Szukaj

Zabawa z innymi dziećmi

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci okazują się być często bardzo egoistyczne jeżeli chodzi o zabawy z rówieśnikami. Chęć zabawy i dzielenia się zabawkami przychodzi dopiero z czasem. Po ukończeniu drugiego roku życia maluchy są w stanie wyznaczać sobie pewne cele w zabawie, które chcą realizować wspólnie z rówieśnikami.


Ważne jest by w przypadku, gdy dzieckiem opiekuje się niania lub babcia dostarczać mu możliwości spotykania się z innymi szkrabami. Dzieci będące w żłobku w naturalny sposób przystosowują się do zabawy w grupie. Zadaniem opiekunek pracujących w żłobku jest takie zaplanowanie zabaw, by dzieci podczas nich mogły uczyć się współpracy. W ten sposób możliwe jest przezwyciężanie tzw. wrodzonego egoizmu, który często dotyka dzieci. Dodatkowo poprzez wspólne zabawy maluch przystosowuje się do życia w grupie.

Towarzystwo spełnia bardzo ważną rolę w przypadku dzieci. Dwulatki rzadko co prawda bawią się wspólnie, jednak bardzo lubią obserwować siebie nawzajem, by później naśladować pewne zachowania. By dziecko potrafiło się dzielić zabawkami musi upłynąć jednak trochę czasu. Wcześniej często mamy do czynienia z wybuchem różnego rodzaju kłótni. Istotne w tych pierwszych wspólnych zabawach jest niedopuszczenie do wzajemnej przemocy. Dzieci w tych pierwszych etapach wspólnej zabawy często posuwają się do przemocy.


W przypadku nieco starszych dzieci sprawa wygląda już inaczej. Umysły maluchów są bardzo otwarte, dlatego przyjemnością okazuje się być oglądanie tych wspólnych zabaw, podczas których granice fantazji zostają często przekroczone. Dziecko, które nie uczęszcza do żłobka powinno regularnie odwiedzać plac zabaw, gdyż tam ma możliwość poznania kolegów w różnym wieku. W około 3 roku życia szkrab zaczyna już wręcz nalegać na zabawy z rówieśnikami, gdyż sprawia mu to ogromną radość.

Bardzo lubianymi przez dzieci zabawami są wszelkie te związane z piłką. Jest to doskonała zabawka dla dziecka w każdym wieku. Nie dość, że rozwija koordynację ruchów i wzmacnia mięśnie, to jeszcze może łączyć w zabawie całą gromadkę dzieci. Dobrym pomysłem jest włączenie dorosłych do zabaw z dziećmi. Mogą oni organizować i kontrolować współzawodnictwo swoich pociech.

W 3 roku życia można zaobserwować, że dzieci bardzo chętnie naśladują rożnego rodzaju zachowania dorosłych. Stąd też częste jest naśladowanie codziennych czynności. Powszechną zabawą jest ta polegająca na robieniu zakupów i przygotowywaniu smakołyków. Dzieci uwielbiają bawić się w sprzedawców, klientów, kucharzy, kelnerów, itd. Takie naśladownictwo pozwala im przystosować się do późniejszego życia w społeczeństwie, a przy okazji jest wspaniałym pretekstem do wspólnej zabawy. 

Okazuje się, że bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka jest zabawa z rówieśnikami. Maluchy poprzez wspólną zabawę wyzbywają się swojego wrodzonego egoizmu, a przy okazji uczą się życia w grupie. To ważne, by każdy rodzic umożliwił swojemu dziecku kontakty z rówieśnikami, bo w ten sposób przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju.

Komentarze do: Zabawa z innymi dziećmi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz