Szukaj

W jaki sposób odstawić dziecko od piersi - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

Odstawianie dziecka od piersi jest procesem, który składa się z dwóch etapów. Większość matek ma problem z odstawieniem bobasa od piersi, gdyż nie jest to łatwe zarówno dla dziecka jak i dla matki. Dlatego warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które mogą nam ułatwić to zadanie.Większość matek nie jest świadomych, że proces odzwyczajania dziecka od pierś składa się z dwóch etapów.

  • I etap - przyzwyczajanie dziecka do innych sposobów zaspakajania głodu
  • II etap – ograniczanie karmienia piersią

Etap pierwszy

Pierwszy etap odzwyczajania dziecka od piersi zaczyna się w momencie gdy maluszek prócz ssania piersi zaczyna pić z kubeczka czy butelki lub spożywa pokarm podawany łyżeczką.

Dziecko uczy się korzystać z kubeczka około miesiąca. Dlatego jeśli masz w planach oduczyć maluszka ssania piersi, postaraj się zaznajomić malca z tą czynnością znacznie wcześniej.

Pamiętaj, że im dłużej dziecko ssie tylko i wyłącznie pierś, tym trudniej będzie go oduczyć ssania piersi matki. Wynika to z faktu, że im starsze dziecko tym bardziej jest oporne na zmiany.

Oto kilka wskazówek jak zachęcić maluszka do picia z kubeczka


  • Opóźniaj czas karmienia
Chcąc oduczyć malca ssania piersi, postaraj się by nieznacznie opóźnić porę karmienia piersią. Kiedy maluszkowi zacznie doskwierać uczucie głodu zamiast piersi zaproponuj mu kubeczek z piciem. Głodny maluszek będzie mniej skłonny do protestów i chętniej wypije coś z kubeczka, by zaspokoić głód.

  • Poproś o pomoc
Poproś tatę lub babcię dziecka, by zaproponowali mu pice z kubeczka. Okazuje się bowiem, że dziecko jest bardziej posłuszne, jeśli ktoś inny niż mama wydaje polecenie lub prosi o przysługę.


  • Urozmaicaj to co podajesz w kubku
Oferując kubek maluszkowi może być on wypełniony zarówno mlekiem matki jak i innym napojem. Niektóre maluszki wolą spożywać te same pokarmy i płyny inne natomiast dzieci preferują urozmaiconą dietę. Jeśli twoje dziecko należy do drugiej grupy dzieci postaraj się, by podawać dziecku nie tylko mieszankę mleczną, ale również rozcieńczone soki o różnym smaku. Wówczas malec chętniej będzie pił z kubeczka.

  • Używaj różnych kubków
dzieci częściej korzystają z przedmiotów, które się im podobają. Dlatego wybierając kubek dla dziecka postaraj się by znajdował się na nim ulubiony bohater bajkowy. Wówczas maluszek będzie chętniej z niego korzystał.


  • Bądź wytrwała
Pamiętaj, że chcąc oduczyć dziecko ssania piersi musisz wykazać się cierpliwością. Nie pokazuj maluszkowi jak bardzo zależy ci na tym by zaczął pić z kubeczka. Bobas wcześniej czy później  zrezygnuje z ssania piersi na rzecz samodzielnego spożywania posiłków.

Etap drugi


Etap drugi polega na ograniczeniu karmienia piersią. Proces ten powinien obywać się powoli i stopniowo. Nie wolno nagle, z dnia na dzień odstawić maluszka od piersi. Taka sytuacja będzie miała niekorzystny wpływ na dziecko i matkę. Cały proces odstawiania dziecka od piersi powinien trwać kilka tygodni a nawet miesięcy.

Należy zrezygnować z odstawiania maluszka od piersi w momencie, gdy malec zmienia otoczenie, ma nową opiekunkę, itp. Wówczas bobas jest emocjonalnie rozdrażniony i nie należy go dodatkowo niepokoić brakiem możliwości ssania piersi matki.

Zaleca się, by naukę odstawiania dziecka od piersi matki rozpoczynając od opuszczania początkowo pojedynczych karmień. Powinno to trwać przez kilka tygodni. Przez taki czas dziecko  oraz piersi matki przyzwyczają się do nowej sytuacji.

Początkowo warto zrezygnować z posiłków, które dla malca były najmniej konieczne. Brak ssania piersi należy zrekompensować dziecku podając mu mieszankę mleczną lub w przypadku starszych dzieci przekąskę z piciem. Na sam koniec należy zostawić rezygnację z porannego karmienia.

Proces odstawiania dziecka od piersi może zostać zakłócony przez bolesne ząbkowanie u dziecka.

Większość matek obawia się odstawienia dziecka od piersi. Uważają, że karmienie jest głównym sposobem utrzymania więzi między dzieckiem a matką. Jest to jak mylne rozumowanie. Co więcej okazuje się, że w większości przypadków odstawienia  dziecka od piersi przyczyniła się do wytworzenia silniejszej więzi emocjonalnej, gdyż czas, który matka spędzała na karmieniu może poświęcić na zabawę z maluszkiem.

W trakcie oduczania dziecka ssania piersi możesz zaobserwować u maluszka ssanie kciuka, czy przytulanie się do kocyka. Dziecko w ten sposób rekompensuje sobie brak matczynej piersi. Postaraj się, aby pomóc maluszkowi przejść ten ciężki okres. Dlatego poświęć mu więcej uwagi niż zwykle.

Większość dzieci kiedy nauczy się samodzielnie spożywać pokarmy nie tęskni za czasami kiedy ssało pierś matki, natomiast znacznie częściej za tym okresem tęsknią matki.

Komentarze do: W jaki sposób odstawić dziecko od piersi - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz