Szukaj

Płodność po 35 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Od dawna wiadomo, że płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny jest uzależniona od wieku. Obecnie mamy do czynienia z rozwojem medycyny, który powoduje, iż wiek osób, które stają się po raz pierwszy rodzicami podwyższył się do 35 a nawet 40 roku życia.

Coraz mniej kobiet rodzi dzieci mając dwadzieścia lat. Nie ulega jednak wątpliwości, że czym dłuższy okres odciągania rodzicielstwa, tym dłuższa potem droga do posiadania potomka.

Płodność kobieca

U kobiety najbardziej płodny okres w życiu przypada na czas 20 paru lat. Wtedy są one, a raczej ich organizm najbardziej gotowy na poczęcie potomka. Z czasem jednak płodność maleje, i tak po 30 roku życia zmniejsza się ona nawet do 15 % na jeden cykl miesięczny. W wieku 39 lat natomiast prawdopodobieństwo, że dojdzie do naturalnego zapłodnienia wynosi zaledwie 5%. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka powodów obniżenia płodności:
 • mniejsza ilość komórek jajowych,
 • starzenie komórek jajowych, które trudniej zapłodnić,
 • częste cykle bezowulacyjne,
 • ilość substancji ułatwiających zapłodnienie zmniejsza się,
 • możliwość pojawienia się u starszych kobiet endometriozy, mięśniaków co zmniejsza płodność,
Powyżej wymienione powody, na pewno nie sprzyjają poczęciu dziecka. Mogą się one również przyczynić do wystąpienia częstych poronień u kobiet po 35 roku życia. Warto, także podkreślić, że często ciąża w tak późnym wieku niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia kobiety oraz dziecka, u którego zwiększa się możliwość wystąpienia wad rozwojowych. Jednak nie ma co się martwić na zapas. Istnieje bowiem dużo kobiet, które pomimo wieku łatwo zachodzą w ciąże i rodzą zdrowe dzieci.


Jeżeli podejmiesz decyzję na temat chęci zostania mamą, warto zadbać o swoje zdrowie oraz przyjrzeć się swoim cyklom miesięcznym. W przypadku kiedy próby poczęcia będą nieskuteczne skonsultuj się z lekarzem, który na pewno udzieli ci potrzebnych rad, być może też zaleci leczenie. Często bywa tak, że kobietą po 35 roku życia rodzą bliźnięta. Wynika to z dwóch istotnych faktów. Po pierwsze nieregularnego jajeczkowania, co sprawia, że często wydzielają się dwie komórki, które potem są zapłodnione. Po drugie z przyczyn leczenia niepłodności.


Płodność męska

Podobnie jak u kobiet, płeć męska również jest narażona na działanie zegara biologicznego. Chociaż inaczej to przebiega, niż u kobiet i wydawać by się mogło, że męska płodność trwa wiecznie, wraz z wiekiem jednak ulega ona obniżeniu. Gwałtowny spadek męskiej płodności następuje później niż u pań, gdyż po 45 roku życia. Oczywiście mężczyźni będący nawet na emeryturze wytwarzają plemniki, jednak już nie takie sprawne jak dawniej, gdy byli młodzi.

Obniżenie płodności objawia się m.in. w:

 • zmniejszonej ilości plemników w nasieniu,
 • starzeniu plemników, które mają wady genetyczne,
 • zmniejszonej ruchliwości plemników,
 • słabości plemników, które nie mają siły przebicia osłony komórki jajowej,
 • zmniejszonej potencji,
 • problemach z erekcją,
Bardzo często panowie w starszym wieku nie zdają sobie sprawy, że zażywanie leków na ich męskość (np. Viagra) zmniejsza możliwość zostania ojcem. Dlatego przy wystąpieniu problemów seksualnych warto udać się do lekarza, który wskaże, co należy robić żeby zostać ojcem.

Z powyższego artykułu wywnioskować można jedną ważną tezę: WRAZ Z WIEKIEM PŁODNOŚĆ SIĘ ZMNIEJSZA. Dlatego warto wybrać odpowiedni moment na poczęcie dziecka, gdyż potem może się okazać za późno. Ważne aby decyzja o rodzicielstwie była przemyślana przez obydwoje partnerów. Nie warto się jednak poddawać w razie niepowodzeń, często bowiem długie oczekiwanie przynosi w końcu pozytywne rezultaty.

Komentarze do: Płodność po 35 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz