Szukaj

Dni płodne i niepłodne

Podziel się
Komentarze3

Cykl menstruacyjny kobiety składa się zarówno z dni płodnych jak i niepłodnych. Świadomość własnego ciało oraz tego w jakim czasie cyklu one występują jest znacząca dla kobiety. Taka wiedza pełni znaczącą role, kiedy kobieta stara się o dziecko, bądź też nie chce zakładać jeszcze rodziny.

Dni płodne i niepłodne

Cały cykl menstruacyjny kobiety trwa zazwyczaj 28 dni. U niektórych kobiet ten czas jest dłuższy albo krótszy w zależności od organizmu poszczególnej kobiety. W tym czasie występują fazy cyklu, w których można wyróżnić dni płodne i niepłodne. Oczywiście nie są te dni równomiernie rozłożone. Podczas cyklu dni płodnych mamy zaledwie kilka, zaś pozostała część okresu jest niepłodna.

Pierwszy dzień cyklu rozpoczyna krwawienie tzw. miesiączka. Od tej pory liczymy nasz cykl miesięczny, aż do momentu wystąpienie kolejnej miesiączki. Sam okres oraz dni zaraz po nim możemy określić jako niepłodność względną. Związane jest to z tym, że nie do końca mogą być one niepłodne. Przyczyną tego może być występowanie cyklu miesięcznego nieregularnie i przesunięcie płodności.

Jak rozpoznać, że akurat mam dni niepłodne?

W czasie okresu nie jest to trudne, gdyż występuje krwawienie, które trwa od 2 do 7 dni. Po miesiączce jednym ze znaków jest śluz szyjkowy lub jego brak. Suchość na bieliźnie można zaobserwować około 6 -7 dnia cyklu. Potem ten śluz robi się bardziej kleisty i przypomina konsystencją bardziej krem. Taki śluz ma zabarwienie białawe lub żółte. Niektóre kobiety muszą używać wkładek zabezpieczających, gdyż śluz jest dość obfity.

Kolejnym objawem jaki można zaobserwować w czasie dni niepłodnych jest temperatura ciała. Taki sygnał jedynie możemy zaobserwować w przypadku prowadzenia regularnych obserwacji. Zanim nastąpi jajeczkowanie temperatura jest niższa niż zaraz po nim. Również ułożenie szyjki macicy, która jest twarda i położona znacznie niżej niż w czasie owulacji świadczy o dniach niepłodnych. Można to sprawdzić za pomocą dwóch palców, które po włożeniu do pochwy wyczują różnice w poszczególnych dniach cyklu. Jednak to też wymaga dokładnych obserwacji.

Znajomość występowania dni niepłodnych na pewno jest ważna jednak jeżeli będziesz wiedziała kiedy występuje u ciebie jajeczkowanie możesz na tej podstawie ustosunkować resztę swojej wiedzy na temat cyklu miesięcznego.

Kiedy mam dni płodne?Owulacja inaczej zwana jajeczkowaniem jest momentem szczególnym w całym cyklu kobiety, gdyż to jest okres jej płodności. To w tym czasie z pękniętego pęcherzyka Graffa wydostaje się komórka jajowa, która jest zdolna do zapłodnienia przez zaledwie 12 do 24 godzin. Te panie, które starają się o dziecko powinny umieć obliczać ten moment. Niezastąpione w takim wypadku będzie na początku ustalenie czy cykl miesięczny jest regularny czy nie. W przypadku regularnych nie będzie problemu z określeniem jajeczkowania, czyli płodności. Zwykle wypada ona w połowie cyklu np. przy 28 dniowym cyklu między 12 a 14 dniem. Nie zawsze jednak zdarzają się cykle 28 dniowe jak już wcześniej było nadmienione mogą być one krótsze np. 23 dniowe i w takim wypadku owulacja przypada między 9 a 11 lub dłuższe 35 dniowe, owulacja zatem przypada na 19 a 23 dzień.

Kiedy wyliczysz środek swojego cyklu to nie koniec określania dni płodnych, również twoje ciało daje ci sygnały, że oto właśnie nastąpiły te dni. W tym czasie warto zwrócić uwagę, tak jak przy określaniu dni niepłodnych na wygląd swojej bielizny. Pierwszym sygnałem jaki możesz zauważyć będzie zmiana śluzu szyjkowego z bardziej mętnego na przeźroczysty i rozciągliwy. Śluz płodnościowy będzie na pewno dużo obfitszy niż podczas dni niepłodnych, a swoją konsystencją przypominać zacznie białko kurzego jajka.Kolejną rzeczą jaka się zmienia w twoim ciele jest to temperatura. Przy regularnych obserwacjach zauważysz, że podczas jajeczkowania twoja temperatura będzie znacznie niższa niż zaraz po wydostaniu się komórki jajowej. Takie obserwację pozwolą na przewidzenie dwa dni wcześniej kiedy nastąpi jajeczkowanie. W przypadku szyjki macicy możesz zauważyć przez dotyk, że jest ona bardziej miękka oraz wyżej uniesiona niż podczas dni niepłodnych. Innymi objawami, które możesz zauważyć choć czasem jest łatwo je przeoczyć to wygląd warg sromowych. U niektórych kobiet są one obrzęknięte szczególnie po stronie jajnika, w którym miało miejsce jajeczkowanie. Część płci pięknej odczuwa także bolesny ucisk w podbrzuszu świadczący o jajeczkowaniu lub bolą je piersi. W czasie owulacji można zauważyć niewielkie plamienie na bieliźnie. Piękna cera, lepiej układające się włosy, lepsze samopoczucie to także oznaki owulacji.


Jak widać istnieje dużo sygnałów, które pozwalają z łatwością określić w jakiej części cyklu obecnie jesteś. Czasami jednak nie masz czasu na obserwację lub boisz się, że mogą cię one zawieś szczególnie w przypadku kiedy nie starasz się o dziecko. Wtedy dobrą pomocą mogą się posłużyć wszelkiego rodzaju testy owulacyjne jakie możesz nabyć w aptece. Takie metody działają podobnie jak testy ciążowe. Badają bowiem poziom hormonu luteinizującego (LH) charakterystycznego dla jajeczkowania. Takie testy, monitory płodności czy własne obserwacje nie zawsze dają stuprocentowa pewność w stosowaniu ich jako środka antykoncepcyjnego.


Dni płodne i niepłodne w pigułce, czyli co powinnaś zapamiętać:

DNI PŁODNE:

Śluz: śliski, rozciągliwy, przeźroczysty, obfity

Szyjka macicy: miękka, ułożona wysoko

Temperatura ciała: w czasie jajeczkowania i zaraz po nim temperatura wyższa od 0,2 do 0,5º C

Inne objawy: ból piersi, ból podbrzusza, obrzęk warg sromowych, plamienie

DNI NIEPŁODNE

Śluz: suchość albo śluz kleisty, mniej rozciągliwy, biały lub żółty

Szyjka macicy: twarda, ułożona nisko

Temperatura ciała: Temperatura ciała przed owulacją niższa

Inne objawy: zmiany skórne, ból podbrzusza, krwawienie miesięczne

Komentarze do: Dni płodne i niepłodne (3)

Cardio
Cardio 13-12-2012 14:38

komputer

1

Ja sobie mierzę temperaturę i stosuję metodę Billingsów. Powoli jednak mnie to męczy i zastanawiam się nad kupnem komputera cyklu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
medicine
medicine 08-07-2011 11:20

Afrodyta

1

Też go używam i nie narzekam ;) na początku miałam trudnosci z interpretacją, ale najwyraźniej robiłam coś źle, bo teraz stosuję go codziennie i wszystko ładnie pokazuje :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
buziunia
buziunia 10-06-2011 15:20

najlepszy jest tester

1

sama używam takiego na ślinę, tester Afrodyta. jest ok, bo bardziej komfortowy od tych na mocz, no i wielokrotnego użytku.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze