Szukaj

Wzrost dziecka

Podziel się
Komentarze0

Chcąc obserwować prawidłowy rozwój dziecka należy zwracać uwagę na długość jego ciała. Każde badanie lekarskie opiera się na mierzeniu dziecka i porównywaniu uzyskanych wyników z odpowiednimi tabelami wiekowymi. W ten o to sposób lekarz sprawdza, czy dziecko rozwija się we właściwy sposób. Rozwój szkieletu dziecka nie jest zależny od przyrostu masy ciała i tkanki tłuszczowej, tak jak w przypadku wagi ciała.Czym różni się rozwój chłopca od rozwoju dziewczynki?

Z reguły dziewczynki rodzą się o 1cm mniejsze niż chłopcy. Jednak prawidłowa długość ciała noworodka powinna wynosić ok 46-55 cm. Taka długość ciała podobnie zresztą jak waga dziecka bardzo szybko się zmienia. Po ukończeniu 3 miesiąca życia dziecko rośnie o ok. 10 cm. W kolejnych 3 miesiącach zaobserwować możemy wzrost o 6,5 cm, a do 9 miesiąca maluchowi przybywa 4,5 cm. Do pierwszego roku życia niemowlak wzrasta o kolejne 4 cm. Po upływie roku  chłopiec z reguły mierzy od 74,3 do 80,1 cm ważąc przy tym ok. 9,6-11,8 kg. Wzrost dziewczynki natomiast  mieści się w przedziale 73-78 cm a waga wynosi ok. 8,8-11 kg.

Jeżeli chodzi o średni wzrost ludzi to można powiedzieć, że jest on bardzo zróżnicowany. Rasa nordycka z reguły osiąga wyższy wzrost niż rasa żółta czy czarna. W jednorodnych populacjach zauważyć jednak można wpływ różnych czynników na wzrost ludzi. W kliku krajach Europy Pd. zaobserwowano wyraźny wzrost w ostatnich 50 latach mężczyzn w wieku 18 lat. Mierzą oni 10 cm więcej niż ich poprzednicy przed kilkunastoma laty.


W pierwszym roku życia dziecka jego garderoba musi ulegać ciągłym zmianom ze względu na bardzo szybki wzrost. W sklepach mamy dostępne różne oznaczenia rozmiarów poszczególnych ubranek. Są one kierowane albo miesiącami życia albo długością ciała dziecka. Czasami zakupiony przez nas ciuszek okazuje się być za mały lub za duży na dziecko. Numeracje poszczególnych firm różnią się od siebie i stąd te problemy. Najlepszym sposobem wyboru ubranka byłoby zabranie dziecka do sklepu i przymierzenie ciuszka. Jednak z racji tego, że takie zadanie może okazać się wyjątkowo trudne, najlepiej jest zabierać ze sobą do sklepu dopasowane ubranko, które może posłużyć jako wzór przy wyborze rozmiaru. 

Poza badaniem wzrostu dziecka przy kontrolnych badaniach pediatra obserwuje także obwód główki malca. Co prawda w pierwszych dwóch latach życia dziecka zmiany nie są aż tak zauważalne, jednak ciągły wzrost mierzonych wartości oznacza prawidłowy rozwój mózgu naszego malucha. Lekarz w trakcie badania nie skupia się tylko na badaniu bezwzględnych wartości, ale również bada proporcje wzrostu całego ciała dziecka. Jakiekolwiek odchylenia od normy sprawiają, że pediatra musi przeprowadzić szczegółową diagnostykę, by móc podjąć odpowiednie leczenie.

Z reguły obwód główki dziecka, które pojawia się na świecie wynosi 34-36 cm. Po 6 miesiącach powinien nastąpić wzrost o 7-8 cm. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko osiąga średnio 46-48 cm w obwodzie główki. Przy kolejnych wizytach kontrolnych u pediatry, istotną rolę nie spełnia tylko obwód główki, ale też jej stosunek do wielkości całego ciała. Każde dziecko rozwija się w nieco inny sposób, dlatego też najważniejszy jest proporcjonalny i stopniowy przyrost obwodu główki.

Komentarze do: Wzrost dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz