Szukaj

Dodatkowe objawy płodności

Podziel się
Komentarze1

Metody określania płodności można podzielić na podstawowe oraz dodatkowe. Wiele kobiet, korzysta tylko z tych pierwszych skupiając się na śluzie, temperaturze oraz ułożeniu szyjki macicy. Oczywiście są one kluczowe w ustaleniu dni owulacji. Istnieją jednak jeszcze dodatkowe symptomy, które mogą stać się uzupełnieniem interpretacji głównych objawów.

Dodatkowe objawy płodności

Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że poniżej podane dodatkowe objawy płodności nie muszą występować u wszystkich kobiet oraz nie istnieje zależność, że w każdym cyklu miesięcznym będą one się pojawiały. Umiejętność, jednak ich rozpoznania stanowi dodatkowy atut w oznaczaniu dni płodnych.

Doodatkowe oznaki płodności

Do najczęstszych symptomów, na które kobieta powinna zwrócić uwagę jest:

  • Bolesny ucisk, często zwany bólem owulacyjnym, może pojawić się w prawej lub lewej części podbrzusza. Zazwyczaj odczuwalny jest na wysokości jajnika, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa. Kobieta może się go spodziewać w okolicach kilku dni przed owulacją. Nie jest on długotrwały. Panie odczuwają go zazwyczaj w postaci kłucia, bolesnego skurczu, a czasem nawet przeszywającego tępego bólu. Przyczyną tej dolegliwości jest płyn, który wydostając się z pęcherzyka Graffa  w czasie owulacji podrażnia otrzewną.

  • Plamienie - niektóre kobiety w okolicach owulacji, mogą zobaczyć na swojej bieliźnie lekkie plamienie. Nie jest ono tak duże jak miesiączka, jednak zazwyczaj wymagające użycia wkładki higienicznej. Powoduje je nagły spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety, do którego dochodzi tuż przed owulacją.  W tym wypadku zbyt mała ilość progesteronu nie potrafi utrzymać wyściółkę macicy, stąd to małe krwawienie. Nie utrzymuje się ono długo i szybko zanika wraz z pojawieniem się wzrostu poziomu progesteronu.

  • Obrzęk warg sromowych nie jest częstym objawem, jednak niektóre panie mogą zauważyć powiększenie się okolic sromu oraz samych warg sromowych, w szczególności po stronie jajnika, w którym następuje owulacja.
  • Wrażliwość piersi zazwyczaj kojarzy się kobietą z okresem menstruacyjnym, jednak w fazie okołoowulacyjnej, również mogą stać się one bardziej tkliwe. Wszystko za sprawą zwiększonego poziomu estrogenów w ciele kobiety.


Oprócz powyższych objawów, panie przed owulacją mogą zaobserwować zmiany swojego nastroju. Nie jest to regułą, jednak chwilowe wahania nastrojów powinny dać sygnał, że zbliżają się dni płodne. Również odczucia częstego oddawania moczu lub odczuwanie boleści żylaków są kolejnymi symptomami.

Oczywiście za pomocą samych dodatkowych metod płodności, kobieta nie jest w stanie określić zbliżającej się owulacji. Dokładna obserwacja całości mechanizmów zachodzących w organizmie jest tutaj kluczowa. Jeżeli, jednak panie nie mają ochoty na codzienne badanie się i zapisywanie wyników, mogą one skorzystać z  dostępnych  w aptece  technologicznych testów, które wskażą nam przybliżony dziań owulacji. Do takich zestawów płodności możemy zaliczyć: test owulacji, badający stężenie LH - hormonu wydzielanego w dużej ilości przy jajeczkowaniu, monitora płodności czy testu płodności ze śliny.

Komentarze do: Dodatkowe objawy płodności (1)

medicine
medicine 22-03-2012 13:50

objawy

1

U mnie niestety te objawy praktycznie nie występują, albo nie mogę ich wychwycić. Dlatego nauka npr była dla mnie męcząca...więc do określania dni płodnych wybrałam cyclotest - monitor cyklu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze