Szukaj

Jak zwiększyć płodność u kobiet?

Podziel się
Komentarze1

Zdolność kobiety do poczęcia dziecka związana jest z wieloma czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Gdy planujemy powiększenie rodziny i mamy problem z poczęciem dziecka, warto uważnie przyjrzeć się co jemy na co dzień i czy tryb życia, który prowadzimy jest odpowiedni.

Jak zwiększyć płodność u kobiet?

Co jeść, aby zwiększyć płodność?

Gdy planujemy pociechę, należy ułożyć odpowiednio zbilansowaną dietę, która pomoże nam zajść w ciążę. Niedobory witamin i minerałów mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność kobiet, dlatego postarajmy się uzupełniać nasze codzienne menu w artykuły spożywcze bogate w witaminę E.

Jej brak powoduje ograniczenie wydzielania hormonu gonadotropowego, co przekłada się na zwyrodnienie plemników, a w przypadku kobiet może powodować zaburzenia w przebiegu ciąży lub poronienie. Witaminę E posiadają między innymi oleje roślinne, szczególnie słonecznikowy, margaryny, orzechy laskowe, natka pietruszki i warzywa takie jak szpinak czy sałata.

Tłusty nabiał to kolejny składnik, który powinien znaleźć się w naszej diecie. Z dotychczasowych badań nad płodnością  wynika, że jedna porcja pełnotłustego produktu nabiałowego zwiększa płodność u kobiet nawet o 22 procent.

Dieta bogata w żelazo jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania zarodka i komórki jajowej. Artykuły bogate w żelazo to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, duża ich zawartość jest także w owocach i warzywach między innymi w roślinach strączkowych, burakach, suszonych morelach czy orzechach.

Kwas foliowy nie tylko pomaga prawidłowo budować układ nerwowy dziecka, ale także powstrzymuje tworzenie się różnych nieprawidłowości. Jest także niezbędny to pracy układu krwiotwórczego. Dodatkowo, jego niedostatek może spowodować obniżenie ruchliwości plemników u mężczyzn.

Zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń

Bardzo ważnym elementem, który wspomoże płodność kobiety jest zmiana trybu życia. Jedną z najważniejszych rzeczy jest rzucenie palenia, które przyspiesza starzenie jajników i dodatkowo może naruszyć prawidłowe funkcjonowanie jajowodów i szyjki macicy. Ponadto, ma bardzo negatywny wpływ na produkcję estrogenu i  podwyższa niebezpieczeństwo występowania wady genetycznej u płodu.

Drugim ważnym elementem jest całkowita rezygnacja bądź ograniczenie picia napojów alkoholowych, które powiększają ryzyko zaburzeń owulacji. Aby zwiększyć swoją płodność, warto ograniczyć spożywanie kofeiny, której nadmiar może powiększyć produkcję estrogenu, obniżając jego metabolizm i mieć negatywny wpływ na jajowody.

Odpowiedni wiek na zajście w ciążę

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem szanse na zajście w ciążę maleją. Wiek z pewnością ma ogromne znaczenie, a statystyki mówią same za siebie. Aż 29% kobiet w przedziale wiekowym od 40-44 lat ma problemy z poczęciem dziecka. Z pewnością, młodsze kobiety mają większe szanse na zostanie mamą, ale wiek nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za bezpłodność i może dotknąć pań w każdym okresie życia.

Katarzyna Cękała

Komentarze do: Jak zwiększyć płodność u kobiet? (1)

peperonia321
peperonia321 30-06-2015 02:30

infekcje

1

u mnie problemem były infekcje intymne, zaszłam w ciążę po jakimś czasie po leczeniu, wspomagałam się również probiotykami ginekologicznymi ... by uzupełniać florę bakteryjną okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego,... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze