Szukaj

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Podziel się
Komentarze0

Wiele matek zastanawia się kiedy jest odpowiedni moment, by zakończyć karmienie dziecka piersią. Okazuje się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci uważają, że decyzja o zakończeniu karmienia dziecka piersią zleży tylko od mamy i dziecka.Jednak nim podejmiesz decyzję o zakończeniu karmienia piersią musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Fakty
Specjaliści zalecają, by rozpoczynając karmienie dziecka piersią  kontynuować je  przynajmniej prze pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Potem czas karmienia zależy od chęci matki i dziecka.

Dlatego można zaobserwować, że wiele matek decyduje się na kontynuowanie karmienia piersią aż do drugiego roku życia dziecka. W takiej sytuacji mamy powinny mieć na uwadze fakt, że w tym okresie życia mleko z piersi nie jest wystarczającym pożywieniem dla malucha. Konieczne jest spożywanie prze dziecko innych pokarmów oraz mleka krowiego.

Dawniej uważano, że zbyt długie karmienie piersią powoduje opóźnienie w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Tego rodzaju domysły są zupełnie bezpodstawne i nie są poparte naukowo.

Jeśli zdecydujesz się, by karmić maluszka piersią po ukończeniu pierwszego roku życia powinnaś mieć na uwadze fakt, iż będziesz musiała liczyć się również z nocnym karmieniem. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju próchnicy zębów u dziecka. Dlatego zadbaj o to, by karmić maluszka przed snem a nie w trakcie nocy.

  • Twoje uczucia
Podejmując decyzje o kontynuowaniu bądź zakończeniu karmienia piersią powinnaś wziąć pod uwagę własne odczucia. Jeśli uważasz, że nie jesteś gotowa by zakończyć karmienie piersią nie rezygnuj z tego.

Jeśli natomiast jesteś zmęczona ciągłym karmieniem dziecka piersią powinnaś podjąć jak najszybciej decyzję o zakończeniu karmienia.  Miej na uwadze fakt, że maluch wyczuje twoje zniechęcenie do karmienia. Dlatego nie ma sensu przedłużać tego na siłę, gdyż dziecko twoje nastawienie do karmienia może odebrać jako sygnał odrzucenia.


  • Uczucia twojego dziecka
W niektórych przypadkach maluszki same informują matkę o zaprzestaniu ssania piersi. Ich zachowanie świadczy o tym, że wolą inną formę karmienia niż ssanie piersi matki. Pamiętaj, że dziecko, które okazuje brak zainteresowania pokarmem z piersi nie odrzuca ciebie i twoich uczuć macierzyńskich, po prostu informuje cię że woli inną formę karmienia.

  • Twoją sytuację
W niektórych sytuacjach kobiety nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie karmienie piersią. Może być to niemożliwe na przykład ze względu na szybki powrót do pracy. Dlatego jeśli okaże się, że karmienie zupełnie nie pasuje do twojego stylu życia podejmij decyzje o odstawieniu dziecka od piersi. Wybierz jednak taki moment, by nie pokrywał się z innym drastycznym zdarzeniem w życiu malca.


  • Sytuację twojego dziecka
Podejmując decyzję o odstawieniu malca od piersi powinnaś wybrać moment, gdy w domu panuje spokój a maluszkowi nic nie doskwiera. Zrezygnuj z odstawienia dziecka od piersi w momencie gdy bobas ząbkuje lub przeżywa stres związany ze zmianą opiekunki.

  • Stan twojego zdrowia
Dla niektórych kobiet karmienie piersią jest bardzo obciążające. Wyczerpuje je zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jeśli czujesz, że karmienie znacznie cię osłabia porozmawiaj z lekarzem o odstawieniu maluszka od piersi. Najprawdopodobniej zakończenie karmienie pozwoli wrócić ci do pełni sił. Dodatkowo zadbaj o to, by więcej odpoczywać i zdrowo się odżywiać.

  • Stan zdrowia twojego dziecka
Pamiętaj, że im dłużej karmisz dziecko piersią tym masz coraz mniej pokarmu. Dlatego twój pokarm może okazać się niewystarczający, by zaspokoić wszelkie potrzeby żywieniowe dziecka. Wówczas powinnaś rozważyć wprowadzenie stałych pokarmów do diety malucha lub całkowicie zrezygnować z karmienia piersią na rzecz innych form odżywiania bobasa.

  • Wiek dziecka
Jeśli chcesz zakończyć karmienie dziecka piersią okazuje się, że najłatwiej odzwyczaić maluszka od tej formy karmienia około pierwszego roku życia. Wówczas maluszek może już pić z butelki lub z kubeczka. Jest to korzystny wiek na zakończenie karmienie, gdyż dzieci w tym okresie mają znacznie mniejszą potrzebę ssania, dodatkowo chcą być samodzielne i bronią się przed trzymaniem ich na rękach.


Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi jest bardzo trudna do podjęcia. Jednak jest to zupełnie naturalne, że dziecko rozpoczynając ssanie piersi kiedyś będzie musiało zakończyć ten proces. Odzwyczajanie dziecka od ssania piersi rozpoczyna się z chwilą gdy maluch po raz pierwszy zje mleko z butelki.

Dla większości matek czas odstawienia dziecka od piersi jest bardzo trudny. Matką towarzyszą mieszane uczucia, gdyż z jednej strony nie chcą już nakarmić malca piersią a z drugiej brakuje im pewności czy postępują we właściwy sposób.

W takiej sytuacji pamiętaj o plusach które wynikną z odstawienia malucha od piersi. Miej na uwadze, że odstawienie dziecka od piersi jest nieuniknione. Dziecko szybko zapomni o ssaniu piersi i najprawdopodobniej przyzwyczai się do nowej sytuacji szybciej niż ty.

Komentarze do: Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz