Szukaj

Najlepsze buty dla dziecka, które zaczyna chodzić

Podziel się
Komentarze0

Większość rodziców zastanawia się jakie obuwie wybrać dla maluszka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nauką chodzenia. Dobranie pierwszych butów do stopy dziecka jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na kształt jej kształt i naukę chodzenia. Jak więc dobrać odpowiednie buty dla dziecka? Oto kilka cennych wskazówek.Badania pokazują, że dzieci rozpoczynające naukę chodzenia powinny stawiać swoje pierwsze kroczki boso. Jest to spowodowane tym, iż nóżki maluszka najlepiej rozwijają się, gdy nie są niczym skrępowane ani ograniczone. Dla rozwoju stóp dziecka najbardziej korzystne jest chodzenie  po nierównej powierzchni.

Jednak ze względu na bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad higieny konieczne jest wyposażenie dziecka w obuwie. Oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup butów dla bobaska:

  • Miękkie podeszwy
Buty dla dziecka powinny mieć miękką powierzchnię, gdyż nie ograniczają one naturalnego ruchu stóp maluszka. Dlatego, niektórzy uważają, że tenisówki są najlepszym wyborem. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie bucików warto zorientować się co oferują nam sklepy obuwnicze.

  • Półbuciki
Specjaliści uważają, że buty dla dziecka nie powinny nadmiernie opinać stópek maluszka. Dlatego wbrew wszelkim wcześniejszym przekonaniom należy zrezygnować z butów powyżej kostki na rzecz półbutów, gdyż nie opinają ruchu kostek dziecka.

  • Przepuszczalny materiał
Buty dla dziecka powinny być wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Dlatego wskazuje się, by był wykonane z materiału lub skóry. Należy natomiast unikać bucików wykonanych z plastyku lub z innych tworzyw sztucznych, gdyż są one przyczyną  nadmiernego pocenia się stóp maluszka. W związku z tym zadbaj o to by kalosze lub inne buty wykonane z tworzywa sztucznego były noszone sporadycznie i zdejmowane zaraz po przyjściu do domu.


  • Płaskie podeszwy antypoślizgowe
Ważne jest, by maluszek rozpoczynający naukę chodzenia miał buciki, które uchronią go przed poślizgnięciami i upadkami. Dlatego zadbaj o to by podeszwy butów maluszka były wykonane z gumy lub plastiku z rowkami. Zapewniają one dużo lepszą przyczepność. Jeśli natomiast kupiłeś już buciki, które niestety nie mają antypoślizgowej podeszwy przetrzyj ją papierem ściernym lub podklej taśma klejącą.

  • Sztywne pięty
Ważne jest również, by obuwie, które wybierzesz dla dziecka sztywno trzymało piętę maluszka. Wato również zwrócić uwagę , by szew w bucikach był płaski i nie uwierał malca w czasie chodzenia.

  • Luz w palcach
Pamiętaj, że w przypadku dziecka najkorzystniej jest dobrać prawidłowy rozmiar butów. Jednak jeśli nie jest to możliwe lepiej założyć maluszkowi większe buty niż za ciasne.

Aby zmierzyć rozmiar stopy maluch powinien stać pewnie na nóżkach obiema stópkami. W odpowiednio dobranych butach pięty dziecka nie powinny się wysuwać w czasie chodzenia. Jeśli chcesz dobrać odpowiednią szerokość  butów, spróbuj uszczypnąć maluszka z boku buta. Jeśli zdołasz to zrobić, jest to jednoznaczne z tym, że but dziecka jest wystarczająco szeroki.

Mierząc długość buta dla dziecka naciśnij czubek buta kciukiem. Powinien się on mieścić pomiędzy palcami dziecka a początkiem bucika. Natomiast mały palec powinien być włożony między piętę dziecka a cholewkę buta.

  • Zwykły fason
Najbardziej korzystne dla prawidłowego rozwoju dziecka są buty o klasycznym fasonie. Dlatego kupując buty maluszkowi zadbaj o to by były one stosunkowo luźne i bez obcasów. Pamiętaj również, że decydując się na wybór obuwia dziecięcego nie powinnaś kierować się trwałością, gdyż maluszki bardzo szybko wyrastają z bucików. Należy również unikać noszenia bucików po rodzeństwie, gdyż buty najczęściej dostosowują się do kształtu stopy użytkownika. Dlatego tak ważne jest by pierwsze buciki były nowe i nie przyczyniały się do deformowania stóp malca.

Komentarze do: Najlepsze buty dla dziecka, które zaczyna chodzić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz