Szukaj

Alkohol a płodność mężczyzny

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak alkohol wpływa na ich płodność. Czy już jedno piwo oddziałuje na możliwość zapłodnienia partnerki, czy dopiero większe ilości. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tematu wpływu alkoholu na męską płodność.

Alkohol a płodność mężczyzny

Człowiek w ciągu całego swojego życia jest narażony na działanie różnych czynników, które mogą wpływać na jego płodność. W przypadku mężczyzn podstawowym elementem przy ocenie potencjału płodności jest jakość nasienia i związana z nią zdolność do wytwarzania plemników.

Podstawowym badaniem przy diagnostyce niepłodności jest badanie ogólne nasienia, czyli tzw. spermogram. W czasie badania analizowana jest zarówno ilość plemników w nasieniu, jak i cechy plemników takie jak: budowa, żywotność oraz ruchliwość.  W tym kontekście istotne są wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na jakość spermy i prawidłowy przebieg procesu wytwarzania plemników.

Alkohol nie ma wpływu na ilość nasienia?

Wpływ spożywania alkoholu na męską płodność jest przedmiotem szerokiej dyskusji wśród naukowców, głównie z dziedziny urologii oraz andrologii. Przeprowadzone dotychczas badania w tym zakresie nie pozwalają jednak na jednoznaczne stwierdzenie czy alkohol może stanowić przyczynę problemów z płodnością wśród mężczyzn, gdyż wnioski opublikowanych badań bywają ze sobą sprzeczne.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, których wyniki opublikowano na łamach miesięcznika Human Reproduction, spożywanie alkoholu nie powoduje spadku ilości produkowanej spermy. Badania dotyczyły wpływu stylu życia i związanych z nim nawyków na ilość wytwarzanego przez mężczyzn nasienia. Przeprowadzone testy skupiały się jednak na ilości, a nie jakości spermy, nie dostarczały więc całościowego obrazu wpływu alkoholu na płodność mężczyzn.

Alkohol zagraża jednak męskiej płodności

Badacze w większości przypadków postrzegają alkohol jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na męską zdolność do reprodukcji. Według dr. Patricka O’Briena, rzecznika Królewskiego Kolegium Położnictwa i Ginekologii, nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do obniżenia poziomu testosteronu, a także ma wpływ na ilość i jakość wytwarzanej spermy. Nadużywanie alkoholu może również skutkować spadkiem libido oraz zaburzeniami erekcji.

Związek alkoholu z jakością nasienia odnosi się głównie jego do destruktywnego wpływu na kondycje plemników. Spożycie alkoholu zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia zaburzeń w budowie plemników, a także zmniejszenia ich ruchliwości i ogólnej zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Warto również pamiętać, że spożywanie alkoholu prowadzi do obniżenia przyswajalności cynku, który ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych oraz jest niezbędnym elementem procesu wytwarzania nasienia.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do również do zaburzenia zdolności do wytwarzania plemników w związku z uszkodzeniem niektórych organów wewnętrznych np. wątroby. Tego typu uszkodzenia mogą negatywnie wpływać na płodność nawet w długiej perspektywie czasowej, a co za tym idzie, eliminacja tych zmian może być bardzo czasochłonna.

Podsumowanie

Mimo tego, że niektóre badania sugerują brak związku między spożywaniem alkoholu a ilością produkowanego nasienia, należy pamiętać, że ilość wytwarzanej spermy to tylko jedno z wielu kryteriów dotyczących płodności. Nadmierne picie alkoholu może być przyczyną negatywnych zmian w organizmie mężczyzny, które mogą uniemożliwić mu posiadanie potomstwa. Należy również pamiętać, że istnieje wiele różnych czynników mogących wpływać na płodność, a alkohol jest tylko jednym z nich.

Autor: Stanisław Skorcz

Komentarze do: Alkohol a płodność mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz