dni niepłodne? (3)

halbach
halbach 04-08-2011 12:26

skuteczność

1

Słyszałem o tym testerze i zastanawiam się czy nie kupić go żonie na rocznicę ślubu. Podobno jest bardzo skuteczny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
buziunia
buziunia 08-06-2011 09:50

Najlepszy do obliczania dni płodnych jest tester

2

na ślinę wielokrotnego użytku. Ja mam tester Afrodyta i chwalę sobie. Jest skuteczny no komfortowy w porównaniu z tymi na mocz.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze