Szukaj

Anoreksja i bulimia

Podziel się
Komentarze1305

Przyczyn zachorowań na anoreksję i bulimię jest wiele. Najczęściej mówi się o presji otocznia, które lansuje ideał szczupłej, wręcz chudej kobiety. Mogą to być także własne głęboko ukryte problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, np. kłopoty w rodzinie, szkole, brak kontroli nad własnym życiem, a także autodestrukcyjne przekonanie, że niewiele zależy od nas samych. Przyczyn trzeba dopatrywać się również we wczesnym dzieciństwie i wzorcach myślowych pielęgnowanych często. nieświadomie przez całe życie.


Niewinne początki anoreksji.

Nikogo nie dziwi, że młoda dziewczyna się odchudza. Jeżeli jednak chęć schudnięcia zaczyna dominować w codziennym życiu i wyznacza wszelkie nasze działania, to jest to niepokojący sygnał.

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny charakteryzuje się fałszywą oceną własnego ciała, prowadzącą do głodzenia się. Chorują na nią osoby w różnym wieku i z różnych środowisk, ale najczęściej dotyka ona dziewczęta między 12 a 21 rokiem życia. Chłopcy zapadają na tę chorobę 10 razy rzadziej. Zwykle zaczyna się niewinnie. Młode dziewczęta w okresie dojrzewania nie zawsze akceptują swoje nowe kobiece kształty i próbują się odchudzać, najpierw ograniczają kalorie, później eliminują kolejne potrawy. Wreszcie do życia wystarcza im 300 kcal. Jedzenie pozostaje wciąż w centrum ich zainteresowania. Uprawiają sporty w celu spalenia nawet tej minimalnej ilości kalorii Dziewczęta dotknięte tą chorobą zazwyczaj są ambitne, posłuszne uważane za wzorowe córki. Niektórzy psychiatrzy uważają, że jedzenie staje się dla nich jedyną sferą życia, którą mogą same kontrolować. Chore cierpiące na anoreksje nieustannie się głodzą, co powoduje spadek masy ich ciała. Mimo znacznego wyniszczenie niektóre nadal są przekonane o własnej nadwadze. Niekiedy chore z pedanterią przygotowuję własne jedzenie. Na przykład kroją je na małe kawałki, a następnie bardzo precyzyjnie układają na talerzu.Chorzy na anoreksję nie muszą być bardzo chudzi, zaburzenia łaknienia zaczynają się zancznie wcześniej, gdy mimo iż osoba posiada normalną masę ciała uważa się za grubą i coraz bardziej zmniejsza przyjmowanie pokarmu.

Bulimia – ciągła walka z ciałem.

Bulimia to często manifestacja uczuć, których młode osoby często nie potrafią wyrazić lub ukierunkować w inny sposób.

Sam przebieg choroby jest dramatyczny: to ciągła walka z ciałem i jego potrzebami. Osoby chorujące na bulimię panicznie boją się przytyć. Jedzenie utożsamiają z wrogiem lub z ogromną przyjemnością, na którą nie mogą sobie pozwolić. Jednak czasami ulegają pokusie, poddają się swemu najgorszemu wrogowi i jedzą, jedzą, jedzą... Podczas ataku łaknienia osoba chorująca na bulimię może zjeść wszystko: lody przegryźć kiszonym ogórkiem, zagryźć chipsami i popić mlekiem czekoladowym, pochłania ogromne porcje jedzenia. Ataki głodu kończą się najczęściej długą wizytą w toalecie. „Na początku jest trudno wywołać wymioty, lecz po pewnym czasie już nawet nie trzeba wkładać palców. Świetne są także tabletki przeczyszczające i wszelkie inne środki, które pozwalają pozbyć się „tego brudu” z organizmu” – mówi dziewiętnastoletnia Kasia. Brzmi okropnie, wręcz obrzydliwie? Ale właśnie tak wygląda życie osoby chorej na bulimię. Bo trzeba jeszcze raz nazwać rzecz po imieniu – bulimia to choroba. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dotyka tylko pulchnych obżartuchów. Jest to najczęściej problem, z którym walczą młode, piękne kobiety i dziewczęta.

Anoreksja i bulimia to problem, który każdy przeżywa inaczej. Definicje, reguły, ramki nie są w stanie scharakteryzować ogromu zniszczeń fizycznych i psychicznych, jakie niesie ze sobą ta choroba.

Aby dotrzeć do osoby chorującej na bulimię czy anoreksję należy podejść do niej z wrażliwością i empatią. Leczenie, to najczęściej długotrwała terapia, w którą zaangażowane są całe rodziny. Najważniejsza jest jednak świadomość zagrożenia u samej osoby chorującej. Bez chęci wyzdrowienia nie jesteśmy w stanie wiele pomóc, często jednak wystarcza czyjaś obecność, zrozumienie i wsparcie. Bulimia i anoreksja to wyniszczająca, groźna choroba, z którą trzeba walczyć.

Rodzaje zaburzeń żywienia na tle psychicznym

Anoreksja nervosa

Głodzenie się przez spożywanie minimalnej ilości pokarmów lub całkowite niejedzenie. Ludzie cierpiący na to schorzenie ujawniają nadlękliwość dotyczącą wagi ciała i sylwetki. W celu zachowania szczupłej sylwetki, człowiek może przestrzegać diety lub za dużo ćwiczyć. Branie środków farmakologicznych, aby pozbyć się jedzenia z organizmu jest także czymś powszechnym. Kobiety z anoreksją mogą mieć nieregularne cykle miesiączkowe, albo nie mieć wcale miesiączek. Ludzie z tą chorobą mogą myśleć, że mają nadwagę, nawet wtedy, kiedy są bardzo szczupli. Proces jedzenia staje się obsesją, albo czymś o czym nie można przestać myśleć. Nawyki w zakresie jedzenia przybierają postać odbiegających od normy takich jak: unikanie produktów żywnościowych i dań, wybieranie tylko kilku rodzajów pożywienia i spożywanie ich w małych ilościach lub skrupulatne odmierzanie porcji przeznaczonych do spożycia. Osoby z anoreksją mogą także mieć obsesję na punkcie ważenia się. Anoreksja może powodować takie same rodzaje problemów, jakie zdarzają się, kiedy osoba głoduje. Brak pożywienia może powodować, że jednostka staje się bardzo chuda, jej włosy i paznokcie stają się kruche, skóra staje się wysuszona, ma miejsce zatwardzenie, a czasami biegunka. Schorzenie to może także wpływać na ciśnienie krwi, powodując słabą anemię, może redukować przyrost masy mięśniowej, prowadzić do zatrzymania okresów menstruacyjnych oraz do puchnięcia stawów. Niedobór wapnia, z powodu stosowanej diety umieszcza anorektyczki w grupie większego ryzyka wystąpienia osteoporozy w późniejszym okresie życia. Wielu ludzi cierpiących na to schorzenie ujawnia depresję, niepokój oraz problem z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Najbardziej poważne problemy to śmierć z zagłodzenia, ustanie akcji serca lub samobójstwo.Bulimia nervosa

Występuje wtedy, gdy jednostka spożywa skrajne ilości pokarmów a potem wymiotuje, oraz przyjmuje środki farmakologiczne, aby pozbyć się jedzenia z organizmu. Nadmierne uprawianie sportu, wykonywanie ćwiczeń mogą także mieć miejsce w celu upewnienia się, czy nie zwiększyła się waga ciała po obżarstwie. Ludzie z tym schorzeniem nie mają żadnego poczucia kontroli podczas gdy, jedzą w nadmiarze. Choroba ta rozpoczyna się często w późniejszych nastoletnich latach lub we wczesnej dorosłości. Podobnie jak osoby z anoreksją, osoby z bulimią ujawniają skrajny poziom zamartwiania się względem żywności, wagi ciała i sylwetki. Wielu ludzi z bulimią obżera się i oczyszcza organizm z pożywienia w tajemnicy oraz wciąż utrzymuje normalną wagę ciała. Przez takie działanie, jednostka może często ukrywać chorobę latami. Uczucia wstrętu i wstydu po obżeraniu się są powszechne, podobnie jak uczucia ulgi po oczyszczeniu organizmu z pożywienia. Epizody obżarstwa mogą zdarzać się raz lub dwa razy w tygodniu oraz nie rzadziej niż klika razy dziennie. Mogą być powodowane depresją, nudą, złością, gniewem. u. Obżarstwo powoduje, że w organiźmie zmniejsza się ilość potasu, co może uszkodzić mięsień sercowy oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Częste wymiotowanie może doprowadzić do zaognienia przełyku i uszkodzenia zębów. Jeszcze jednym problemem spowodowanym bulimią są blizny na opuszkach palców spowodowane ich wpychaniem do gardła, by spowodować wymioty, zmiany cykli menstruacyjnych i zanik popędu seksualnego. Ludzie cierpiący na tą chorobę mogą wykazywać kłopoty w radzeniu sobie i kontrolowaniu impulsów, stresów, niepokoju. Mogą także ujawniać depresję, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (choroba, w której występują niepożądane myśli oraz zachowania, od których powtarzania nie można się powstrzymać) oraz inne choroby umysłowe. Problemy z alkoholem i narkotykami są także powszechne, u osób z bulimią.

"hulaszcze jedzenie" (ED- ang. eating disorder).

Zaburzenie polegające na "hulaszczym jedzeniu" (ED- ang. eating disorder) - kiedy jednostka nie potrafi kontrolować potrzeby nadmiernego jedzenia i często obżarstwo utrzymuje w tajemnicy. Ludzie z tym zaburzeniem odżywiania nie odczuwają kontroli podczas okresów, w których nadmiernie spożywają posiłki. Podczas hulaszczego jedzenia, jednostka może jeść dużo szybciej niż normalnie, może jeść do momentu aż poczuje dyskomfort, może jeść ogromne ilości potraw, kiedy nie jest głodna oraz może jeść w samotności. W przeciwieństwie do bulimii i anoreksji, jednostka nie próbuje pozbyć się z organizmu dodatkowego jedzenia przez wykonywanie czynności takich jak: wymiotowanie lub nadmierne ćwiczenia. Z tego powodu wielu ludzi, którzy cierpią na tą chorobę mają nadwagę. Jednostka może odczuwać wstręt, wstyd oraz poczucie winy podczas hulaszczego obżerania się, co w konsekwencji prowadzi do tzw. ciągów obżarstwa. Podobnie jak w przypadku anoreksji, ludzie z zaburzeniem polegającym na "hulaszczym jedzeniu" (ED) mogą bać się utycia, mogą chcieć stracić na wadze oraz nie lubią wyglądu swojego ciała. ED często rozpoczyna się w późnym okresie adolescencyjnym lub we wczesnych latach dorosłości. Niektórzy eksperci utrzymują, że ED jest najbardziej powszechnym zaburzeniem odżywiania. Choroba często rozwija się wkrótce po skrajnej utracie wagi z powodu diety. ED może być trudnym schorzeniem do zdiagnozowania i może być mylone z innymi przyczynami otyłości. Ludzie z ED często cierpią na nadwagę, ponieważ utrzymują dietę wysoko-kaloryczną bez uprawiania ćwiczeń. Problemy medyczne są zbliżone, do tych, które wynikają z otyłości: wysokie poziomy cholesterolu we krwi, wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca. ED zwiększa także ryzyko zachorowania na serce lub pewne rodzaje nowotworów. Ludzie z ED często cierpią także z powodu depresji.

Autor: Katarzyna Dyllus

Komentarze do: Anoreksja i bulimia (1305)

LauraMinka
LauraMinka 04-09-2017 17:44

Praca licencjacka.

1

Piszę pracę licencjacką dotyczącą bulimii i anoreksji, potrzebuję jednej z Was, która leczyła się w szpitalu z powodu bulimii i/lub anoreksji. W tej pracy anonimowość jest w 100%. Jest mi niezbędna Wasza historia chorob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
joannascda
joannascda 23-08-2009 09:55

Ostrzegam!

2

pisze do wszystkich,którzy na razie otarli się o anoreksje i bulimie,ale jeszcze nie wdepnęli w to gówno.zastanówcie się zanim wsadzicie palce do ust czy rzyganie rzeczywiście roziwąże wasze problemy.zamiast pytać o spos... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
smutna
~smutna 10-05-2006 21:46

to jest na zawsze

4

z tego sie nie wychodzi to albo sie ma alo nie niby wyszłam dali mi leki uwieżyłam ze pomogą pomogł na krótko pozbyłam sie depresii i przybyło mi kilogrmów teraz nie jem co dalej nie wiem nie wiem co bedzie boje sie ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
loczek
loczek 10-10-2007 19:00

Dziesięc lat z bulimią

8

od 10 lat choruje na bulimie moje życie polega tylko na jedzeniu i wydawaniu naprawde ogromnej kwoty pieniedzy na jedzenie które i tak zawsze zwracam .Za rok wychodze za mąż i co potem przecierz ja nieprzestanie tego rob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
agusfa
agusfa 18-08-2007 15:45

Historia bulimiczki

16

Hej,nazywam sie Agata od 2 lat choruje na bulimie i anoreksje. Moja choraba zaczeła sie od braku akceptacji do samej siebie... Byłam gruba i było mi z tym źle. Zaczełam wymiotować. Robilam to wszedzie gdzie sie tylko dał... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (16)
Pokaż cały wątek (16)
CiociaTori
CiociaTori 18-07-2006 17:07

Bulimie i anoreksje da się wyleczyć

7

jednak leczenie nie jest prostą droga. najpierw musi być chęc chorego, chęć odcięcia się od choroby, z tym co ją spowodowało. potrzebna jest pomoc psychologa(niestety dla niektórych z was) gdyż podłoże zaburzeń odżywiani... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (7)
Pokaż cały wątek (7)
kluska
kluska 02-11-2010 23:09

Choroby psychiczne

1

Nie wiem jak wyleczyc bulimie i anoreksje. Bulimka i Ano sa ze mna od 18- go roku zycia czyli juz przeszlo 13 lat. Najpierw przez kilka lat byla ze mna Ana teraz tez od kilku lat jest Bulimka. Wygladam normalnie, dla inn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Małą_21895
Małą_21895 31-07-2009 15:43

Chcę schudnąć!

9

Waze 50kga 160wzrostu.Jak wymusic wymioty itd?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
dottykropeczka
dottykropeczka 03-06-2010 11:58

Nienormalne panienki

1

Boże Mój Drogi! Wszystkie które chcą wymiotować - puknijcie się w głowę :( Mało, jak mi szkoda takich szczyli. Choruje od 3 lat na anoreksje :( Albo nie jem, albo wymiotuje nawet głupim jogurtem, bo żołądek już nie może... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Agape
Agape 20-04-2010 11:16

W imieniu Agape...

1

Pewna dziewczyna,która chciała być szczupła,piękna i zgrabna poprzez pryzmat cielesności...niedawno odeszła...Nie ma już tej Agape,która czasami, gdy było jej źle, i która myślała, że w tych chwilach jest sama,tu pisała.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze