Szukaj

Codzienna pielęgnacja dziecka

Podziel się
Komentarze2

Czysta i zdrowa skóra niemowlęcia jest gwarancją uśmiechu i zadowolenia dziecka. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego też wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wymaga to pewnego poświęcenia rodziców, ale  ich wysiłek nie pozostaje bez nagrody.

Codzienna pielęgnacja dziecka

Wrażliwa i delikatna skóra dziecka powinna być zawsze czysta i zadbana. Kąpiel pozwala zapobiec podrażnieniu lub infekcji skóry. Przez dokładne oczyszczanie skóry niemowlęcia zostaje usunięty złuszczający się naskórek,pot, ślina, resztki mleka, które są częstą przyczyną jej podrażnienia..

Kąpiel noworodka

Kąpiel dla świeżo upieczonych rodziców  jest bardzo stresującą czynnością. Początkowo są pełni obaw, jednak z czasem  dochodzą do wprawy, a strach związany z kąpielą zmienia się we wspólne cudowne doświadczanie.

Noworodek powinien być kąpany raz na dwa trzy dni. Natomiast codziennego przemywania wymagają ręce, twarz i pupa dziecka.  Dopóki pępek niemowlęcia się nie zagoi należy unikać moczenia tej okolicy.

Czas kąpieli niemowlęcia powinien być rozsądnie wyważony. Również pomieszczenie, w którym jest kąpane dziecko oraz woda powinny mieć odpowiednia temperaturę.


Ważny element kąpieli stanowi także dobór kosmetyków. Najodpowiedniejsze są płyny do kąpieli niemowląt, a w późniejszym okresie szampony, oliwki, kremy nawilżające, najlepiej z atestem Instytutu matki i dziecka.

W czasie kąpieli czułość odgrywa ważną rolę. Dziecko nie pojmuje konieczności powtarzania zabiegów higienicznych, odbiera je jedynie jako przyjemne lub nieprzyjemne. Dlatego ważne jest aby codzienna rutyna związana z kąpielą kojarzyła się dziecku z przyjemnymi doznaniami. Dziecko zawsze będzie się cieszyć, gdy będzie przytulane, całowane i  przez rodziców.

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. Dlatego też  niemowlę jest  niezadowolone gdy jest spocone, ma mokrą pieluszkę lub podrażnioną skórę.

Kąpiel w ciepłej wodzie kojarzy się dziecku z życiem płodowym. Natomiast dotyk rodziców odczuwany jest przez malca jako dowód ich miłości i opiekuńczości. 

Zmiana pieluszek

Nie ma sztywnych reguł dotyczących zmieniania pieluszek dziecku.  Zmienia się je najczęściej po każdym posiłku, gdy dziecko odruchowo wypróżnia się , jak również po przebudzeniu się czy przed snem. Dziecko również płaczem sygnalizuje zmianę pieluszki. 

Należy pamiętać, że używanie jednorazowych pieluszek pozwala zaoszczędzić czas, jednak  w przypadku gdy dziecko odda stolec powinno się mu zmienić ją  natychmiast.

Komentarze do: Codzienna pielęgnacja dziecka (2)

pawełr
pawełr 19-01-2016 18:43

Codzienna kąpiel dziecka

1

Dobór odpowiednich kosmetyków do kąpieli jest szalenie ważny, zwłaszcza, gdy mamy w domu małego wrażliwca. Dodam, że dzieci są kąpane codziennie i nie wyobrażam sobie, że może być inaczej.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Egis
Egis 14-01-2011 21:25

Rozczulający widok...

1

Piękne zdjęcie. Rozczula widok mężczyzny i takiego maluszka.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze