Szukaj

Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi

Podziel się
Komentarze0

Młode matki, które dopiero rozpoczynają  karmienie piersią  obawiają się, że nie będą potrafiły w prawidłowy sposób przystawić malucha do piersi. Jak więc opanować prawidłowa technikę przystawiania dziecka do piersi? Oto kilka cennych wskazówek. Jak powinno wyglądać poprawne przystawianie dziecka do piersi?


Aby dziecko i matka odczuwali komfort podczas karmienia należy zadbać o to, by w czasie przystawiania dziecka do piersi maluch swoimi ustami obejmował brodawkę oraz jej otoczkę. Dzięki temu dziecko będzie dziąsłami naciskać obwódkę sprawiając, że mleko z piersi matki zacznie płynąć.  Tylko taka technika ssania piersi pozwoli maluchowi najeść się do syta. W innym przypadku bobas pozostanie nienajedzony, natomiast u matki może wystąpić bolesność brodawki czy jej popękane.

Przed rozpoczęciem karmienia warto nie tylko dziecko przygotować do ssania piersi ale również siebie. W tym celu najpierw zadbaj o wybranie pozycji, która pozwoli ci na komfortowe karmienie maluszka. Kolejno brodawką dotknij delikatnie usta malucha, które powinny się szeroko otworzyć.

Specjaliści uważają również, że dobrym sposobem, by maluch otworzył szeroko usta do karmienia jest dotknięcie brodawką jego noska  a następnie dolną część górnej wargi. Tego typu metoda gwarantuje, że podczas karmienia dolna warga niemowlęcia nie podwinie się.


Bobasa można również zachęcić do chwycenia brodawki wyciskając na jego wargi odrobinę siary z piersi. U większości dzieci jest to bodziec zachęcający do otwarcia ust i ssania piersi.


Kiedy maluch jest już gotowy do ssania i ma otwartą buzię przesuń dziecko bliżej siebie. Pamiętaj, że powinnaś przesunąć całego bobasa a nie tylko jego główkę. Należy również unikać przesuwania piersi do dziecka. Pamiętaj również by nie robić nic na siłę. Dlatego rozpoczynając karmienie nie wkładaj na siłę do ust malca brodawki. Miej na uwadze fakt, że to dziecko powinno przejąc inicjatywę i rozpocząć ssanie.

Dlatego pamiętaj by wykazać się cierpliwością i nawet kilkakrotnie przystawiać maluszka do piersi. Za którymś razem otworzy buzię tak szeroko, że będzie w stanie ssać. Pamiętaj jednak by przytrzymywać pierś do momentu, aż do momentu gdy maluch pewnie ją chwyci i zacznie ssać.

Jak sprawdzić czy maluch prawidłowo ssie pierś?


Większość rodziców na początku przygody z karmieniem piersią nie wie czy malec prawidłowo ssie pierś. Istnieje kilka symptomów, które świadczą o tym, że bobas w prawidłowy sposób ssie pierś. Między innymi świadczy o tym  ułożenie jego buzi. Wówczas nosek maluszka i jego policzek stykają się z piersią. Dziąsła dziecka uciskają otoczkę piersi a brodawka znajduje się w tylnej części jamy ustnej dziecka. Wargo nie są podwinięte.

Pamiętaj, aby w czasie karmienia dziecka zwrócić uwagę, by podczas karmienia pierś nie zasłaniała noska niemowlaka. Jeśli tak się stanie lekko uciśnij pierś palcem.

Jak odstawić dziecko od piersi?


Kończąc karmienie bobasa również należy zachować szczególna ostrożność podczas odstawiania go od piersi.  Często zdarza się, że kiedy maluch jest już pojedzony to przestaje ssać lecz wciąż trzyma pierś matki w ustach. W takiej sytuacji należy unikać gwałtownych ruchów, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia brodawki. Dobrym sposobem na przerwanie ssania i zakończenie karmienia dziecka jest wsunięcie palca w kącik buzi dziecka i ostrożnie włożyć go między dziąsła niemowlęcia. Na skutek takiego działania dziecko powinno zwolnic pierś.

Komentarze do: Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz