Szukaj

Zabawna nauka

Podziel się
Komentarze0

Każdy maluch to potencjalny geniusz. Do szóstego roku życia, jego mózg przyswaja informacje bez większego wysiłku. Jak wykorzystać ciekawość dziecka i potrzebę nowych wrażeń? Dzieci to mali odkrywcy. Codziennie dostrzegają i zapamiętują wiele szczegółów, wciąż zdobywając nowe umiejętności.

Zabawna nauka

Zadaniem rodziców i opiekunów jest stworzenie maluchom jak największej liczby okazji do poznania świata, otoczenia i samych siebie.

Zabawa jest integralną częścią życia dziecka oraz niezbędnym czynnikiem w okresie jego rozwoju i dorastania. Maluchy mają niespożytą ilość energii. Skupienie ich uwagi na dłużej niż 3 minuty jest zadaniem niełatwym Czas nauki powinien więc być wypełniony wieloma atrakcjami.

Aktywne formy edukacji podtrzymują zainteresowanie oraz koncentrację dziecka. Rozwijają także jego spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową. Lekcje wzbogacone o taniec, śpiew, recytacje wierszyków lub zajęcia plastyczne stymulują w dzieciach umiejętność twórczego myślenia.

W zabawach grupowych nabywają natomiast naturalną zdolność do rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności. Poznają czym jest rywalizacja, radość zwycięstwa lub gorycz porażki. Kontakt z rówieśnikami stymuluje również rozwój społeczny dziecka, które uczy się współpracy i budowania więzi z innymi.


Zabawy ruchowe, tematyczne oraz konstrukcyjne często wykorzystuje się podczas nauki języków obcych. Wzbogacenie programu nauczania o różnego rodzaju aktywności zwiększa zaangażowanie dziecka i przynosi znacznie lepsze efekty. Dzięki tym metodom, maluch przyswaja nowy język w sposób całkowicie naturalny. Gry i zabawy intelektualne służą także powtórce materiału w różnorodnych technikach i kontekście.

Alternatywą dla tradycyjnych metod nauczania są zabawy pozwalające dzieciom osłuchać się z obcym językiem. Dzięki nim, maluchy uczą się nowych wyrazów poprzez praktyczne zastosowanie ich znaczeń. Przykładowo, dzieci słysząc instrukcje „let’s run” zaczynają biegać po sali, kilkakrotnie powtarzając ten zwrot.

W ten sposób można także szybciej zauważyć efekty nauki – maluchy rozumieją polecenie nauczyciela, ponieważ reagują na nie wykonując konkretną czynność. Dzieci szybciej poznają nowe słowa także poprzez dodatkowe pokazywanie ich znaczeń, na przykład wskazując części ciała, o których śpiewają piosenkę.

Każda zabawa ma określony wpływ na dziecko i sprawia, że dzięki niej nabywa ono nowych umiejętności. Jeśli maluch wykona poprawnie jakąś czynność, warto go pochwalić. Dzięki temu, sprawimy mu ogromną satysfakcję i zmotywujemy do dalszej aktywności, a nowe doświadczenie lepiej utrwali się w jego pamięci.

Komentarze do: Zabawna nauka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz