Szukaj

Anoreksja a niechciana ciąża

Podziel się
Komentarze0

Z badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców wynika, że kobiety cierpiące na anoreksję są bardziej narażone na nieplanowaną ciążę niż kobiety bez zaburzeń odżywiania.
- Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu błędnego przekonania, że anorektyczki nie mogą zajść w ciążę, bo mają nieregularne miesiączki, lub nie miesiączkują w ogóle - powiedziała główna autorka badania, Cynthia M. Bulik, dyrektor programu ds. zaburzeń odżywiania na University of North Carolina.

- Anoreksja nie zapewnia w żadnym wypadku antykoncepcji. Sam brak miesiączki lub nieregularna menstruacja nie wykluczają możliwości zajścia w ciążę - stwierdziła w informacji prasowej uniwersytetu.

Zobacz również:Bulik wraz z asystentami przeanalizowała dane 62 060 kobiet pochodzące z kohortowego badania przeprowadzonego wśród norweskich matek i dzieci. Naukowcy odnotowali 62 przypadki kobiety z anoreksją. Odsetek nieplanowanej ciąży wśród anorektyczek wynosił około 50 procent, podczas gdy u innych kobiety wynosił on 18,9 procent.

Badanie wykazało również, że 24,2 procent kobiet z anoreksją przyznało się do dokonania aborcji, w porównaniu do 14,6 procent wśród pozostałych.

Wyniki badań zostały opublikowane w listopadowym wydaniu czasopisma Obstetrics & Gynecology.

- Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia powinni upewnić się, że w jasny sposób przekazują kobietom cierpiącym na anoreksję wiedzę na temat ich seksualności i stosowania antykoncepcji, tak jak powinni to robić ze wszystkimi dziewczętami i kobietami - dodała.

Komentarze do: Anoreksja a niechciana ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz