Szukaj

Niepewny wynik testu ciążowego

Podziel się
Komentarze0

Jedną z metod, która może potwierdzić zajście w ciążę jest zastosowanie testu ciążowego. Domowe testy ciążowe mają jedną z zalet, że można je wykonać w zaciszu własnego domu, zaś ich wynik w większości przypadka daje nam dokładną diagnozę. Czasem, jednak jego użycie może nas zbić z tropu… jestem w ciąży czy nie?

Niepewny wynik testu ciążowego

Najpierw wynik pozytywny potem negatywny i co teraz?

Istnieją przypadki, w których panie po wykonaniu pierwszego testu ciążowego są przekonane, że wynik wyszedł pozytywny. Natomiast ponowne jego użycie daje nam odmienny rezultat. Co to oznacza?

Czułość testu jest podstawową jego zaletą, dlatego przy wyborze produktu kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Im czulszy test ciążowy, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania dobrego wyniku. Większość dostępnych testów na rynku farmaceutycznym pozwala nam na wykrycie ciąży od 10 dni po zapłodnieniu. Powoduje to, że zbyt wczesne jego użycie może spowodować, że wynik będzie niepewny.

W związku z tym, że testy mogą wykryć nawet  bardzo wczesną ciąże, również tą biochemiczną, która nie może być kontynuowana, czyli kończy się ona zanim się zacznie, może to wprawić kobietę w zakłopotanie. Ciąże biochemiczne występują bardzo często (aż 70% przypadków). Polegają one na tym, iż dochodzi do zapłodnienia , jednak komórka jajowa nie potrafi się zagnieździć w macicy. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z wystąpienia tego typu przypadku. Jednak wykonanie zbyt wczesne testu ciążowego może potwierdzić wystąpienie ciąży biochemicznej, stad możliwy początkowo wynik pozytywny na teście, a potem negatywny.


Z medycznego punktu widzenia ciąża biochemiczna jest raczej cyklem, w którym nigdy nie dochodzi do prawidłowej ciąży, niż poronieniem.  Jest to zazwyczaj przypadkowe zdarzenie, które nie wymaga leczenia. Jednak może się odbić negatywnie na psychice kobiety, szczególnie tej, która z niecierpliwością oczekiwała na dziecko. Taka utrata nadziei na ciąże, może sprawić wiele przykrości.

Obecnie wiele kobiet sięga po testy ciążowe, ze względu na jego dostępność oraz  łatwość w użyciu. Wystarczy umieścić próbkę moczu na dozowniku i dowiedzieć się czy doszło do poczęcia. Jednak ma to także swoje minusy, gdyż powoduje większe wykrywanie ciąż biochemicznych. 

Dobrą wiadomością w tym wypadku jest to, iż nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, które po wystąpieniu ciąży biochemicznej nie pozwalałby na dalsze starania się o dziecko. Jest to możliwe przy następnej okazji wystąpienia dni płodnych. Również pojawienie się ciąży biochemicznej nie zwiększa ryzyka powtórnego jej nadejścia. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zastosowaniu testu. Może tym razem lepsze będzie poczekanie z jego użyciem, alby niepotrzebnie nie dokładać sobie zmartwień.

Odpowiedni dobór testu (im droższy, tym lepsza czułość) oraz właściwe jego zastosowanie powinno dać prawidłowy rezultat. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepewności, co do jego wyniku, warto po paru dniach powtórzyć test, zanim wyciągnie się jakiekolwiek wnioski. Najlepszym jednak wyjściem będzie konsultacja z lekarzem, który w stu procentach będzie wstanie nas zapewnić o ewentualnym zapłodnieniu.

Komentarze do: Niepewny wynik testu ciążowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz