Szukaj

Badania kobiecej i męskiej płodności

Podziel się
Komentarze0

Przez wiele miesięcy stracie się bezskutecznie o dziecko. Wydaje się wam, że daliście z siebie wszystko, a jednak coś nie wychodzi. W takim wypadku warto zasięgnąć medycznej porady w sprawie waszej płodności. Pamiętajcie szukanie pomocy nie jest niczym złym. 

Badania kobiecej i męskiej płodności
Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia leczenia niepłodności lekarze zalecą wykonanie podstawowych badań, które będą mogły ją potwierdzić. Dotyczą to w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzny.

Próby określenia dlaczego wasze staranie o potomstwo utknęło w martwym punkcie może być skomplikowane, w szczególności jeżeli chodzi o kobiety. Dużo łatwiej jest przebadać mężczyznę oraz rozpocząć u niego leczenie, niż w przypadku pań.

Badania płodności u mężczyzn


Panowie początkowo przechodzą badania ogólne, w skład których wchodzi:

  • badanie jąder,
  • badanie prącia,
  • wymaz z zewnętrznego ujścia cewki moczowej.

Określenie stanu jąder jest bardzo ważne, gdyż jedna z przyczyn męskiej niepłodności są żylaki powrózka nasiennego oraz stany zapalne.

Analizie podlega, również męskie nasienie. Jest to ważny krok przy ustaleniu możliwych problemów związanych z poczęciem dziecka. Polega ona na przebadaniu jakości nasienia. W takim wypadku należy unikać wytrysku minimum 2 – 3 dni przed pójściem do lekarza. Jest to istotne, gdyż ważne jest duże stężenie plemników podczas badania. Analiza taka obejmuje ilość oraz jakość męskich plemników. W niektórych wypadkach dokonywane jest sprawdzenie czynnika DFI (czyli liczbę nieprawidłowych połączeń pomiędzy łańcuchem DNA w plemnikach). Uszkodzenia plemników mogą świadczyć o niepłodności, występowaniu poronień a nawet wad rozwojowych u dziecka.

Uzyskanie nasienia polega na umieszczeniu go w sterylnym pudełku. Jak do tego dojdzie, to już zależy od mężczyzny. W większości wypadków panowie przechodzą do specjalnego gabinetu lekarskiego, w którym w akcie masturbacji dochodzi do wytrysku. Ważne jest, aby pojemnik po ejakulacji, nie później niż godzina został przekazany do badań. Często należy powtórzyć nawet kilka razy badania, gdyż liczba plemników w każdym ejakulacie nie jest identyczna. Wtedy badanie zostaje dokonane w 3 dniowym odstępie czasowym od ostatniego wytrysku.Jeżeli chodzi o badania płodności panów to by było na tyle. Teraz droga zaczyna się pod górkę, gdyż u kobiet jest to bardziej skomplikowane i wymaga użycia wielu przyrządów medycznych.

Badanie płodności pań

Badanie ogólne zdrowia kobiety polega na dokładnym obejrzeniu jamy macicy oraz pobraniu wymazu z szyjki macicy, za pomocą badania cytologicznego. Pozwala to na wykluczenie wszelkich nieprawidłowości oraz ewentualnych infekcji, które mogłyby przeszkadzać w zajściu w ciąże.


Po ogólnym przeglądzie czeka kobietę badanie krwi pod kierunkiem stężenie hormonów płciowych. Badanie to jest przeprowadzane w trzecim dniu cyklu, gdyż pozwala ocenić czy stężenie estrogenów oraz FSH jest właściwe. Jeżeli jest zbyt wysokie może wskazywać na torbiele jajników oraz zaburzenie ich funkcjonowania. Po wystąpieniu u kobiety owulacji lekarz ponownie pobierze krew, aby sprawdzić stężenie progesteronu. Często określane jest również właściwe działanie hormonów tarczycy lub prolaktyny.

Panie powinny być przygotowane, także na dopochwowe badania ultrasonograficzne miednicy, które pozwoli na stwierdzenie ilości pęcherzyków Graafa w jajnikach oraz jakości rozwoju tych pęcherzyków. Oprócz tego badanie USG daje nam właściwy podgląd na jamę macicy i jej szyjkę, w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości tych narządów rozrodczych.

Kolejnym badaniem, które muszą przejść kobiety jest tzw. badanie postkoitalne, czyli kilka godzin po stosunku. W takim badaniu chodzi przed wszystkim o ocenę jakości śluzu szyjkowego oraz ruchu plemników, które się w nim znajdują. W tym celu dokonywany jest wymaz z szyjki macicy zaraz po współżyciu.

Ostatnim z badań ustalania kobiecej płodności jest histerosalpinogografia. Jest to badanie radiologiczne, które ukazuje nam jamy macicy oraz jajowody. Polega ono na wprowadzeniu środka kontrastowego do jamy macicy w celu rozpoznania niedrożności jajowodów. Bardzo często bowiem powodem problemów z płodnością są zrosty na jajowodach czy macicy. Podobnym badaniem jest sonohistogram, czyli wprowadzenie do macicy przez szyjkę soli fizjologicznej, a następnie przeprowadzenie badania ultrasonograficznego.

W przypadku kobiet okres przeprowadzenia badań oraz ich przeanalizowanie zajmuje od 6 do 8 tygodni, dlatego wymaga to od nich dużej cierpliwości. Dlatego w tym czasie oczekiwania, ważne jest wzajemne wsparcie partnerów. Gdy lekarze będzie miał wszelkie wyniki nastąpi konsultacja oraz wyjaśnienie gdzie leży problem i jak można sobie z nim poradzić. Bardzo często występuje okresowa niepłodność, którą da się wyleczyć, dlatego nie warto się poddawać.

Komentarze do: Badania kobiecej i męskiej płodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz