Szukaj

Dlaczego niektóre niemowlaki są nieśmiałe

Podziel się
Komentarze0

Niektóre dzieci w kontaktach z rówieśnikami są nieśmiałe i niepewne. Większość rodziców niepokoi taki stan rzeczy. Wówczas zadają sobie pytanie czy jest to naturalna sytuacja i czym jest spowodowana? Oto kilka informacji na temat nieśmiałości u najmłodszych.Okazuje się bowiem, że niemal u wszystkich niemowląt i małych dzieci można zaobserwować niepewność w kontaktach z innymi. Większość rodziców uważa, że jest to spowodowane nieśmiałością maluszka. Jednak nic bardziej mylnego.

Nieśmiałość w kontaktach z innymi jest naturalnym zachowaniem rozwojowym dziecka związanym z okresem  niemowlęctwa i wczesnego  dzieciństwa. Do wystąpienia nieśmiałości u dziecka przyczyniają się między innymi:

  • Lęk przed obcymi
Lek przed obcymi można zaobserwować już nawet u siedmiomiesięcznych dzieci, jednak najczęściej lęk prze obcymi pojawia się u dzieci około pierwszego roku życia.

Niektóre maluszki czują się swobodnie i komfortowo tylko i wyłącznie w obecności swoich rodziców. Kontakty z innymi powodują wycofanie i bierne zachowanie maluszka.

  • Lęk przed nieznanym
Dla większości małych dzieci świat wydaje się intrygujący a jednocześnie przerażający. Strach powodowany otaczającą rzeczywistością, nierzadko u dziecka wywołuje rezygnację z poznawania otaczającego świata. W takiej sytuacji dziecko jest mniej aktywne i  rzadziej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi.


  • Lęk przed rozstaniem
Większość małych dzieci obawia się rozstania z mamą i tatą. Dlatego niektóre dzieci w towarzystwie rówieśników zamiast czynnie uczestniczyć w zabawie nie odstępuje mamy na krok. Za taką sytuację najczęściej jest odpowiedzialny strach przed rozstaniem, który często jest mylony z nieśmiałością.

  • Lęk społeczny
W niektórych przypadkach nieśmiałość dziecka w kontakcie z rówieśnikami może być wywołana brakiem  doświadczenia w obcowaniu z innymi dziećmi. Najczęściej taka sytuacja dotyczy dzieci, których kontakt z innymi zazwyczaj ograniczał się do zabawy z matką lub opiekunką.


Badania pokazują, że nieśmiałość nie jest cechą, którą dziedziczy się genetycznie. Znacznie większą rolę odgrywa tutaj sposób wychowania dziecka. Rodzice mogą pomóc maluszkowi wyeliminować w znacznym stopniu nieśmiałość. Dlatego warto otoczyć maluszka opieką i wsparciem.

Pamiętaj, by unikać zbyt częstego zwracania uwagi na nieśmiałość malucha. Taka sytuacja może jedynie doprowadzić do utrwalenia nieśmiałości u dziecka.  Pamiętaj natomiast, by w każdej możliwej sytuacji chwalić bobasa i w ten sposób wpływać na umocnienie poczucia własnej wartości u dziecka.

Co więcej w przypadku nieśmiałych dzieci należy  tak często jak to możliwe  stwarzać okazję do kontaktów z rówieśnikami. Pamiętaj jednak by nie robić niczego na siłę, gdyż może to tylko pogłębić nieśmiałość maluszka.

Komentarze do: Dlaczego niektóre niemowlaki są nieśmiałe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz